Tkaniny obiciowe – charakterystyka i rodzaje

Materiały wykorzystywane do obić meblowych mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Oznacza to, że idealnie nadają się do tapicerowania mebli oraz odnowy tapicerki samochodowej.

tkaniny obicioweWiele zależy od struktury danego materiału oraz miejsca jego przeznaczenia. W zależności od powyższego, można wyróżnić kilka rodzajów tkanin, które różnią się między sobą właściwościami takimi jak wytrzymałość, odporność na ścieranie oraz komfort użytkowania. Najpopularniejsze z nich to głównie produkty sztuczne, pochodzące z syntezy ropy naftowej, charakteryzujące się dość niską ceną w porównaniu do np. wyrobów ze skóry naturalnej lub tkanin.

 

Rodzaje tkanin obiciowych – charakterystyka 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tkanin, które wykorzystywane są przez firmy tapicerskie do obszycia mebli lub innych elementów użytkowych jak np. tapicerki samochodowe. Obszyciu mogą ulec także takie elementy samochodu jak kierownica czy drążek od zmiany biegów. Wykorzystanie odpowiedniego typu materiału pozwala na jego długotrwałe użytkowanie oraz zachowanie dobrego wyglądu przez długi czas.

Pierwszym materiałem, który jest wykorzystywany podczas prac tapicerskich jest altara, która wyróżnia się spośród konkurencji dużą miękkością. To produkt niezwykle przyjemny w dotyku, dlatego idealnie nadaje się podczas produkcji oraz renowacji mebli. Tkanina altary jest wysoce odporna na ścieranie oraz charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Warto także wspomnieć, że bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Jest to zamiennik tzw. alcantary, który posiada jednak o wiele lepsze właściwości.

materiały obiciowe

Mikrofazy to zupełnie inny rodzaj tkaniny, który również cechuje się miękkością, przyjemnym odczuciem podczas dotyku oraz wyjątkową elastycznością. Dzięki temu, że materiał ten składa się z wielu mikrowłókien jest on niezwykle wytrzymały, a jego struktura jest lekko połyskliwa. Mikrofaza idealnie nadaje się do mebli tapicerowanych, zasłon, kotar oraz dekoracji czy nawet wykonania pokrowców samochodowych.

Kolejnym produktem są tzw. floki, które jako tkanina obiciowa jest nanoszona przy pomocy specjalistycznego urządzenia elektrostatycznego. Materiał ten przypomina w dotyku aksamit, jednak różni się tym, że nie jest on tkani, a przyklejany termicznie do tkaniny podstawowej. Jak wskazuje na to nazwa, produkt ten jest wykonany z drobnych włókien, które pocięte są na kawałki. Proces flokowania nadaje materiałom niezwykłej miękkości, dzięki czemu są one bardzo miękkie w dotyku oraz odporne na ścieranie, dzięki czemu przez długi czas zachowują swój oryginalny wygląd.

Plecionki i plusze. To dwa materiały, które stosuje się o wiele rzadziej od pozostałych. W przypadku plecionek, są one tkaninami o wyrazistych splotach, które tkane są na płasko poprzez krzyżujące się nitki osnowy i wątku. Wyróżniają się one bardzo dużą wytrzymałością. Plusz także jest tkaniną obszyciową, która wytwarzana jest z okrywy włókiennej, która na etapie produkcji zostaje skrócona do określonych długości. Ten typ okrywy odpowiada za miękkość i puszystość materiału. Plusze dzielą się także na różne rodzaje w zależności od techniki wykonania. Najpopularniejsze tkaniny miękkie to welur, aksamit oraz welwet. Świetne odnajdują się one w maskotkach, a o wiele rzadziej w przypadku tapicerowania mebli.

Najpopularniejsze tkaniny obiciowe

Sztuczna i naturalna skóra. To dwa najpopularniejsze materiały, które charakteryzują się bardzo dobrym
i ekskluzywnym wyglądem, przyciągającym wzrok każdego klienta. Wyroby sztuczne są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo, jednak w przypadku wytrzymałości zdecydowanie wygrywa skóra naturalna. Obydwa materiały obiciowe są ciężkie w czyszczeniu, jednak wpływają bardzo pozytywnie na komfort użytkowania mebla. 

Related articles

Back to Top