Czym wyróżnia się reportaż ślubny?

Dobrze przygotowany reportaż ślubny to najlepsza pamiątka, jaką może wyobrazić sobie para młoda. W przeciwieństwie do tradycyjnych, pozbawionych kontekstu zdjęć ślubnych wykonanych przez zatrudnionego w pośpiechu fotografa, reportaż to historia całego wydarzenia opowiedziana w formie niepowtarzalnych zdjęć i ujęć, które pozwalają przenieść się w czasie do dnia ślubu nawet po wielu latach. Reportaż ślubny to nie pozowana sesja zdjęciowa, a szczere i nieplanowane ujęcia pary młodej i jej najbliższych podczas przygotowań, ceremonii w kościele czy wreszcie zabawy weselnej. To emocje, uczucia, i wspomnienia przekazane w formie pojedynczej klatki zdjęciowej. Czym wyróżnia się dobry reportaż ślubny i jak powinien wyglądać?

Reportaż ślubny a tradycyjna sesja zdjęciowa

Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie fotografa weselnego nie stanowiło większego problemu – właściwie każdy, kto zajmował się profesjonalnie fotografią mógł pojawić się na uroczystości w kościele czy na sali weselnej i wykonać dobrej jakości ujęcia bawiących się gości czy też pozowaną sesję zdjęciową dla upamiętnienia wydarzenia. Dziś od takiej formy odchodzi się coraz częściej na rzecz profesjonalnie przygotowanych reportaży fotograficznych, których głównym zamysłem jest przekazanie całej historii wydarzenia poprzez zrobione z zamysłem, ale jednocześnie szczere i nieplanowane zdjęcia. To właśnie te robione z zaskoczenia, pokazujące prawdziwe emocje, łzy radości i nieudawane szczęście są cenione dziś bardziej, niż uśmiechy do kamery i próba uchwycenia wszystkich gości tak, by nikt nie mrugnął.

Czym wyróżnia się dobry reportaż ślubny?

Aby stworzyć dobry reportaż ślubny, a nie album przypadkowych zdjęć z uroczystości, fotograf powinien być niezwykle uważny i spostrzegawczy. Złapanie subtelnych zmian w rysach twarzy, drobnych elementów wyrażających emocje uczestników uroczystości czy niewinnych gestów, które najlepiej oddają charakter spotkania to to, co przekłada się na późniejsze oddanie serca wydarzenia w formie fotografii. Dobry reportaż ślubny powinien uwieczniać chwile, których bez fotografa większość gości nie byłaby nawet w stanie zauważyć. To właśnie o nich wraca się później najlepiej, bo to właśnie dzięki tego typu fotografii można poczuć się tak, jak gdybyśmy cofnęli się w czasie i dołączyli do wydarzeń ujętych na zdjęciu. Tego typu ujęć i momentów nie da się sztucznie wykreować – dobry fotograf po prostu je dostrzega i potrafi uchwycić, często nawet bez wiedzy osoby fotografowanej.

Dobry reportaż ślubny nie polega więc na fotografowaniu wiszącej na ścianie sukni czy przygotowanych dla pana młodego butów. Choć oczywiście i takie elementy warto zawrzeć w kolekcji zdjęć z wydarzenia, znacznie ważniejszą rolę odgrywają tu ukradkiem uchwycone łzy szczęścia czy szczera radość bijąca z twarzy gości. Ślub to dzień pełen tego typu momentów i to właśnie do nich wraca się we wspomnieniach najchętniej. W końcu każda suknia ślubna wygląda na wieszaku tak samo, a dopiero na pannie młodej przemienia się w pamiątkę z najważniejszego w jej życiu dnia.

Cechy dobrego reportażu ślubnego

Przygotowując reportaż ślubny warto już od początku mieć na niego określoną koncepcję. Reportaż powinien mieć swój rytm i tempo, tak by przeglądanie kolejnych zdjęć zamieniło się w pełną, spójną historię. Zdjęcia muszą być bezgłośną narracją całego wydarzenia, posiadającą swój początek i koniec. Przy odpowiednim operowaniu światłem, umiejętnym kadrowaniu zdjęć i zaangażowaniu fotografa w samo wydarzenie para młoda nie będzie potrzebowała 1000 jednakowych zdjęć, a zaledwie 100 najlepszych, oddających wszystko co najważniejsze w dniu ich ślubu.

 

Related articles

Back to Top