Czym jest chemia samochodowa?

Co kryje się pod enigmatycznym określeniem „chemia samochodowa”? Otóż, do chemii samochodowej zaliczamy wszelkie preparaty, które pozwalają nam zadbać o auto. Należą do nich takie środki jak te przeznaczone do czyszczenia karoserii, tapicerki, deski rozdzielczej, preparaty służące do konserwacji karoserii, deski rozdzielczej czy części mechanicznych samochodów. Dodatkowo do chemii samochodowej można zaliczyć różnego rodzaju preparaty służące do neutralizowania zapachów oraz odświeżacze powietrza, których celem jest nadanie przyjemnego zapachu wnętrzu samochodu.

                Ważnym do poprawnego działania auta produktem, który również jest zaliczany do szeroko pojmowanej chemii samochodowej jest również olej samochodowy, który pomaga w konserwacji silnika. Olej samochodowy ma za zadanie smarować elementy silnika spalinowego. Główną funkcją oleju samochodowego jest przeciwdziałanie przegrzewaniu się silnika samochodowego w wyniku tarcia w nim różnych części.

Ferrari

Profesjonalna chemia samochodowa pozwala na uzyskanie lepszego wyglądu karoserii.

                Czym różnią się środki służące do pielęgnacji auta od środków mając konserwować poszczególne elementy samochodu? Otóż preparaty przeznaczone do pielęgnacji aut mają nam pomóc w utrzymaniu w czystości konkretnych części samochodu, na przykład karoserii, tapicerki, felg i tak dalej. Natomiast środki konserwujące przydają się, jeżeli wolimy „zapobiegać niż leczyć” i zależy nam na dobrym stanie różnych elementów auta, na przykład takich jak hamulce czy lakier położony na karoserii samochodowej. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tak zwane preparaty „dwa w jednym”, które łączą w sobie funkcję czyszczącą i pielęgnującą. Na przykładzie karoserii – istnieją szampony myjące do karoserii które posiadają w swoim składzie dodatek wosku. Wosk samochodowy to preparat konserwujący, który po nałożeniu na karoserię niweluje istniejące, niewielkie rysy, a także zapobiega powstawaniu kolejnym, a dodatkowo poprawia trwałość lakieru, czyli zapobiega jego matowieniu oraz poprawia kolor karoserii czyniąc go bardziej głębokim i lśniącym. Podczas używania takiego preparatu dwa w jednym – w tym przypadku szamponu myjącego oraz wosku – za jednym zamachem myjemy auto, pozbywając się takich zabrudzeń jak kurz czy brud, wosk zawarty w szamponie pozbywa się reszty zanieczyszczeń z którymi nie mógł sobie poradzić szampon (na przykład wtopione w lakier opiłki z klocków hamulcowych), dodatkowo zapobiega powstawaniu rys, zmiejsza przyczepność brudu do samochodu tym samym sprawiając, że będzie dłużej czysty oraz nabłyszcza auto.

                Godnym polecenia produktem tego typu będą na pewno szampony z dodatkiem wosku z firmy Turtle Wax, K2 czy Karcher. Zapewniają one skutecznie wymycie samochodu, które pozwoli pozbyć się wszystkich zabrudzeń, oraz pokryją karoserię bardzo cienką warstwą wosku, dzięki której karoseria nabierze blasku, kolor odżyje a także zminimalizuje się ryzyko powstawania rys czy osiadania brudu.

Related articles

Back to Top