Co kierowca powinien zrobić gdy oszuka go pracodawca?

Sytuacje związane z pracą to niestety nie tylko te, które wiążą się z rozwojem kariery i premiami. Zdarza się, że pracodawca oszuka swojego pracownika i na przykład nie wypłaci mu odpowiedniej pensji albo obieca podwyżkę, która nigdy się nie pojawi. Istnieje wiele innych sposobów na oszukanie pracownika — niewypłacenie mu diety, zmiana warunków pracy, wymaganie większej ilości godzin niż w umowie, operowanie towarem, na który pracownik nie zgadzał się od początku na przykład ze względów etycznych. Kiedy zostaniemy oszukani przez pracodawcę, zastanawiamy się, co możemy zrobić. Jest to wyjątkowo trudna decyzja, szczególnie że jakiekolwiek zmiany w tej sferze związane są z pieniędzmi i jej miesięcznym obrotem. Bardzo często zdarza się, że oszukani pracownicy pozostają w firmie, z obawy utraty pracy i niemożności znalezienia kolejnej.

 

Państwowa Inspekcja Pracy pomoże odzyskać nam pieniądze

Kiedy zostaniemy oszukani, czujemy się źle, spada nasze poczucie wartości. Nierzadko odczuwamy chęć zemsty, a kiedy chodzi o oszukanie w kwestii finansowej — odzyskanie pożądanej kwoty samosądem. Oczywiście udanie się do pracodawcy i nawet zarekwirowanie mu części sprzętu, który może pokryć kwotę, którą pracodawca jest nam winny, jest czynnością nielegalną, za którą z ofiary możemy stać się katem. Dlatego istotnym jest, by wszystkie kwestie związane z negocjowaniem rekompensaty za uszczerbek sprawiony nam przez pracodawcę załatwiać drogą formalną. Pierwszym miejscem, w które oszukany kierowca powinien się udać, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Do PIPu należy złożyć zawiadomienie, a jego pracodawcy zajmą się odebraniem od pracodawcy wypłaty lub innych zadatków, które zgodnie z drogą formalną jest pracownikowi dłużnym. Wyegzekwowanie pieniędzy od firm dobrze prosperujących nie sprawi trudności, szczególnie, że PIP posiada swoje metody na odzyskiwanie pieniędzy. Gorzej wygląda sytuacja, w której pracodawca znajduje się na skraju bankructwa. Zapewne wówczas będzie trzeba zaczekać na rozliczenie z syndykiem, który zajmie majątek firmy. W tej sytuacji grzywny nałożone przez PIP pogłębiają długi firmy. Mimo wszystko nie jest to naszym zmartwieniem. Obowiązkiem pracodawcy jest rozliczanie się z pracownikiem.

 

	 Pax Logistics opinie

 

Zmiana pracy i wystawianie opinii

Oczywiście należy pamiętać, że po takim zajściu zmiana pracy będzie konieczna. Możliwe, że źle traktujący pracownika pracodawca nie będzie już powielał takiego czynu, jednak udowodnił, że potrafi nie szanować osób dla siebie pracujących. Dlatego ważne jest też wystawienie oceny takiemu pracodawcy. Negatywną opinię dla byłego pracodawcy możemy wystawić na przykład na portalu internetowym (np. opinia-spedycje.pl). Ważne by była konstruktywna, a najlepiej pozbawiona zbędnej emocjonalności. Rzeczowe podejście do sprawy w tej sytuacji, choć trudne — może pomóc w relatywnej ocenie osobom postronnym. A to pozwoli na uchronienie innych osób od oszusta. Jeżeli po zaistniałej sytuacji spadła nasza kondycja psychiczna, możemy udać się do psychologa, który pomoże nam w pozbieraniu się z tej trudnej sytuacji.

Oszukani przez pracodawcę powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi osobami postawionymi w tak trudnej sytuacji. Państwo zabezpiecza zarówno osoby zatrudnione na umowie o pracę, umowie zlecenie, jak i te pracujące „na czarno”. Za należycie wykonaną pracę pieniądze należą się wszystkim. Oczywiście najlepiej, gdy nasza praca miała charakter sformalizowany, ale z każdej sytuacji da się wybrnąć. Najważniejsze jest, by zgłosić sprawę do odpowiednich służb, zmienić pracę i wystawić odpowiednia opinię, by zapobiec kolejnym oszustwom kolejnych osób.

Related articles

Back to Top