Piłkochwyty na boiska – ochrona przed szkodą

Rekreacja na świeżym powietrzu w formie piłki nożnej, ręcznej lub innej formie to świetny sposób na spożytkowanie zarówno czasu wolnego, jak i tego spędzanego na lekcji wf-u. Jednak, aby gra była w pełni bezpieczna dla otoczenia, konieczne są niezbędne środki ostrożności. Jednym z nich są piłkochwyty. Kiedy warto przemyśleć ich zamontowanie?

Kiedy montujemy piłkochwyty?

Podstawowym zadaniem piłkochwytu jest przechwycić piłkę tak, by nie wypadła ona poza obszar gry. Począwszy od tego, że nieustanne szukanie piłki poza boiskiem jest mało komfortowe, skończmy na tym, że młodzi zawodnicy często wykopują ją z dość dużą siłą. Na tyle dużą, by narazić kogoś na krzywdę lub straty materialne. Stosując piłkochwyty, chronimy zatem przechodniów znajdujących się poza boiskiem, a także szyby w pobliskich domach i stojących nieopodal samochodach przed stłuczeniem

Biorąc pod uwagę dużą ilość dzieci i młodzieży korzystających na co dzień z boiska, montaż dobrej jakości piłkochwytu chroni władze szkoły lub inny podmiot odpowiedzialny za opiekę nad boiskiem przed stratami materialnymi. 

Największe zalety piłkochwytów

Największą jest oczywiście zabezpieczanie terenu wokół boiska przed ewentualną szkodą. Oprócz tego nie trzeba nieustannie przerywać meczu, szukając piłki po okolicy. Dobrze dobrany piłkochwyt jest mocny, odpowiednio elastyczny, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i łatwy w montażu. Piłkochwyty mogą być zamontowane zarówno wokół boiska, jak i posłużyć za siatki montowane w bramkach. Nie mają one ustalonego z góry wymiaru, nie ma zatem obaw o złe dopasowanie do przestrzeni, która ma być zabezpieczona, lub do wymiarów bramki.

piłkochwyty na boiska

Najpopularniejsze rodzaje piłkochwytów

  • Piłkochwyty ze stali i aluminium

Cechują się one największą wytrzymałością, zatem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mocne, wysokie i gwałtowne uderzenia to codzienność. Warto jednak zorientować się przed zakupem, czy są zabezpieczone powłoką antykorozyjną. Jeśli nie, należy jak najszybciej zadbać o nią samodzielnie, w przeciwnym razie siatka może nie posłużyć zbyt długo. 

  • Piłkochwyty polipropylenowe

Niezwykle giętkie, elastyczne, nieposiadające węzłów, są rodzajem siatek najczęściej wybieranym przez klientów. Mogą przyjąć dowolnie wybraną formę, co dodatkowo zachęca do ich zakupu. Świetnie sprawdzą się w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych i nie ulegają wahaniom temperatur, nie jest konieczne również stosowanie dodatkowych zabezpieczeń przed niszczeniem.

  • Piłkochwyty polietylenowe

Również często wybierane, doskonale sprawdzą się w przypadku obiektów sportowych, na których odbywają się rozgrywki z różnych dziedzin sportowych. Są one mało elastyczne, lecz skutecznie opierają się działaniu wody i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych, co sprawia, że posłużą przez długie lata. 

Jak dobrze dobrać najlepszy piłkochwyt?

Najlepiej jest wybierać piłkochwyty o niskiej elastyczności oraz o zwiększonej grubości, dzięki czemu zyskujemy pewność, że siatka nagle nie pęknie podczas intensywnej gry. Zależnie od rodzaju gry, dobieramy wielkość oczek. Im piłka mniejsza, tym mniejsze powinny być oczka. Jeśli na boisku gra się głównie w piłkę nożną, wystarczy siatka z większymi oczkami, a w przypadku boisk uniwersalnych, lepiej sprawdzą się siatki z mniejszymi oczkami. Jeśli dobieramy piłkochwyt uniwersalny, nie musimy raczej przejmować się jego wymiarem. Gdy jednak decydujemy się na siatkę dedykowaną do określonego rodzaju sportu, konieczne jest już dobranie jej odpowiednio do wymiarów bramki. 

W poszukiwaniu siatek ochronnych i piłkochwytów najlepszej jakości koniecznie zajrzyj na stronę sklepu Powerman. Znajdziesz tu wysokiej jakości akcesoria sportowe, trofea, jak i sprzęt rehabilitacyjny.

Related articles

Back to Top