Paradontoza – co to jest?
Stomatolodzy alarmują: ponad połowa Polaków nie dba należycie o zęby. A to właśnie jest główną przyczyną paradontozy. Choroba ta atakuje podstępnie, dlatego tak ważne są okresowe badania kontrolne. Jak często należy odwiedzać stomatologa? Ile czasu trzeba szczotkować zęby, by były zdrowe? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości związane z paradontozą.
Chorobie sprzyja ciasne rozmieszczenie zębów.
Utrudnia to bowiem dotarcie szczoteczką do przestrzeni między zębami, gdzie gromadzą się resztki jedzenia, będące doskonałą pożywką dla bakterii. W efekcie na zębach odkłada się duża ilość tzw. płytki bakteryjnej, czyli twardego osadu, który nie usunięty w porę przekształca się w kamień nazębny. Z czasem złogi kamienia wciskają się w dziąsła i wraz z wytwarzanymi przez bakterie toksynami niszczą tkanki utrzymujące zęby w szczękach. Najpierw doprowadza to do zapalenia dziąseł. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do stopniowego zaniku kości, z których zęby wyrastają. Zęby zaczynają się wówczas chwiać, aż w końcu wypadają. Ratunek? Regularne stosowanie nici dentystycznej!
Sprawdzoną metodą zapobiegania paradontozie jest stosowanie nitki dentystycznej.
Za jej pomocą można dotrzeć do ciasnych przestrzeni między zębami, gdzie rozwijają się bakterie niszczące dziąsła. Przesuwając stopniowo nitkę od dołu do góry, skutecznie usuwamy resztki jedzenia, co zapobiega odkładaniu się płytki bakteryjnej. Podobne efekty daje przepłukiwanie dziąseł strumieniem wody ze specjalnego irygatora do higieny jamy ustnej. Oczywiście najważniejsze jest regularne mycie zębów – przez 3 do 5 minut, najlepiej po każdym posiłku, średnio twardą szczoteczką. Jeśli nie można ich wyszczotkować, to warto przynajmniej wypłukać usta wodą lub żuć bezcukrową gumę. Pamiętajmy, że jeśli wykryjemy u siebie stosunkową podwyższoną wrażliwość zębów, wtedy warto udać się do gabinet stomatologicznego, aby rozwiać wątpliwości z dentystą. Dowiemy się czy musimy zmienić dietę i używane środki do pielęgnacji zębów czy też paradontonza jest przejściowa – mówi nam stomatolog z CM Sanitas. My również polecamy bliżej przyjrzeć się problemom z zębami.