Badanie gruntu – czy zawsze trzeba je wykonać przed rozpoczęciem budowy?

Kiedy zapada decyzja o rozpoczęciu prac budowlanych, należy załatwić szereg formalności, zwłaszcza w przypadku działań deweloperskich. Jednym z nich jest ewentualne badanie gruntu, które może wskazać, w jakiej formie jest konkretna gleba i czy można zaczynać inwestycje budowlane. Czasami takie badanie jest konieczne, a czasem tylko wskazane. Od czego to zależy, kto je przeprowadza i jak wygląda ten proces?

Kiedy konieczne jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu i dlaczego warto je wykonać?

Z reguły badanie gruntów nie jest obowiązkowe, ponieważ to architekt stwierdza, czy są one konieczne. Jednak może się zdarzyć, że pomimo braku wymagań architekta odnośnie do tego typu badań organ, który wydaje pozwolenie na budowę i tak upomni się o stosowny dokument. Jeżeli sprawa dotyczy domu jednorodzinnego, to zazwyczaj wystarczy, że w sąsiedztwie stoją już podobne budynki. Jednak w takie badanie warto zainwestować.

Opinia geotechniczna umożliwia projektowanie budynku z uwzględnieniem możliwości podnoszenia się poziomu wód gruntowych. Jest to ważne dla tych domów, które posiadają podpiwniczenie. Jednakże ważniejszy cel to bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców danego obiektu. Jeśli badanie zostanie niedokładnie bądź źle przeprowadzone, to w przyszłości ściany i sufity mogą pękać, a nawet dojść do utraty stabilności budynku.

Oprócz tego geotechnik dokładnie sprawdzi strukturę ziemi. Może się okazać, że w głębi ziemi znajdują się grunty o słabej nośności lub niejednorodnej strukturze. Stwierdzi, czy na badanym terenie można znaleźć ślady po starych gliniakach lub wyrobiskach żwiru. Co więcej, ostrzeże przed osuwiskiem oraz szeregiem innych pułapek, które kryją się pod powierzchnią działki.

 

Badanie gruntu

Deweloperskie badania gruntu

Projektując blok lub budynek wielkopowierzchniowy należy mieć nie tylko na uwadze powyższe względy, ale również badanie gruntu pod kątem ekologicznym. Bloki zazwyczaj są budowane w miejscach, gdzie dawniej znajdowały się budynki przemysłowe, bogate w chemię i wszelkie zanieczyszczenia. Właśnie z tego względu, mając na uwadze zdrowie przyszłych użytkowników budynku, warto sprawdzić skalę zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Jeżeli okaże się, że skala skażenia gruntu jest zbyt wysoka, należy przeprowadzić remediację tzn. usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które powodują zagrożenie dla środowiska i dla ludzi.

Jak wygląda proces badań geotechnicznych? – 5 kroków

  1. Ustalenie przebiegu badania – polega to na uzgodnieniu miejsca czasu i sposobu, w jakim grunt zostanie zbadany oraz w jaki sposób teren zostanie przywrócony do formy pierwotnej. Ważne jest to, aby powzięte ustalenia nie zostały zmienione w trakcie prac, chyba że obie strony je zaakceptują. Ponadto ustalenia muszą odzwierciedlać stan faktyczny.
  2. Zaplecze techniczne – należy dobrać odpowiedni sprzęt do przeznaczenia danej działki oraz ewentualnych prac dodatkowych. Są to m.in. sondy statyczne, wiertła, czy stożek elektryczny.
  3. Wyznaczenie punktów badawczych – polega to na ustaleniu punktów geodezyjnych oraz precyzyjnym nasieniu ich na mapę. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane urządzenia GPS. Następnie te punkty zostaną później naniesione na mapę przy pomocy układu PL 2000.
  4. Przeprowadzenie badania – samo badanie trwa kilka godzin. Przez ten czas dokonuje się głębokich, na co najmniej kilka metrów wierceń. Później w przygotowane otwory należy wprowadzić drążki pomiarowe, które działają na zasadzie układu elektrycznego bądź mechanicznego. Wykorzystana do analizy terenu powierzchnia zajmuje około 5 m Pobór wody odbywa się bezpośrednio z otworu (jeśli doszło do przecięcia warstw wodonośnych). Są one zamykane w cienkościennych cylindrach, które są wykonane z materiałów niereagujących chemicznie.
  5. Przywrócenie gleby do pierwotnego stanu – po wykonanych czynnościach należy doprowadzić grunt do stanu przypominającego ten sprzed wykonywanych prac. Najczęściej zasypuje się otwory tą ziemią, którą, się wcześniej wykopało. Ewentualnie wykorzystuje się mleczko iłowe, jeżeli gleba ma zbyt niską spoistość. Następnie należy wyrównać załatane otwory i opcjonalnie zasiać trawę.

 

Badanie jakości gruntu, mimo że często niewymagane, to propagowane wśród deweloperów, zwłaszcza gdy na danym terenie ma powstać wielko powierzchniowy budynek. W tym celu należy wybrać certyfikowaną jednostkę zatrudniającą specjalistów, którzy w ciągu kilku godzin zbadają ziemię i ocenią, czy można na niej przeprowadzać prace budowlane.

 

Skorzystaj z oferty Bureau Veritas – specjalistów w zakresie inspekcji i certyfikacji.

WWW: https://www.bureauveritas.pl/
E-mail: biuro@bureauveritas.com
Telefon: +48 22 549 04 00

Related articles

Back to Top