Recykling elektrośmieci – jak wypada Polska na tle innych państw?

W dzisiejszych czasach ochrona środowiska ma naprawdę duże znaczenie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na świecie produkuje się coraz więcej zanieczyszczających glebę czy powietrze produktów, które niszczą planetę i zagrażają atmosferze. Dużą w tym role odgrywają również elektroodpady, o czym mało kto zdaje sobie sprawę. Na szczęście powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można je odpowiednio zutylizować. Zobaczmy więc, jak ta utylizacja wygląda w Polsce i w jakim kierunku zmierza. 

Jak sprzęt elektryczny zanieczyszcza środowisko?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych danych w tym temacie, zastanówmy się, dlaczego sprzęt elektryczny tak szkodzi planecie. Coraz nowsze technologie skłaniają ludzi do wymieniania starszych urządzeń na bardziej nowoczesne, ale mało kto wie, co zrobić z tymi nieużywanymi i najczęściej trafiają one na wysypiska śmieci (nawet nielegalne). Surowce znajdujące się w elektroodpadach wnikają w glebę, zanieczyszczając ją, a ich wieloletni rozpad prowadzi do jej obumierania i to na znacznie większym obszarze. 

Jak często Polacy wymieniają sprzęt AGD?

Samo pozbywanie się urządzeń nie byłoby jeszcze takie złe, gdyby nie fakt, że Polacy wymieniają urządzenia średnio co 3-5 lat i to niezależnie od ich wielkości, przez co na różnych ziemiach roi się od urządzeń elektrycznych. Znajdują się one najczęściej na otwartej przestrzeni i nieraz są nawet zdatne do użytku, gdyż niestety wielu ludzi w naszym kraju (prawie 50%) pozbywa się urządzeń głównie przez wymianę na lepszy model lub przez drobne usterki, które łatwo można by naprawić. Taki brak świadomości niesie za sobą poważne skutki. 

Polska a świat w recyklingu e-odpadów

Do skutków tych można zaliczyć fakt, że Polska znajduje się na dwudziestym pierwszym miejscu na liście państw europejskich dbających o recykling e-odpadów. Nie jest to zbyt dobry wynik i trzeba przyznać, że wiedza Polaków odnośnie utylizacji elektrośmieci w dalszym ciągu jest dosyć mała. Natomiast wszystko wskazuje na to, że świadomość ludzi znacznie wzrasta i coraz częściej słyszy się w mediach czy Internecie o sposobach składowania tego typu odpadów, dzięki czemu już prawie połowa społeczeństwa decyduje się na segregację elektroodpadów. 

Polska a inne kraje – ile średnio wytwarza się elektroodpadów? 

Warto jednak zaznaczyć, że na tle innych państw Unii Europejskiej Polska jest krajem, który zaraz za Rumunią produkuje najmniej elektroodpadów. Jest to dobra wiadomość, jednak jeśli przyjrzeć się miejskim sondażom, to wynika ona z faktu, że większość Polaków przetrzymuje stare lub zepsute urządzenia w garażach, na stychach lub w piwnicach. Sytuacja ta nie różni się więc znacznie od wywozu ich na zwykłe wysypiska, gdyż w miarę upływu lat urządzenia te przestaną już być zdatne nawet do recyklingu. Ostatecznie i tak będą więc musiały tam trafić. 

elektrośmieci

Jak Polacy podchodzą do utylizacji?

Kwestią zastanawiającą jest, dlaczego właściwie ludzie przetrzymują urządzenia elektryczne, zamiast je zutylizować. Ponad 50% społeczeństwa wie, jak robić to prawidłowo, ale niestety pozostali choć wiedzą, że istnieje taka możliwość, to rezygnują z niej przez kwestie organizacyjne

Dzisiaj sądzi się jeszcze, że jeśli chcemy oddać coś do recyklingu czy utylizacji, to trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, zawieźć tam wszystkie odpady i męczyć się z papierologią. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach istnieją już firmy, które praktycznie wszystko organizują za nas – nawet odbiór elektrośmieci od firm czy indywidualnych osób. Dzięki temu wystarczy jedynie znaleźć odpowiedni skup, skontaktować się z nim, a później to już tylko kwestia kilku dni i pozbędziemy się odpadów AGD w należyty sposób. 

Podsumowanie 

Można więc zauważyć, że kwestia recyklingu elektrośmieci w Polsce jest w dalszym ciągu nieco w tyle na tle innych państw Unii Europejskiej. Natomiast wzrastająca świadomość i coraz więcej możliwości łatwej utylizacji tych odpadów sprawiają, że wszystko idzie w dobrym kierunku i być może za niedługo przy małym współczynniku wytwarzania elektroodpadów i zmianie podejścia do recyklingu będziemy przodować w prawidłowym sposobie obchodzenia się z elektrośmieciami. 

Related articles

Back to Top