Soczewki kontaktowe czy okulary – co będzie lepsze dla dziecka?

Decyzja o wyborze najlepszej metody leczenia wzroku nigdy nie jest prosta. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli korekcji wymaga najmłodszy członek rodziny. Co będzie lepsze dla dziecka – soczewki kontaktowe czy okulary? O czym warto pamiętać, żeby zachować wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź.

Soczewki kontaktowe dla dziecka – wady i zalety

Niektóre osoby zastanawiają się, czy noszenia soczewek kontaktowych nie powinno się rozpocząć dopiero po tym, jak nasze widzenie się ustabilizuje. Istnieją jednak przesłanki, że odpowiednio dobrane oraz regularnie korygowane modele mogą zatrzymać postęp krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Najnowsze raporty potwierdzają też, że pacjenci w wieku wczesnoszkolnym, którzy je noszą, obserwują zazwyczaj znaczną poprawę jakości życia. Rozwiązanie to może poprawić ich postrzeganie własnego wyglądu oraz zwiększyć pewność siebie w interakcjach społecznych. Przy okazji gwarantują też lepsze widzenie peryferyjne. W okularach bywa ono ograniczone, co może przeszkadzać m.in. podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Podstawową wadą soczewek dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, bywa natomiast ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych. Ponieważ mogą się one pojawić, jeśli nie będziemy dbać o soczewki we właściwy sposób, przed wizytą u optyka lub optometrysty rodzice powinni wziąć pod uwagę m.in. poziom dojrzałości najmłodszych członków rodziny.

Soczewki kontaktowe czy okulary – co będzie lepsze dla dziecka?

Zazwyczaj wady wzroku są rozpoznawane w wieku wczesnoszkolnym. Kiedy tylko zauważymy pierwsze sygnały, że dziecko może mieć problem z wyraźnym widzeniem, powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty, który wykona podstawowe badania okulistyczne. Zastanawiasz się, co będzie lepsze dla dziecka – soczewki kontaktowe czy okulary? Najważniejsze, aby wybrana metoda była bezpieczna i jak najbardziej komfortowa. W praktyce soczewki dla dzieci zwykle są zalecane po ukończeniu ósmego roku życia. Właśnie wtedy najmłodsi członkowie rodziny powoli stają się wystarczająco dojrzali, aby zadbać o kontakty bez wyraźnego polecenia i pomocy dorosłych.

Kiedy lepiej zdecydować się na okulary? Będą one naprawdę dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na jak najbardziej uniwersalnej, a przy tym skutecznej metodzie korekcji. Najważniejszą zaletą okularów jest oczywiście wygoda użytkowania. Ponieważ nie wymagają one starannej pielęgnacji, która mogłaby znudzić lub zniechęcić dziecko, można je nosić w każdym wieku. Niestety mają też swoje wady – większość klasycznych modeli jest bardziej podatna na uszkodzenia i może powodować u najmłodszych dyskomfort, a do tego może nie sprawdzić się najlepiej, jeśli dziecko jest naprawdę energiczne i chętnie uczestniczy w różnego rodzaju aktywnościach.

Od ilu lat można nosić soczewki kontaktowe?

Specjaliści nie określili granicy wieku, od której noszenie soczewek kontaktowych będzie bezpieczne dla dzieci. Wręcz przeciwnie. Badania zainicjowane przez Europejską Radę Optometrii i Optyki wykazały, że w niektórych sytuacjach mogą one przynieść najmłodszym pacjentom znacznie więcej korzyści niż klasyczne okulary. Najważniejsze, aby dopasować właściwą metodę korekcji wzroku do ich usposobienia, możliwości oraz stanu zdrowia. Istotnym czynnikiem będzie też zaangażowanie i wsparcie rodziców. Dziecko może nie rozumieć jeszcze, jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad ich pielęgnacji. Może też potrzebować drobnej pomocy, aby utrzymać je w czystości lub wymieniać.

Jeśli martwisz się, czy poradzi sobie ono z zakładaniem soczewek kontaktowych, umów się na wizytę u specjalisty, który rozwieje wszystkie wątpliwości i pomoże dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru. Pamiętaj też, aby regularnie pojawiać się na kontrole, podczas których będzie on mógł sprawdzić, czy konieczna jest zmiana parametrów soczewek.

Soczewki kontaktowe a okulary – czy obie opcje są zdrowe dla dzieci?

Dzieci mogą bezpiecznie nosić zarówno okulary, jak też soczewki kontaktowe, jeśli tylko właściwie się nimi opiekują. Obecnie na rynku dostępne są produkty stworzone specjalnie z myślą o wyjątkowych potrzebach najmłodszych, które mogą różnić się m.in. wykorzystanymi materiałami. Zazwyczaj są im więc polecane soczewki, które dostarczają niezbędną ilość tlenu do rogówki oraz zapewniają właściwe uwodnienie. W przypadku młodych pacjentów ze skłonnością do alergii ważne będzie natomiast, aby oprawy okularów nie zawierały substancji, które mogą je uczulić.

dzieci w okularach

Nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie o to, co będzie lepsze dla dzieci – soczewki kontaktowe czy okulary. Warto zdawać sobie sprawę, że żadne wyroby medyczne nie są całkowicie wolne od ryzyka. Nieodpowiednia pielęgnacja soczewek może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań, w tym poważnych infekcji oczu. Chociaż ogólnie obie opcje są uznawane za skuteczną formę korekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, muszą być noszone odpowiedzialnie.

Related articles

Back to Top