Oświetlenie biurowe LED – czym powinno się charakteryzować?

W dzisiejszych czasach około 80% informacji przetwarzanych jest wizualnie. W miejscu pracy światło ma wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie, oddziałuje także na motywację i wydajność. Oświetlenie powinno być też oparte na zasadach ergonomii i spełniać wymagania BHP. Te wszystkie kryteria spełniają diody LED.

Jak wygląda odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy?

Światło ma różne funkcje, które należy wziąć pod uwagę przy kompleksowej ocenie koncepcji oświetlenia danego pomieszczenia. Iluminacje nie tylko wspierają percepcję wizualną, a tym samym przyswajanie informacji, ale również ma wpływ psychiczno-emocjonalny i biologiczny na naszych pracowników.

Na to jak wygląda dana sala bardzo duży wpływ ma światło. Z tego powodu oświetlenie na suficie powinno być odpowiednio dobrane do danego pomieszczenia. Można je uzupełnić wykorzystując lampy stołowe i podłogowe. Dzięki temu nasi podwładni będą mogli odpowiednio doświetlić miejsca, które tego potrzebują według indywidualnych potrzeb. Dodatkowo bardzo ważne jest odpowiednie wykorzystanie światła dziennego.

Do oceny jakości oświetlenia wykorzystuje się kilka parametrów. Najważniejsze to poziom oświetlenia i natężenie światła, kontrola jasności harmonicznej, barwa światła, a także jego kierunek. To elementy, które wpływają na samopoczucie i wydajność pracowników. Jednocześnie bardzo ważna jest energooszczędność, która wpływa na budżet firmy i to, czy jest przyjazna dla środowiska.

Oświetlenie LED – wyższa wydajność

Badania naukowe wyraźnie pokazują, że ilość światła wpływa na nastrój, motywację i wydajność naszych pracowników. Diody LED są dużo jaśniejsze niż klasyczne żarówki, więc dają więcej światła i zapewniają lepszy komfort pracy. To bardzo ważne zwłaszcza w biurach, gdzie znajdują się przestrzenie open space na których część pracowników nie ma dostępu do światła dziennego. W Polsce jest to kluczowe także zimą. Nasi podwładni przychodzą do pracy, gdy jeszcze jest ciemno i wychodzą, gdy zapadnie wzrok. Dobre światło w biurze pomoże przetrwać im te kilka ciemnych miesięcy.

Odpowiednie oświetlenie wpływa też bezpośrednio na zdrowie, a co za tym idzie na jakość pracy i ilość L4 w naszej firmie. Według badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz aż 30 procent pracowników cierpi na bóle głowy z powodu zmęczenia oczu wywołanych niewystarczającym światłem w miejscu pracy. Według raportu 25 procent pracowników traci 15 minut dziennie ze względu na problemy ze wzrokiem. To odpowiednik półtora tygodnia pracy każdego roku. Studium Cornell University wykazało, że możemy uzyskać wzrost wydajności pracowników od 3 do 5 procent dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED.

oświetlenie biurowe

Oszczędność dzięki oświetleniu LED

Diody LED słyną ze swej mocy. Szacuje się, że oświetlenie LED o mocy 3,5 W daje tyle samo światła co klasyczna żarówka 50 W. To ogromna różnica w ilości zużywanej energii. W zależności od szacunków na jakie spojrzymy, zmieniając oświetlenie w naszym biurze na LED będziemy mogli zmniejszyć nasze koszty o 50, a być może nawet o 80 procent. To naprawdę duża różnica w wydatkach.

Prócz tego, że możemy mieć równie dobrze, lub lepiej, oświetlone biuro przy mniejszych kosztach dzięki energooszczędności żarówek LED, to pomogą nam w tym też inne rozwiązania technologiczne. Systemy oświetlenia LED mają wiele nowoczesnych opcji, które pozwolą nam na automatyczne wyłączanie światła lub zapalanie go czujnikiem ruchu tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. To kolejna droga oszczędzania.

Dodatkowo diody LED mają naprawdę długą żywotność i wymagają mniej serwisowania niż klasyczne systemy oświetlenia. Oznacza to, że raz inwestujemy pieniądze i możemy korzystać z naszego zakupu przez długi czas bez dodatkowych nakładów. To kolejna rzecz na której oszczędzamy.

Oświetlenie LED to ekologia

Dzięki mniejszemu zużyciu energii oświetlenie to jest bardzo ekologiczne. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd to mniejszy ślad węglowy. Jeżeli chcemy prowadzić odpowiedzialny społecznie biznes to diody LED są krokiem w dobrą stronę. Dodatkowo te żarówki nie zawierają fosforu ani toksycznej rtęci – to części innych systemów świetlnych, które nie nadają się do recyklingu i muszą być specjalnie składowane.

 

 

Related articles

Back to Top