Jak korzystać z kotew?

Budowa domu to szalenie skomplikowane przedsięwzięcie. Samo jej rozpoczęcie wiąże się z koniecznością dopełnianie wielu formalności. Następnie przychodzi czas na podjęcie decyzji czy zostać inwestorem i zarazem wykonawcą czy też wynająć firmę.

Wybór pierwszej opcji jest może bardziej ekonomiczny, lecz przysparza więcej obowiązków. Budowa na własną rękę wymaga posiadania ogromnej wiedzy technicznej. Gdy jej braknie należy wynająć dodatkowych podwykonawców. Można też nieco pogłębić wiedzę w niektórych zagadnieniach. Na przykład, jakich akcesoriów użyć, aby coś trwale przymocować? Jedną z odpowiedzi są kotwy, precyzyjniej ich mechaniczne odmiany.

Czym są kotwy?

Kotwy mechaniczne to nic innego jak metalowe łączniki przeznaczone do mocowania elementów konstrukcyjnych lub innych.Najlepiej stosować je do elementów o dużej nośności. Występuje klika rodzajów kotew, różniących się ich przeznaczenia oraz wytrzymałością na obciążenia.

Pierwsze z nich to kotwy do najcięższych obciążeń. Znajdują zastosowanie w betonowych powierzchniach, mogą być spękane lub nie. Charakteryzują się tulejową konstrukcją, pozwalającą na montaż przelotowy. Mogą to być też wiercenia i montaż poprzez mocowany materiał. Stosuje się je przede wszystkim do konstrukcji stalowych, podpór murarskich oraz utwierdzania elewacji.

Następny rodzaj to kotwy segmentowe. Dzięki swej konstrukcji stosowane są w betonie spękanym i niespękanym, ale też płytach kanałowych, pustakach stropowych i ceramice. Mocowane za ich pomocą elementy to bramy rolowane, konstrukcje stalowe, wsporniki różnego rodzaju.

Kolejne odmiany

Kolejną odmianą są kotwy opaskowe. Powstają ze stali nierdzewnej, nie ulegają, więc korozji. Używa się ich do, tak zwanego, zredukowanego kotwienia, które ma na celu uniknięcie kontaktu ze zbrojeniem. Kotwy te wyposażono w znaczniki, pomagające w osadzaniu w otworze. Ich konstrukcja daje możliwość wiercenia i instalowania bezpośrednio przez element mocowany. Taki sposób montażu znacznie zmniejsza wysiłek w trakcie instalacji, duży wybór produktów montażowych znajdziesz na http://prien.com.pl/. Kotwy opaskowe utwierdzają elewacje, ściany osłonowe, balustrady, barierki, poręcze.

kotwyKotwy tulejowe to kolejna odmiana, której nie należy pomijać. Sprawdzają się przy małych obciążeniach oraz tymczasowym montażu. Materiały, w których się je umieszcza to cegły pełne i niespękany beton. Idealne do kotwienia anten satelitarnych, grzejników, okiennic i drzwi garażowych.

Każdy element jest ważny

Finansowanie inwestycji przy jednoczesnym jej realizowaniu to wymagający projekt. Bez odpowiedniej wiedzy z zakresu budowlanego może zakończyć się fiaskiem. Dlatego też wybranie systemu gospodarczego powinno być dobrze przemyślane.

W sprawach, w których brakuje wiedzy należy zatrudnić innych wykonawców. Można też dowiedzieć się nowych rzeczy. Na przykład, czym są kotwy a konkretnie ich mechaniczna odmiana. W jakich występują rodzajach, do jakiego podłoża można je stosować? Wiedząc wszystko o tym, nie ma możliwości popełnienia kosztownej pomyłki.

Related articles

Back to Top