Badanie EEG – czym jest i na czym polega
Wielu z Was prawdopodobnie słyszało kiedyś o neurologicznym badaniu EEG, ale szczegóły z nim związane mogą być nie do końca znajome. Pełna nazwa tego badania brzmi elektroencefalografia, czyli w skrócie EEG. Jest to badanie wykonywane po to, aby wykryć nieprawidłowości w układzie nerwowym, bądź mózgu.
Wykonuje się je, na przykład, w przypadku padaczki oraz szeregu niepokojących objawów, które mogą być zwiastunem choroby łatwej do zdiagnozowania dzięki temu badaniu.
Czym dokładnie jest badanie EEG? Jaki jest jego przebieg? Jakie choroby można w ten sposób zdiagnozować? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Na czym polega badanie EEG?
Badanie neurologiczne sprawdza bioelektryczne czynności mózgu oraz układu nerwowego. Warto je wykonać wówczas, kiedy pojawiają się podejrzenia o choroby związane z pracą mózgu, bądź z układem nerwowym. Które dolegliwości mogą zwiastować schorzenia tego obszaru głowy?
Należą do nich problemy ze snem, bóle głowy, padaczka czy omdlenia. Do najczęstszych należą również problemy z pamięcią i koncentracją. Nie są to jedyne powody, które wymagają sprawdzenia poprzez badanie EEG. Osoby po przebytej chorobie raka mózgu bądź innego rodzaju chorobach mózgu czy czaszki również poddają się temu badaniu, aby kontrolować postępy w leczeniu. Badanie polega na obserwacji czynności fal mózgowych, co pozwala na dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości.
Jak przebiega badanie EEG?
Choć jest to badanie mózgu, wbrew niepokojom pacjentów, nie jest ono w żaden sposób bolesne. W ramach przygotowania do badania pacjent zakłada czepek bądź siatkę, do której osoba odpowiedzialna za zabieg przytwierdza elektrody. Ich zadaniem będzie odczytywanie i rejestrowanie wszelkich zmian zachodzących w mózgu. W miejscach, w których elektrody dotykają czepka, nakładany jest żel lub pasta przewodząca, która pomaga wówczas, kiedy sygnały płynące z komórek nerwowych są odczytywane.
Po przygotowaniu pacjent kładzie się na leżance i ma za zadanie leżeć nieruchomo przez cały czas badania. Komórki nerwowe wytwarzają prądy, które są dalej przekazywane do elektroencefalografu. To właśnie to urządzenie rejestruje i przetwarza te prądy na linie faliste, które są zapisywane jako fale mózgowe.
Opisana pierwsza część badania służy obserwacji mózgu w stanie spoczynku. To właśnie z tego powodu pacjent powinien leżeć nieruchomo, a w pokoju nie zachodzi żaden ruch. Następne elementy badania skupiają się z kolei na mózgu, który reaguje na poszczególne bodźce.
Następuje pobudzanie pacjenta na kilka sposobów. Jednym z nich jest próba, podczas której pacjent otwiera i zamyka oczy. Kolejnym elementem często jest hiperwentylacja polegająca na wzięciu danej liczby oddechów na minutę. Innym elementem badania EEG jest stymulacja świetlna, podczas której zapalane są różne impulsy światła w kierunku pacjenta, podczas gdy ma on zamknięte oczy.
Kilka przydatnych informacji o badaniu mózgu
Czas badania EEG wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt minut, a następnie pacjent otrzymuje wyniki mające postać wykresu z zapisem fal mózgowych.
Jeśli chodzi o przygotowanie do tego badania, zaleca się dzień wcześniej umycie głowy, aby ją odtłuścić oraz zjedzenie przed badaniem niewielkiego posiłku. Ma to na celu utrzymanie dobrego poziomu cukru we krwi. Czego zatem nie robić? Lekarz indywidualnie wskaże jakich leków nie wolno brać przed badaniem.
Dobrze jest zrezygnować również z wszelkich napojów z kofeiną. Pacjent powinien być też wyspany, dlatego, jeśli denerwujesz się przed badaniem, bo nie wiesz, czego się spodziewać, nie ma powodu do zmartwień. Badanie nie szkodzi zdrowiu i nie jest bolesne. Kiedy pacjent ma już wyniki badania, warto udać się z nimi do lekarza, który je przybliży i oceni czy pacjent potrzebuje określonego leczenia.
Bioelektryczna ocena czynności mózgu jest badaniem, które może być wykonywane również u dzieci. Jest nieszkodliwe dla zdrowia i nie ma żadnych negatywnych skutków. Jeśli dziecko boi się pozostać w pokoju same, może towarzyszyć mu bliska osoba. Warto poddać się takiemu badaniu, jeśli wymienione objawy są u Ciebie zauważalne. Konsultacja z lekarzem będzie dobrym pierwszym krokiem, a badanie pomoże zdiagnozować potencjalne nieprawidłowości.