Czy nebulizacja pomoże przy nerwicy?

Nebulizacja jest powszechnie stosowana w leczeniu przeziębienia w zakresie udrażniania dróg oddechowych, podczas leczenia astmy, celem ich rozszerzenia, a nawet podczas leczenia POChP.

Zatem, jeśli nebulizator pomaga nam lepiej oddychać podczas męczących nas chorób, to czy spełni swoją funkcję we wspomaganiu leczenia duszności? Czy może być stosowany u osób z nerwicą?

Nerwica chorobą współczesnej cywilizacji

Często można natknąć się na informacje, według których nerwicą dotknięte jest ok. 8 mln Polaków. Jest to choroba wymagająca profesjonalnego leczenia nie tylko farmakologicznego, lecz także terapii psychologicznej oraz zastosowania technik relaksacyjnych. Jednym z objawów nerwicy są duszności. Co jednak mają one wspólnego z nerwicą?

Duszności na tle nerwowym – przyczyna powstawania

Nerwica jest chorobą stricte psychiczną, nie oznacza to jednak, że nie ma ona wpływu na organizm jako całość. Długotrwałe nerwy sprawiają, że pojawiają się trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, bóle brzucha oraz wiele innych objawów. Są one o tyle dokuczliwe, że oprócz powodu, dla którego zaczęliśmy odczuwać stres, stresujemy się również pojawiającymi się kłopotami z oddychaniem. Niekiedy przybiera to objawy poważnej paniki o utratę przytomności lub uduszenie się. Są to objawy, jakich nie wolno lekceważyć dlatego, że ignorowana, nieleczona nerwica nasila się i trwa latami, doprowadzając do poważnej destrukcji organizmu.

Duszności – skąd wiadomo, że są skutkiem nerwicy?

Przyczyny powstawania duszności nie zawsze kryją się w psychice, to prawda. Jednak istnieją sposoby na to, by określić, że są one spowodowane nerwicą. Jeśli duszność jest spowodowana stresem, pojawia się problem z wzięciem głębszego wdechu, a to z kolei może powodować uczucie ucisku w krtani. Oddechy mają nieregularną częstotliwość i głębokość. Jeśli dusznościom towarzyszy uczucie zimna, problemy ze snem oraz kłucie w sercu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z dusznościami na tle nerwowym.

Jak może pomóc nebulizacja? 

Nebulizacja pomaga rozszerzyć drogi oddechowe przy zastosowaniu odpowiednich ku temu preparatów, zatem można próbować jej skuteczności przy leczeniu duszności wywołanych atakami nerwicy. Co więcej, aby zabieg był przeprowadzony prawidłowo, konieczne jest spędzenie kilku minut w określonej pozycji, przy jednoczesnym skoncentrowaniu na powolnych i głębokich wdechach, a to oznacza, że zabieg może być pomocny. Łącząc stosowanie leku z techniką relaksacyjną, jaką jest głębokie oddychanie, możemy odnieść całkiem dobre efekty, zwłaszcza że konieczne jest regularne stosowanie zabiegu.

Gdy lekarz zaleci systematyczne przeprowadzanie nebulizacji jako metodę leczenia duszności spowodowanych nerwicą, szansa jest znacznie większa, niż gdybyśmy mieli jedynie stosować codziennie oddechowe techniki relaksacyjne. Łatwiej zapominamy o zaleceniach związanych z nauką prawidłowego oddychania niż o konieczności przeprowadzenia określonego zabiegu. 

Nebulizacja to coraz częściej stosowany zabieg, który z powodzeniem wypiera stosowane jeszcze czasem inhalacje.

Jego liczne zalety oraz szerokie zastosowanie powoduje, że staje się coraz chętniej wybieraną metodą leczenia niektórych chorób i dolegliwości. Warto próbować, dlatego, że jest to metoda w pełni bezpieczna i nie ma ograniczeń wiekowych. Obok leczenia nerwicy, nebulizacja jest nieoceniona w leczeniu przeziębienia, może wspierać nas również w szczególnie trudnym czasie walki z koronawirusem. 

W poszukiwaniu najlepszego nebulizatora w korzystnej cenie warto zajrzeć na stronę sklepu Health In. Oprócz wysokiej jakości sprzętu, znajdziesz tu również przydatne porady, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę i przeprowadzisz zabieg nebulizacji w prawidłowy sposób.

Related articles

Back to Top