Waginoplastyka – w jakich przypadkach jest stosowana?

Waginoplastyka stała się w ostatnich latach dość popularnym zabiegiem kosmetycznym, wykonywanym przede wszystkim u kobiet, u których z powodu porodu doszło do pęknięcia lub znacznego rozciągnięcia pochwy i krocza. Waginoplastyka należy oczywiście do zabiegów z obrębu medycyny estetycznej i nie jest w żaden sposób zabiegiem koniecznym, jednak w wielu przypadkach jej wykonanie jest jedynym sposobem na odzyskanie przez kobietę przyjemności z życia seksualnego. Ze względu na dobre wyniki uzyskiwane w tego typu zabiegach, stosunkowo krótką listę przeciwwskazań do jego wykonania i poprawę komfortu życia codziennego i seksualnego kobiety, plastyka pochwy jest zdecydowanie jednym z dominujących zabiegów estetycznych wykonywanych dziś w klinikach na całym świecie. W jakich przypadkach stosuje się waginoplastykę i jakie korzyści może przynieść kobiecie jej wykonanie?

Czym jest waginoplastyka?

Zabieg plastyki pochwy, czyli waginoplastyka, to procedura polegająca na skorygowaniu szerokości pochwy poprzez poprawę napięcia mięśni rozluźnionych nadmiernie podczas porodu lub długotrwałej, mocno wysiłkowej pracy. Ze względu na konieczność rozszerzenia się dróg rodnych w celu naturalnego urodzenia dziecka, każda kobieta doświadcza mniejszych lub większych urazów pochwy. Nie u każdej narząd ten jest jednak w stanie wrócić do swojej dobrej formy i często oznacza dla kobiety pogorszenie przyjemności seksualnej – podstawowego powodu, dla którego kobiety decydują się na tego typu zabiegi. Choć przyjęło się zakładać, że na operację plastyki pochwy decydują się przede wszystkim kobiety, które zakończyły już swój cykl rozrodczy i nie planują ponownego zajścia w ciążę, w rzeczywistości sporym odsetkiem pacjentek są też panie młodsze, które mają przed sobą jeszcze plany kolejnych dzieci, jednak z powodów komfortu seksualnego chcą w międzyczasie wrócić do stanu pochwy sprzed ciąży.

zwężenie pochwy

Walory estetyczne i czerpanie przyjemności z seksu to jednak nie jedyny powód, dla którego waginoplastyka zyskuje wśród kobiet na popularności. W wielu przypadkach wielokrotne porody i nadmierne rozciągnięcie się pochwy sprzyjają częstszemu rozwijaniu się stanów zapalnych oraz nadmiernym upławom. Nadmierne rozciągnięcie się mięśni krocza bezpośrednio oddziałuje więc także na komfort i zdrowie życia codziennego kobiety. Zabieg bezpieczny, a jednocześnie niezwykle skuteczny pozwala na pozbycie się problemów z zachowaniem prawidłowego zdrowia pochwy i gwarantuje polepszenie życia seksualnego kobiety, a co najważniejsze, nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży, więc może być wykonywany u kobiet w każdym wieku. Jedynymi warunkami wykluczającymi kobietę z zabiegu waginoplastyki są potwierdzona lub planowana w najbliższym czasie ciąża, choroby nowotworowe, problemy z krzepnięciem krwi oraz ogólny zły stan zdrowia nie pozwalający na wykonanie operacji w znieczuleniu.

Jak przebiega zabieg waginoplastyki?

Zwężenie pochwy jest operacją ginekologiczną, podczas której wykonuje się kilka różnych zabiegów poprawiających napięcie mięśni i struktury pochwy. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim usunięcie nadmiaru tylnej ściany pochwy, naprawę wszelkich defektów mięśni u podstawy miednicy oraz mięśnia opuszkowo-gąbczastego, a także ogólną plastykę krocza poprawiającą wygląd i sprawność stref intymnych kobiety.

Operacje waginoplastyki przeprowadzają wyspecjalizowani w tej dziedzinie ginekolodzy, przyjmujący zazwyczaj w ramach klinik medycyny estetycznej. Jednym z najważniejszych zadań stojących przed nimi w trakcie operacji jest prawidłowe odbudowanie mięśni dnia miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy, gdyż to właśnie te elementy są najtrudniejszymi i najistotniejszymi elementami całej operacji. Po jej wykonaniu kobieta pozostaje z niewielkim szwem i raną zewnętrzną, która powinna zagoić się w kilka dni. Do pełnej aktywności seksualnej można jednak wrócić dopiero po 6-8 tygodniach, kiedy to wszystkie elementy wewnętrzne przystosują się do nowego układu i wszystkie rany wewnętrzne zagoją się całkowicie [1].

plastyka pochwy Wrocław

Czas uruchomienia pacjentki po zabiegu zależy od zastosowanego znieczulenia. Z reguły pacjentka uruchamiana jest około 2-4 godziny po zabiegu. Po zabiegu pacjentka może pić płyny i może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest domu tego samego dnia lub nazajutrz po zabiegu. Ponieważ dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, stosuje w domu jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć, a do pełnej aktywności po około 4-6 tygodniach.

[1] – Źródło: http://nagrobli.com/zwezenie-pochwy

Related articles

Back to Top