Bramy przemysłowe dla branży lotniczej

Bramy dla przemysłu to rozwiązania, od których wymaga się niezwykłej wytrzymałości i doskonałej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, bez względu na branżę w której zostaną one zastosowane. W przypadku branży lotniczej ich właściwości muszą być jednak jeszcze lepiej dopracowane, a same rozmiary bramy sprawiają niejednokrotnie duże problemy. Wysoka jakość materiałów, ochrona wizualna i akustyczna bram zewnętrznych i wewnętrznych, czy wreszcie wysoka szczelność przed kurzem i zanieczyszczeniami to tylko część wymagań, jakie lotnictwo stawia przed producentami bram przemysłowych. Na jakie modele można liczyć dziś na rynku i czym wyróżniają się od standardowych bram przemysłowych?

Bramy przemysłowe dla lotnictwa – najważniejsze cechy

Bramy stosowane w branży lotniczej można podzielić dziś na dwa podstawowe gatunki: bramy wewnętrzne, stosowane w budynkach wykorzystywanych na potrzeby branży oraz zewnętrzne bramy hangarowe, umożliwiające dostęp do wnętrza hangarów lotniczych. Te pierwsze mogą być oczywiście standardowymi bramami szybkobieżnymi, usprawniającymi ruch samochodowy i pieszy wewnątrz budynków, jednak ich dodatkowa izolacja i wzmocniona wytrzymałość są tu niezastąpione.

Znacznie trudniejsza okazuje się sprawa bram hangarowych, które ze względu na swoje wymiary i napory wiatru, jakim będą poddawane wymagają specjalnego traktowania. Marka Butzbach opracowała jednak rozwiązanie, które satysfakcjonuje dziś bardzo duże grono użytkowników tego typu obiektów.

Segmentowe bramy hangarowe z włókna szklanego

Włókno szklane to dziś najbardziej skuteczny sposób na wykonanie wpuszczających światło, a jednocześnie chroniących przed szkodliwym działaniem UV paneli bram przemysłowych. Wytrzymały i niezwykle izolacyjny materiał pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz hangaru nawet podczas silnego nasłonecznienia, dzięki czemu ani maszyny ani pracujący wewnątrz ludzie nie muszą pracować w bardzo dusznych pomieszczeniach czy też stosować dodatkowych systemów zacieniających wnętrze.

Zdjęcie bramy hangarowej udostępnione dzięki uprzejmości firmy Butzbach

 

Włókno szklane to też doskonały materiał budulcowy dla bram przemysłowych pod kątem wytrzymałościowym – odporne na pęknięcia i uderzenia, a jednocześnie na zmiany materiału związane z długim użytkowaniem czy ekspozycją na słońce i temperaturę, włókno szklane spisuje się tu lepiej niż większość materiałów organicznych. Dodatkowo, skład chemiczny paneli z włókna szklanego nie generuje toksycznych oparów podczas spalania w ilości, jaka miałaby miejsce w przypadku wielu innych materiałów, w tym np. drzewa. W rezultacie panele takie są więc doskonałą ochroną na wypadek pożarów i co najważniejsze, ich ugaszenie jest naprawdę łatwe i nie daje ryzyka ponownego samozapłonu.

Przegląd bram przemysłowych dla branży lotniczej

Pozostając w temacie bram hangarowych z włókna szklanego, dobrym przykładem są tu bramy segmentowe Butzbach, które dopasowywane są do potrzeb indywidualnych każdego budynku i mogą osiągać naprawdę pokaźne rozmiary. Panele projektowane są tu tak, by bramy były jak najbardziej odporne na obciążenia wiatrem, wytrzymałe pod kątem uszkodzeń mechanicznych, a także odpowiednio szczelne i izolacyjne, gwarantując dobre docieplenie wnętrza hangaru.

Kolejnym wariantem bram dla branży lotniczej są segmentowe bramy SPACELITE HT 150, produkowane z myślą o bardzo wymagających zastosowaniach. Ich rozpiętość może wynosić do 15m szerokości i nawet 16 m wysokości, czyniąc rozwiązanie doskonałym dla mniejszych hangarów i wszelkiego rodzaju budynków użytkowych, w których podobnie jak we wspomnianych hangarach, napory wiatru są niezwykle obciążające. Dodatkowym atutem jest fakt, że włókno szklane nie odbija fal radiowym a tym samym nie zakłóca pracy radarów.

Co do wnętrz? Przede wszystkim wytrzymałe i niezwykle dynamiczne bramy szybkobieżne NOVOSPRINT Duo, a więc szybkobieżne bramy ze skrzydłami rozsuwającymi się na boki niczym tradycyjne bramy przesuwne. Rozwiązanie takie ułatwia poruszanie się ludzi i pojazdów po budynku, usprawniając transport i pracę, a jednocześnie gwarantując większe bezpieczeństwo użytkowania pasów ruchu. Alternatywą są tu bramy hybrydowe Novosprint i Spacelite, które łączą w sobie zalety bram szybkobieżnych i segmentowych, gwarantując natychmiastowe otwieranie znane z tych pierwszych i wytrzymałość charakterystyczną dla klasycznych bram segmentowych.Related articles

Back to Top