Jakie usługi na tekstach?
Branże usługowe coraz bardziej się rozwijają i poszerzają swoje działalności. Wśród firm oferujących usługi w zakresie tworzenia tekstów coraz popularniejsze stają się różne usługi marketingowe, a nie tylko – jak to było do tej pory – tłumaczeniowe.
Zakres usług, które firmy zajmujące się działaniami na tekstach systematycznie się rozwija. Z uwagi na przesycenie rynku tłumaczeniowego, firmy które chcą mieć siłę przebicia muszą proponować swoim klientom coraz to nowe usługi. W taki właśnie sposób rozwinął się szeroko obecnie w Polsce rozpoznawalny – copywriting. Osoba, która zajmuje się copywritingiem, a więc copywriter, pisze na zamówienie teksty dla swoich klientów. Teksty takie mogą traktować na wszelkie tematy, zależnie od tego czego wymaga klient. Wirtualną rzeczywistość zalewają różnego rodzaju blogi i strony internetowe – warto mieć świadomość, że dużą część „specjalistów”, piszących na różnych blogach, stronach i portalach to… copywriterzy, piszący na zamówienie.
Copywriter prze napisaniem zamówionego tekstu marketingowego musi zdobyć odpowiednią dawkę wiedzy w zakresie o którym ma pisać. Dobry copywriter przygotowuje się do pisania tekstu rzetelnie i z uwagą, tak by nie wprowadzać w błąd czytelników swoich tekstów marketingowych.
Znacie jakiegoś bloga?
Czytacie blogi? Z wyczekiwaniem czekanie aż na waszym ulubionym blogu pojawi się nowa notka, nowy wpis? A wiecie, że być może te teksty na bloga napisał copywriter? Wraz z wzrastaniem popularności bloga, bloger dostaje coraz więcej komercyjnych ofert i czasem nie ma czasu (czy ochoty) na dalsze prowadzenie bloga, ale musi liczyć się z tym, że bez bloga straci główne źródło utrzymania. Dlatego zatrudnia copywritera, który zamiast niego tworzy ciekawe wpisy. Czy czytelnicy nie zorientują się w tym małym oszustwie? Czasem tak, a czasem nie. W przypadku bardzo popularnych blogów nie ma to znaczenia, ponieważ czytelnicy i tak są przywiązani do bloga na tyle mocno, że nie chcą uwierzyć, że teksty na blogu pisze ktoś inny.
Zapomniana dziedzina
Czym jest transkrypcja nagrań? Jest to przetwarzanie mowy z nośnika dźwiękowego na tekst. Pewnego rodzaju transkrypcją jest protokołowanie, jednak w przypadku profesjonalnej transkrypcji zwraca się uwagę na intonację, błędy językowe i błędy wymowy. Transkrypcja nagrań jest pożyteczna dla lingwistów, neofilologów i logopedów. Transkrypcje nagrań przydają się w niektórych przypadkach do zapisu spotkań, obrad, wykładów. Umożliwiają zarówno prowadzącym, jak i uczestnikom efektywniejszą pracę z tekstem.
Temat różnego rodzaju działań, jakie można wykonywać na tekstach jest obfity i bogaty. Nie da się wyczerpać tego tematu w jednym krótkim artykule, mamy jednak nadzieje, że temat zaciekawi i skłoni do dalszych, samodzielnych poszukiwań.