Domowe sposoby na suszenie drewna kominkowego

Sezonowanie drewna to nic innego jak odpowiednie składowanie go w celu wysuszenia drewna do poziomu wilgotności gwarantującego optymalną wydajność energetyczną. Niezależnie od rodzaju, drewno zaraz po ścięciu może zawierać nawet do 50% wody która utrudni rozpalenie nim w kominku i spowoduje większe dymienie bez oddawania ciepła z kominka. Nigdy nie poleca się palenia w kominku mokrym i wilgotnym drewnem, ale w szczególności nie jest to korzystne jeśli kominek ma nam służyć do ogrzewania domu. Jak prawidłowo sezonować drewno do kominka w domowych warunkach?

Suszenie drewna opałowego w domu – jak zapewnić najlepsze warunki?

Aby drewno mogło właściwie schnąć nie wystarczy zostawić je na kupce w garażu, piwnicy czy za domem. Planując regularne palenie w kominku i wykorzystywanie go do ogrzewania domu warto zadbać o to, by zbudować specjalne miejsce składowania drewna z optymalnymi warunkami do jego
sezonowania. Te powinny uwzględniać przede wszystkim ochronę przed deszczem, a więc jakiegoś rodzaju zadaszenie, oraz odpowiednią cyrkulację powietrza nie pozwalającą na to, by drewno gniło.

drzewo kominkowe we Wrocławiu

Suche drewno kominkowe we Wrocławiu, znajdziecie w najstarszym składzie opalu w mieście na Ołbinskiej 27.

Przygotowując drewno do sezonowania warto pozbawić go kory i pociąć na kawałki, w których później będziemy drewnem palić – mniejsze kawałki lepiej oddają wilgoć, dzięki czemu cały zapas drewna będzie odpowiednio wysuszony. Wilgotność drewna przeznaczonego do palenia w kominku nie powinna przekraczać 20%, dlatego samo sezonowanie może trwać często rok, dwa, a nawet trzy lata zanim drewno osiągnie optymalną jakość i najlepszą wydajność grzewczą.

Jak długo suszyć drewno do kominka?

Czas suszenia drewna kominkowego będzie zależał w dużej mierze od warunków, w jakich jest sezonowane, ale także od gatunku drewna. Drewno twarde przechowywane w pomieszczeniach z małą cyrkulacją powietrza może schnąć bardzo długo. Z tego też względu najlepszym wyborem będzie wykorzystanie wilgotnościomierza. Specjaliści sezonowania drewna zakładają zwykle, że świeże drewno liściaste wymaga sezonowania przez dwa lata, a twarde drewno dębowe – trzy lata. Budując miejsce do sezonowania drewna zadbaj o to, by mieć możliwość składowania dużej ilości małych kawałków drewna. Drzewo powinno być osłonięte przed deszczem, na spodzie warto ułożyć podkład izolacyjny zapobiegający procesowi gnicia i poprawiający wentylację. Jeśli drewno
składowane jest przy ścianie, warto zadbać o minimum 10 cm odległości od ściany żeby odprowadzanie wilgoci było możliwe z każdej strony.

W ostateczności, jeśli potrzebujemy suchego drewna na szybko, na rynku działają firmy specjalizujące się w suszeniu drewna w specjalnych suszarkach. Za usługę taką trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić, ale w przypadku całkowitego braku zapasu drewna w domu może być to konieczne jeśli nie
chcemy palić mokrym drewnem.

Dlaczego należy sezonować drewno kominkowe?

Nawet podczas zakupu drewna wysokiej jakości nie można liczyć na to, że będzie ono odpowiedniej wilgotności i gotowe do palenia bez sezonowania. Drewno suche wykazuje znacznie lepszą wartość opałową niż drewno mokre i w sezonie grzewczym, kiedy ilość oddawanego z kominka ciepła ma ogromne znaczenie zdecydowanie lepiej jest sezonować drewno i korzystać z odpowiednio wysuszonych kawałków niż tracić świeżo kupione drewno bez większego efektu ocieplenia
mieszkania. Trzeba oczywiście pamiętać, że nie sama wilgotność decyduje o wartości opałowej drewna – jego twardość wpływa na to jak długo pali się drewno i jak dużo ciepła emituje. Twarde drewna są z reguły znacznie lepszym materiałem opałowym niż drewna miękkie oraz drewna iglaste.
Te ostatnie posiadają zdecydowanie za dużo żywicy i nawet po sezonowaniu mogą powodować w kominku strzelanie ognia oraz sporo dymu i sadzy.

Related articles

Back to Top