Studia prawnicze vs rzeczywistość

Długa nauka bez gwarancji

Bardzo dobrze zdana matura z języka polskiego, obcego oraz historii i WOSu może nie wystarczyć aby dostać się na prestiżowy wydział prawa na któryś z naszych krajowych uniwersytetów. Niestety ale konkurencja jeśli chodzi o młodych w kwestii ubiegania się o prestiżowe zawody jest ogromna. Dzisiaj i tak mamy w miarę równe szansę – jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się, że jeśli nie mamy nikogo znajomego z prawników, który nas zareklamuje to o karierze adwokata możemy zapomnieć. Dzisiaj sama nauka oczywiście nadal nie wystarcza jednak jest solidnym fundamentem pod budowanie swojego nowego prawniczego CV. Ci którzy dostali się na studia prawnicze jednak nie są najczęściej pewni z czym przyjdzie im się zmierzyć przez te kilka lat nauki.

Zaczyna się od dobrze zdanej matury – to większość sukcesu jeśli chodzi o dostanie się na wydział prawa. Nie oszukujmy się ale trzeba zdać ja bardzo dobrze bo inaczej może zabraknąć punktów na ubieganie się na tak prestiżowe kierunki. Potem przychodzi konfrontacja z rzeczywistością i pierwsze zetknięcie się z ogromem materiału jaki będziemy mieli do przerobienia na studiach. I dla wielu studentów jest to szok. Objętość materiału jaki przychodzi im przyswoić jest czymś zupełnie innym niż mieli okazję do tej pory poznać. Przy tym to nawet Maura wydaje się być mało śmiesznym żartem. Dlatego tak niewielu studentów kończy prawo – zależnie od uczelni może być to nawet tylko połowa studentów!

apwNa co więc należy nastawić się wybierając się na studia? Przede wszystkim na ogrom pracy i świadomość, że te kilka lat to i tak za mało aby poznać wszystkie zawiłości prawa a dobry prawnik uczy się przez całą swoją zawodową karierę. Po 5 latach studiów przychodzi obrona magistra a następnie coś dużo ważniejszego – dostanie się na aplikację. I tutaj możemy wybierać spośród kilku profesji a tym samym mieć wpływ na naszą przyszłą karierę. Na aplikacji przyjdzie nam się przemęczyć 3 lata i po zdaniu końcowego egzaminu będziemy mogli legitymować się upragnionym tytułem prawnika. Jednak pamiętajmy, że to dopiero początek drogi…

Related articles

Back to Top