Jak bezoperacyjnie leczy się przepuklinę kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa są najczęściej efektem prowadzenia mało aktywnego trybu życia. Długotrwałe siedzenie, brak ruchu, przemieszczanie się różnymi środkami lokomocji jest częstym powodem dolegliwości ze strony kręgosłupa, a także zmian zwyrodnieniowych i zapalnych stawów międzykręgowych.

Bóle dotyczą kobiet i mężczyzn, choć z powodu słabszych mięśni kobiety są bardziej narażone na sytuacje sprzyjające jego przeciążeniu. Z powodu pogłębionego wycięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, panie skarżą się na bóle zlokalizowane właśnie w tym miejscu.

Co to jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa nazywana potocznie wypadnięciem dysku, czyli krążka międzykręgowego, który jest elastyczną i sprężystą strukturą, znajdującą się pomiędzy kostnymi trzonami kręgów, zapewniającą nie tylko jego ruchy, ale również amortyzację, czyli ochronę przed urazami, wstrząsami i drganiami, wynikającymi z codziennej aktywności.

Krążek składa się z jądra miażdżystego, otoczonego ze wszystkich stron pierścieniem włóknistym. W sytuacji wydostania się jądra miażdżystego poza przerwany pierścień włóknisty mamy do czynienia z przepukliną kręgosłupa. Powstała wyrwa jest miejscem, przez które jądro włókniste wydostaje się i powoduje ucisk na elementy kanału rdzenia kręgowego, najczęściej struktury nerwowe.

Efektem powstałej w ten sposób przepukliny jest często ostry ból kręgosłupa i pleców, a także niedowład kończyn lub paraliż. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób, które ukończyły po 40 lat, choć z powodu prowadzenia niezdrowego trybu życia, dotyka on coraz młodszych ludzi. Przepuklina najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym, który jest najbardziej narażony na przeciążenia.

Co jest przyczyną przepukliny międzykręgowej?

Przyczyną powstawania przepukliny kręgosłupa jest najczęściej jego przeciążenie, a także osłabienie pierścienia włóknistego z powodu predyspozycji genetycznych, polegających na szybkim zużywaniu się dysków. Wpływ na to ma także wiek, palenie papierosów, zbyt mała aktywność fizyczna, której często towarzyszy nadwaga.

masaż klasyczny przeciwwskazania

Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa?

Ból jest podstawowym objawem przepukliny kręgosłupa. W zależności od jej usytuowania dotyczy on różnych partii ciała. Jej umiejscowienie w odcinku lędźwiowym powoduje najczęściej ból od biodra, ud do kolan, a także w podbrzuszu i pachwinach, drętwienie i mrowienie kończyn, problemy z wypróżnianiem i seksem.

Przepuklina umiejscowiona w odcinku piersiowym powoduje ból w klatce piersiowej, a także trudności w kichaniu i kaszlu. Natomiast przepuklina w odcinku szyjnym powoduje sztywność karku, ograniczone ruchy szyją i głową, drętwienie i mrowienie rąk, szumy uszne, zawroty i bóle głowy, rwa szyjno – barkowa, a także osłabienie mięśni kończyn górnych.

Co to jest przepuklina oponowo – rdzeniowa?

Przepuklina oponowo – rdzeniowa jest związana z nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego we wczesnym okresie płodowym, a konkretnie do 28 dnia od momentu poczęcia dziecka. Wada ta polega na tym, że część rdzenia kręgowego oraz nerwów z niego wychodzących znajduje się poza kanałem kręgowym, co uwidacznia się w postaci guza na plecach noworodka.

Przepuklina oponowo – rdzeniowa jest pokryta tylko skórą, więc ma bezpośredni kontakt z otoczeniem. W miejscu jej powstania rdzeń kręgowy jest nieprawidłowo zbudowany. Ten rodzaj przepukliny towarzyszy w większości przypadków rozszczepowi kręgosłupa.

Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane, często wskazuje się na możliwość dziedziczenia. Badania wskazują, że przyczyną występowania przepukliny oponowo – rdzeniowej jest niedobór w organiźmie matki kwasu foliowego. Poza tym u kobiet przyjmujących leki przeciwdrgawkowe ryzyko pojawienie się tej wady jest większe.

Występowaniu przepukliny oponowo – rdzeniowej towarzyszą często inne wady związane z układem pokarmowym, moczowym, sercem, a także kończyn dolnych.

Jak leczyć przepuklinę oponowo – rdzeniową metodami nieoperacyjnymi?

W leczeniu przepukliny oponowo – rdzeniowej stosuje się metodę Vojty, która pozwala na odbudowę dróg nerwowych, a co najważniejsze stosuje się ją w domu dziecka i  przy czynnym udziale rodziców.

Rehabilitacja sprowadza się w pierwszym okresie do zmiany co godzinę pozycji noworodka, masażu kończyn dolnych i prawidłowym układaniu zarówno nóżek, jak i stóp, aby uniknąć zniekształceń. Po upływie dziesięciu dni od narodzin dziecka rozpoczyna się czynne ćwiczenia.

przepuklina kręgosłupa

Fizjoterapia w leczeniu przepuklin kręgosłupa

Zabiegi fizjoterapeutyczne w leczeniu bezoperacyjnym przepukliny kręgosłupa polegają przede wszystkim na ćwiczeniach, masażach, a także krioterapii, laseroterapii, terapii prądem. W ostrej fazie dolegliwości związanych z przepukliną kręgosłupa pożądany jest raczej odpoczynek i przyjmowanie pozycji wygodnej dla mięśni, co może przynieść ulgę w bólu.

W późniejszym okresie zaleca się podjęcie ćwiczeń pod okiem doświadczonego rehabilitanta. Powinien on dobrać pacjentowi takie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie zarówno brzucha, jak i pośladków i grzbietu. Celem rehabilitacji jest również poprawienie ukrwienia mięśni grzbietowych, nerwów i rdzenia kręgowego, redukcja obrzęków i usprawnienie przepływu limfy i likwidacja zastojów, a także wzmocnienie osłabionego dysku.

Related articles

Back to Top