Transport instrumentów – z firmą, czy na własną rękę?

Każda osoba posiadająca instrument wie, jak łatwo jest go uszkodzić. Nawet małe otarcie może wpłynąć negatywnie na jakość uzyskiwanego dźwięku. W celu zminimalizowania szans na uszkodzenie stosowane są specjalne futerały oraz pokrowce, które skutecznie chronią instrumenty – jednak czy zawsze? W niektórych sytuacjach istnieje duże zagrożenie dla sprzętu grającego. W szczególności, jeżeli musimy znieść masywny fortepian z 6. piętra bloku.

Jak transportowane są duże instrumenty?

Na to pytanie odpowiedzieć mogą pracownicy specjalnych firm, które specjalizują się w transporcie instrumentów o sporych gabarytach: mowa tu głównie o pianinach i fortepianach. A więc jak przebiega cały proces? Zapytaliśmy o to pracownika firmy transportowej Broda, która współpracuje m.in. z Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

„Proces jest złożony i składa się z wielu etapów. Z pewnością najtrudniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu – często pracujemy z instrumentami, których wartość przekracza kilka milionów złotych. Wystarczy jeden błąd ze strony pracownika, aby dotkliwie uszkodzić pianino albo fortepian. Najczęściej problemy pojawiają się także podczas znoszenia sprzętu. Najtrudniejsze zlecenia to takie, kiedy musimy znieść instrument po wąskiej klatce kilka pięter w dół.”

Nic więc dziwnego, że ceny tego typu usług transportowych nie są małe.

Transport fortepianów - Broda Warszawa

Ile kosztuje transport sprzętu muzycznego?

Cenniki większości firm w branży zaczynają się już od kilkuset złotych (300-400) za najbardziej podstawowe zlecenia. Ze względu na indywidualny charakter każdego zlecenia, ciężko jest od razu podać dokładną kwotę, ponieważ jest ona uzależniona od bardzo wielu czynników. Jakich? Oto niektóre z nich:

  • odległość między punktami docelowymi,
  • wielkość i waga instrumentu,
  • sposób zabezpieczenia sprzętu,
  • ew. koszty wynajęcia dźwigu itp.

Czy warto skorzystać z usług firm?

Mimo, iż podane kwoty mogą wydawać się duże, to usługi transportowe cieszą się dużym powodzeniem na terenie całego kraju? Skąd tak duże zainteresowanie? Właścicielu instrumentów nie posiadają odpowiedniej wiedzy i sprzętu, który umożliwiłby im transport na własną rękę. Próby przeniesienia np. fortepianu bez odpowiedniego zabezpieczenia może skończyć się tragicznie  – zarówno dla osoby przenoszącej, jak i samego sprzętu.

Warto wspomnieć, że koszty naprawy zabytkowego sprzętu mogą przekraczać kilkunastokrotnie kwotę, którą będzie musiał zapłacić właściciel za bezpieczny transport z punktu A do punktu B.

Wpis powstał przy współpracy z firmą Transportową Broda, która oferuje przewóz fortepianów i pianin na terenie Warszawy. Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej: http://transportfortepianow.pl.

Related articles

Back to Top