Jak długo trwa terapia użależnień?

Uzależnienie to duży problem, z którym boryka się wiele osób. Najczęściej występującym nałogiem jest bez wątpienia alkoholizm. To poważna choroba, która utrudnia normalne funkcjonowanie, a także ma negatywny wpływ na zdrowie. Nieleczony alkoholizm może prowadzić nawet do śmierci. Jednym ze sposobów walki z nałogiem jest terapia uzależnień. Warto wiedzieć, w jaki sposób powinna ona przebiegać oraz jak długo trwa.

Jak długo zajmuje leczenie choroby alkoholowej?

Terapia alkoholowa ma za zadanie poprawić kondycję psychiczną oraz fizyczną, a także wzmocnić pacjenta na tyle, aby był on w stanie poradzić sobie z chęcią sięgania po alkohol. Można się jej poddać w ośrodku zamkniętym lub w trybie laboratoryjnym. W całym kraju działa wiele ośrodków, które zajmują się leczeniem, jakim jest terapia uzależnień. Bydgoszcz to jedno z miast, w którym można taki znaleźć.

Przed rozpoczęciem leczenia choroby alkoholowej trzeba wiedzieć, że długość terapii zależy głównie od tego, jak skomplikowany jest konkretny przypadek. Najczęściej proces ten zajmuje od 18 do 24 miesięcy. Na samym początku pacjent musi zostać poddany detoksowi, czyli procesowi odtruwania organizmu. Ma on na celu oczyścić go z toksyn oraz resztek alkoholu. Jest to bardzo ważne, gdyż dopiero po przeprowadzeniu detoksu możliwe jest rozpoczęcie terapii. Detoks zazwyczaj zajmuje kilkanaście godzin. Jednak w przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą alkoholową proces ten może zająć nawet kilkadziesiąt dni. Podczas nich organizm jest stopniowo oczyszczany ze szkodliwych substancji oraz wzmacniany.

Kolejnym i najważniejszym etapem jest psychoterapia. Jeśli odbywa się na oddziale zamkniętym, to najczęściej trwa od 6 do 8 tygodni. Po tym czasie pacjent powinien dodatkowo zgłaszać się na terapię w placówkach przez kolejne pół roku. Spotkania odbywają się w trybie zajęć grupowych oraz indywidualnych spotkań z terapeutą. Jeśli po zakończeniu leczenia pacjent czuje, że nadal potrzebuje wsparcia w walce ze swoim uzależnieniem, powinien regularnie zgłaszać się do terapeuty, aby wypracować nowe wzorce zachowań.

Dlaczego prawidłowo przeprowadzona terapia uzależnień jest tak ważna?

Samodzielne wyjście z choroby alkoholowej jest bardzo trudne, ze względu na to, że odstawienie używki wywołuje szereg różnego rodzaju objawów somatycznych, poznawczych oraz behawioralnych. Osoba uzależniona cierpi zarówno psychicznie, jak i fizycznie, gdy nie może sięgnąć po alkohol. U alkoholików główną potrzebą jest spożywanie alkoholu i całe swoje życie podporządkowuje właśnie temu. Traci kontrolę nad ilością przyjmowanego alkoholu, a ciągi trwają coraz dłużej. Jeśli nagle organizm przestanie otrzymywać tę substancję, pojawiają się nieprzyjemne symptomy, które znacząco utrudniają walkę z nałogiem. Zgłoszenie się po pomoc do specjalisty pomoże w walce z tym podstępnym nałogiem.

W jaki sposób przebiega terapia uzależnień?

W pierwszej kolejności osoba uzależniona musi zrozumieć, dlaczego sięga po alkohol. Na tym etapie bardzo ważne jest wypracowanie mechanizmów walki z chorobą alkoholową oraz podjęcie decyzji o tym, że pacjent chce się leczyć. W całym procesie wychodzenia z uzależnienia samozaparcie ma ogromne znaczenie. Pacjent musi być wspierany od samego początku swojej terapii. Jest to bardzo ważne, gdyż bez odpowiedniej motywacji wychodzenie z mechanizmów uzależnienia jest niezwykle trudne. Pacjent musi nauczyć walczyć się z chęcią sięgania po alkohol oraz wypracować swoje nawyku, które zminimalizują ryzyko, że przegrają z nałogiem. Na ostatnim etapie, gdy pacjent kontroluje już swoje zachowanie, powinien popracować nad rozwiązaniem problemów osobistych, które wywołała jego choroba alkoholowa. Naprawa relacji z otoczeniem ma kluczowe znaczenie, gdyż pozwala osobie, która wyszła z uzależnienia na ułożenie swojego życia na nowo, tym razem bez konieczności sięgania po alkohol. 

alkoholik

Głównym założeniem terapii jest zwiększenie szansy u pacjentów na zachowanie abstynencji. Ma ona na celu przywrócić także równowagę fizyczną oraz psychiczną. Osoba, która radzi sobie ze swoimi emocjami, zdecydowanie lepiej kontroluje chęć sięgania po alkohol, co daje jej szansę na wyjście z nałogu. Podjęcie terapii jest więc bardzo ważne, gdyż daje szansę na normalne życie w trzeźwości oraz z pełną kontrolą podejmowanych decyzji.

Related articles

Back to Top