Fotowoltaika: dlaczego warto się na nią zdecydować?

Instalacja fotowoltaiczna bez wątpienia należy do inwestycji wymagających większego zastanowienia, choćby ze względu na koszty ponoszone w ramach zakupu i montażu instalacji.

Tutaj jednak skupimy się przede wszystkim na korzyściach, jakie niesie za sobą inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Dlaczego warto postawić na panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to wciąż gorący temat, czemu trudno się dziwić – przestawienie się na OZE daje gwarancję bezpieczeństwa energetycznego nawet na kilkadziesiąt lat! Jakie inne korzyści niesie ze sobą inwestycja w fotowoltaikę?

Energia słoneczna za darmo

Ceny prądu w tej chwili wciąż rosną, a instalacja fotowoltaiczna pozwala uwolnić się od rachunków. Nadwyżki można odsprzedać do sieci energetycznej lub zmagazynować na własny użytek, dzięki czemu nie będzie kłopotu z prądem nawet w pochmurny dzień czy też nocą.

Ekologiczna produkcja prądu

Pozyskiwanie energii ze słońca nie obciąża środowiska naturalnego. Chodzi o to, że dzięki panelom fotowoltaicznym nie zwiększa się produkcja dwutlenku węgla, a do tego w trakcie produkcji nie powstają obciążające naturę odpady, w tym niebezpieczne związki chemiczne.

Wytrzymałość instalacji fotowoltaicznej

Panele są przystosowane do działania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, nie ma więc obaw o nagłe przerwy w dostawie prądu. Panele są dobrym rozwiązaniem również dla osób mieszkających na uboczu, z dala od sieci energetycznej – fotowoltaika poradzi sobie w takich warunkach.

Atrakcyjne dofinansowania

Dostępne aktualnie projekty unijne i rządowe pozwalają na uzyskanie atrakcyjnych kredytów na dogodnych warunkach lub uzyskanie dotacji nawet do 5 tys. zł, dzięki czemu wkład własny w zakup i montaż paneli znacznie spada, przekładając się tym samym również na szybszy zwrot inwestycji.

Szybki montaż

Instalacją fotowoltaiczną możesz zacząć cieszyć się bardzo szybko, bo już po 3 dniach – mniej więcej tyle trwają prace montażowe. Do tego w przypadku instalacji przydomowej nie musisz starać się o pozwolenie na budowę, jeśli jej moc nie będzie przekraczała 50 kW.

Mały wkład w pielęgnację

Mówi się, że panele raz na jakiś czas należy umyć – przynajmniej 2 razy w roku. Dużo jednak zależy od lokalizacji, kąta nachylenia i stopnia zanieczyszczenia. Ogólnie jednak po prawidłowym zamontowaniu panele nie wymagają poświęcenia im na co dzień większej uwagi.

Brak hałasu

Przydomowa elektrownia w postaci instalacji fotowoltaicznej jest niemal bezgłośna. Dźwięki wydaje głównie inwerter, jednak są one na tyle ciche, że nie utrudniają codziennego funkcjonowania.

Wyższa wartość budynku i ulga termomodernizacyjna

Jeśli najpierw zdecydujesz się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, a za jakiś czas postanowisz sprzedać nieruchomość, jej wartość będzie znacznie wyższa! Panele są już bardzo popularne, aczkolwiek nie są jeszcze całkowitym standardem, zatem domy z już gotową do użytku instalacją z pewnością będą cieszyły się większym zainteresowaniem. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której możesz odzyskać nawet do 16 tys. zł.

fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku – dlaczego jeszcze warto się nimi zainteresować?

Wiele osób może czuć się zniechęconych do fotowoltaiki choćby ze względu na początkowe koszty inwestycji, które nawet pomimo dofinansowań potrafią być dosyć wysokie. Dochodzi tutaj konieczność załatwiania czasochłonnych formalności.

Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z pomocy firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi na Dolnym Śląsku. Udzielają one pomocy nie tylko z zakresu doboru najlepszych komponentów i montażu, lecz też w kwestiach związanych z dofinansowaniami. Dzięki temu unikasz kłopotów związanych z niekompletną dokumentacją, źle wypełnionymi drukami i oszczędzasz czas, jaki możesz poświęcić na inne sprawy.

Related articles

Back to Top