Gdzie kupować opał?

Zgromadzenie opału na zimę jeszcze w sezonie letnim, choć często promowane jako dobra i ekonomiczna praktyka, jest często przez wiele osób zwyczajnie zaniedbywane. Nikt nie chce w środku upalnego lipca myśleć o tym, by zapełnić swoją przydomową kotłownię węglem, brykietem czy workami z ekogroszkiem.

Kwestia zakupu materiałów opałowych latem wydaje się być naturalna jedynie dla tych, którzy poza ogrzewaniem pomieszczeń stosują swoje kotły do ogrzewania wody. Podpowiadamy, dlaczego jednak warto postawić na letnie zakupy i gdzie kupować opał, by proces zakupu był tani i ekonomiczny, a sam opał wydajny i opłacalny.

Dlaczego warto kupować opał latem?

Zakup brykietu, węgla, czy nawet ekogroszku wiąże się z koniecznością sprawdzenia jakości materiału przed dokonaniem zapłaty za towar.

Wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz postawili na bardzo tanie rozwiązanie i żałowali go, gdyż węgiel był tak naprawdę niskokaloryczną, wilgotną bryłą, która nie chciała się rozpalić, a reklamowany jako ekologiczny ekogroszek okazał się być zwyczajnym miałem nienadającym się do ogrzewania domu.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nawet w zaufanych składach opału mogą zdarzyć się problemy z jakością paliw stałych. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest pogoda.

Ci, którzy kupują opał już latem wiedzą, że dzięki suchemu powietrzu i wysokiej temperaturze, jakość opału dostępnego na skupach latem jest znacznie wyższa, niż tego w szczytowym sezonie grzewczym.

węgiel

Dobrym przykładem jest tu ekogroszek, którego wilgotność spada latem z 18 do około 7 procent. Obniżony wskaźnik wilgotności wpływa przecież na proces pieca, a zadana temperatura jest dzięki temu szybciej osiągalna.

Warto dodać też, że zarówno w przypadku ekogroszku jak i węgla tradycyjnego, suchy materiał jest trochę lżejszy od mokrego, dzięki czemu podczas letnich zakupów możliwe jest kupienie większej ilości materiału opałowego w tej samej cenie, co zimą przy zakupie mniejszej ilości

Gdzie kupować opał?

Wiemy już, że zakup opału latem to większa szansa na otrzymanie wysokiej jakości paliwa stałego zdolnego ogrzać dom w sposób oszczędny i bezpieczny dla środowiska.

Sama metoda przechowywania opału nie wystarcz jednak do zagwarantowania mu pożądanych właściwości takich jak niska zawartość popiołów, siarki czy wysoka kaloryczność. Tu główną rolę odgrywa pochodzenie konkretnego materiału opałowego i jakość, jaką oferują sprzedające opał punkty.

Zdecydowanie najlepszym kierunkiem do obrania podczas zakupu materiałów opałowych jest kierowanie się opiniami znajomych oraz dokładne weryfikowanie informacji podawanych przez konkretne skupy opału.

brykiet

Każdy w próbie przyciągnięcia klienta powie, że ich opał jest najtańszy i najlepszy – odróżnienie dobrego opału od tego gorszej jakości jest kluczem do zadowalających zakupów.

Często już patrząc na opał, który stosujemy w piecach od wielu lat widać, że coś jest z nim nie tak – za dużo kamieni, za dużo popiołu, zbyt wilgotny materiał – nie potrzeba eksperckiej wiedzy by dokonać prawidłowego wyboru.

Wiele składów opału proponuje swoim klientom liczne udogodnienia związane z zakupem – jedni oferują darmowy transport, inni możliwość zamówienia przez telefon czy płatności u kierowcy, jeszcze inni umożliwiają zakup opału na raty czy możliwość wniesienia opału do kotłowni.

To oczywiście ważne z punktu widzenia kwestie, jednak zawsze należy przede wszystkim upewnić się, czy bonusy te nie są sposobem na ukrycie niedociągnięć jakościowych po stronie opału. Czasem lepiej zapłacić więcej i być pewnym, że opał jest nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny.

 

Related articles

Back to Top