Bramy przemysłowe dla branży lotniczej
Bramy dla przemysłu to rozwiązania, od których wymaga się niezwykłej wytrzymałości i doskonałej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, bez względu na branżę w której zostaną one zastosowane. W przypadku branży lotniczej ich właściwości muszą być jednak jeszcze lepiej dopracowane, a same rozmiary bramy sprawiają niejednokrotnie duże problemy.
Wysoka jakość materiałów, ochrona wizualna i akustyczna bram zewnętrznych i wewnętrznych, czy wreszcie wysoka szczelność przed kurzem i zanieczyszczeniami to tylko część wymagań, jakie lotnictwo stawia przed producentami bram przemysłowych. Na jakie modele można liczyć dziś na rynku i czym wyróżniają się od standardowych bram przemysłowych?
Bramy przemysłowe dla lotnictwa – najważniejsze cechy
Bramy stosowane w branży lotniczej można podzielić dziś na dwa podstawowe gatunki: bramy wewnętrzne, stosowane w budynkach wykorzystywanych na potrzeby branży oraz zewnętrzne bramy hangarowe, umożliwiające dostęp do wnętrza hangarów lotniczych.
Te pierwsze mogą być oczywiście standardowymi bramami szybkobieżnymi, usprawniającymi ruch samochodowy i pieszy wewnątrz budynków, jednak ich dodatkowa izolacja i wzmocniona wytrzymałość są tu niezastąpione.
Znacznie trudniejsza okazuje się sprawa bram hangarowych, które ze względu na swoje wymiary i napory wiatru, jakim będą poddawane wymagają specjalnego traktowania. Marka Grodex opracowała jednak rozwiązanie, które satysfakcjonuje dziś bardzo duże grono użytkowników tego typu obiektów.
Segmentowe bramy hangarowe z włókna szklanego
Włókno szklane to dziś najbardziej skuteczny sposób na wykonanie wpuszczających światło, a jednocześnie chroniących przed szkodliwym działaniem UV paneli bram przemysłowych.
Wytrzymały i niezwykle izolacyjny materiał pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz hangaru nawet podczas silnego nasłonecznienia, dzięki czemu ani maszyny ani pracujący wewnątrz ludzie nie muszą pracować w bardzo dusznych pomieszczeniach czy też stosować dodatkowych systemów zacieniających wnętrze.
Włókno szklane to też doskonały materiał budulcowy dla bram przemysłowych pod kątem wytrzymałościowym – odporne na pęknięcia i uderzenia, a jednocześnie na zmiany materiału związane z długim użytkowaniem czy ekspozycją na słońce i temperaturę, włókno szklane spisuje się tu lepiej niż większość materiałów organicznych.
Dodatkowo, skład chemiczny paneli z włókna szklanego nie generuje toksycznych oparów podczas spalania w ilości, jaka miałaby miejsce w przypadku wielu innych materiałów, w tym np. drzewa. W rezultacie panele takie są więc doskonałą ochroną na wypadek pożarów i co najważniejsze, ich ugaszenie jest naprawdę łatwe i nie daje ryzyka ponownego samozapłonu.
Bramy przemysłowe dla branży lotniczej
Pozostając w temacie bram hangarowych z włókna szklanego, dobrym przykładem są tu bramy segmentowe Grodex, które dopasowywane są do potrzeb indywidualnych każdego budynku i mogą osiągać naprawdę pokaźne rozmiary.
Panele projektowane są tu tak, by bramy były jak najbardziej odporne na obciążenia wiatrem, wytrzymałe pod kątem uszkodzeń mechanicznych, a także odpowiednio szczelne i izolacyjne, gwarantując dobre docieplenie wnętrza hangaru.