Kurtka na narty i na deskę

Sporty zimowe to fantastyczny sposób na aktywne spędzenie czasu w miesiącach, w których bieganie i jazda na rowerze nie sprawiają tak wielkiej przyjemności, jak latem. Snowboard, narty, łyżwy, sanki – śnieg daje spore pole do popisu zarówno dla tych, którzy chcą się trochę pobawić, jak i tych zapalonych na sportową stronę życia. Aby jednak wybrać się na stok i oddać zimowemu szaleństwu, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. Dla laika kurtki snowboardowe i narciarskie mogą wydawać się takie same, co jednak nie jest do końca prawdą. Odzież to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zarówno narciarza, jak i snowboardzisty. Dobrze dobrana kurtka to klucz do sukcesu na stoku. Czym różnią się od siebie kurtki narciarskie i snowboardowe?

Kurtka narciarska

Dopasowanie do ciała, ergonomiczny kształt, optymalna długość do linii bioder – narciarz nie może pozwolić sobie na luźne elementy ubrania spowalniające go podczas jazdy. Specyficzny krój kurtki narciarskiej jest związany z pozycją, jaką sportowiec przyjmuje w trakcie zjazdu. Jazda na ugiętych kolanach i ze skierowanym w dół korpusem powoduje, że kurtka nie może ograniczać ruchów dolnych partii ciała. Zbyt długa, za luźna lub niedopasowana kurtka mogłaby powodować problemy ze sterowaniem nogami, a to właśnie one są głównym elementem jazdy na nartach.

Kurtka snowboardowa

Dłuższa i luźniejsza, niż jej narciarski odpowiednik, kurtka snowboardowa to przede wszystkim swoboda jazdy i nieskrępowane ruchy podczas manewrów. Snowboardzista steruje podczas jazdy całym ciałem, dlatego jego ruchy nie mogą być ograniczone przez dopasowane ubranie. Wygląd kurtki snowboardowej to jednak nie tylko zasługa koniecznego komfortu jazdy, ale i kwestia związana z subkulturą snowboardzistów i skaterów, od których wywodzi się snowboard. Początkowo chcieli oni odejść od „sztywnych” i „poważnych” narciarzy, a luźna odzież miała być odpowiedzią na ich restrykcyjne uniformy. Dziś luźna kurtka i proste spodnie stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego snowboardzisty.

zjazd offpiste

Sporty zimowe są doskonałym wypoczynkiem i ucieczką od zgiełku miasta.

Przedłużony dół kurtki snowboardowej ma jeszcze jedną zaletę. Podczas gdy narciarz może zapiąć sprzęt do buta w pozycji stojącej, w przypadku skateboardzisty będzie to znacznie trudniejsze. Najwygodniejszą pozycją jest więc przysiad na śniegu, ale przecież nikt nie chce przeziębić sobie wrażliwych części ciała. Długa kurtka pozwala na swobodne siadanie na stoku bez obaw o przemoczenie spodni i bielizny termicznej, a przy pochyleniu zapobiega również dostaniu się wiatru pod ubranie.

Niezależnie od preferowanego sportu zimowego należy zawsze pamiętać, że odzież przeznaczona na stoki powinna być przede wszystkim wygodna, ciepła i wodoszczelna i oddychająca. Obecnie na polskim rynku jest wiele sklepów oferujących wysoką jakość, a przy tym ciekawy design. Do naszych ulubionych marek produkujących kurtki zarówno narciarskie, jak i snowboardowe zalicza się koreańska firma STL, która posiada także polskiego przedstawiciela – https://stlpoland.pl. Warunki panujące zimą są dla organizmu niebezpieczne, a długie godziny spędzone na mrozie w nieodpowiednio dobranej odzieży mogą źle odbić się na zdrowiu.

Related articles

Back to Top