Dlaczego wizyty u stomatologa są tak ważne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym dlaczego wizyty u stomatologa są tak ważne? Z pewnością każdy zgodzi się z tym, że do stomatologa powinno się chodzić w miarę regularnie. Nawet jeśli nie jest to nasz ulubiony lekarz i szczerze mówiąc nie przepadamy za wizytami w gabinecie stomatologicznym, to jednak od czasu do czasu warto się tam udać.

Wizyty u stomatologa

Tak naprawdę warto uświadomić sobie, że jeśli będziemy chodzić do stomatologa regularnie – na przykład raz w miesiącu czy raz na dwa miesiące – to nie musimy raczej się obawiać, że nasze zęby będą narażone na jakieś choroby czy schorzenia. Tylko ktoś kto zaniedbuje takie wizyty może być narażony na rożne infekcje czy choroby zębów. Z kolei osoby, które regularne odwiedzają gabinet stomatologiczny nie muszą tak naprawdę niczego się obawiać.

Dzięki regularnemu sprawdzaniu twoich zębów przez stomatologa na pewno będą one zdrowe i mocne, nie narażone na żadne infekcje. Dlatego naprawdę warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, tym bardziej, że są to raczej wizyty kontrolne, których naprawdę nie trzeba się obawiać. Takie wizyty trwają zazwyczaj krótko i są całkowicie bezbolesne, nie musisz się obawiać, że od razu zostaniesz posadzony na fotel w celu borowania czy leczenia kanałowego. Takie zabiegi na ogół przytrafiają się osobom, które nie dbają o swoje zęby a co za tym idzie – nie odwiedzają regularnie stomatologa, a więc same sobie szkodzą narażając się na przykre konsekwencje często związane z bolesnym leczeniem zębów.

Specjalizacje i poszukiwanie stomatologów

Dlatego jeśli dawno nie byłeś u stomatologa to postanów sobie, że niedługo się tam wybierzesz. Dziś znajdziesz wiele przyjaznych i profesjonalnych stomatologów – wpisz w wyszukiwarce internetowej hasło: stomatolog a sam się o tym przekonasz. Regularne wizyty u lekarza stomatologa z całą pewnością wyjdą ci na zdrowie, dlatego nie odkładaj takiej wizyty na później – już dzisiaj zarejestruj się na wizytę i pamiętaj o regularnym (na przykład raz na miesiąc) odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego.

Stomatolog - Podralscy Gdańsk

Powstawanie kamienia oraz płytki nazębnej, krwawienie z jamy ustnej czy niepokojące zmiany w jej obrębie powinny stanowić dla nas sygnał alarmowy i być przyczyną wizyty u specjalisty. Te objawy to typowe ostrzeżenia mówiące o chorobie przyzębia (a dokładnie o jego zapaleniu), czyli paradontozie. Nauka zajmująca się chorobami dziąseł to periodontologia. Wiele osób używa niepoprawnej nazwy tej choroby, określając ją jako parodontozę.

Ta pozornie błaha przypadłość zazwyczaj jest przez nas ignorowana, a skutkiem jej nieleczenia może być rozchwianie lub nawet utrata zębów. stomatolodzy w ramach nfz podczas wizyt kontrolnych sprawdzają między innymi wymienione objawy, chcąc w ten sposób zapobiec chorobie i jej konsekwencjom, popularnym zabiegiem w przypadku niedopilnowania leczenie choroby jest endodoncja czyli leczenie kanałowe. Niekiedy przyczyną powstawania paradontozy są codzienne zaniedbania wynikające z niedokładnej higieny jamy ustnej. Czasami jednak może ona być konsekwencją biegu lat – powstaje po prostu z czasem. Urazy mechaniczne powstające np. w wyniku jakichś wypadków czy infekcje również mogą przyczyniać się do chorób przyzębia. Sposób leczenia paradontozy ustala stomatolog Bydgoszcz na podstawie stopnia zaawansowania choroby. W pierwotnym, wczesnym stadium wystarczy zazwyczaj usunięcie kamienia nazębnego oraz dokładna, codzienna higiena jamy ustnej.

W zaawansowanych stadiach można np. stosować metodę regeneracji tkanek czy oczyszczanie kieszonek zębowych. Czasami jednak pacjent trafia do gabinetu stomatologicznego zbyt późno, co często uniemożliwia uratowanie zęba. Najważniejsza jest zatem profilaktyka i stosowanie wszystkich możliwych metod zmniejszających ryzyko wystąpienia problemów z jamą ustną. Poza szczotkowaniem zębów warto także między innymi wyposażyć się w nić dentystyczną lub płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą w dokładnym usuwaniu resztek pokarmowych. Nie należy również zaniedbywać regularnych wizyt kontrolnych u naszego stomatologa czy w miarę potrzeby korzystania z zabiegu usuwania płytki nazębnej oraz kamienia.


Wpis powstał przy współpracy z gabinetem Luxdent w Przemyślu: http://podralscy.pl.

Related articles

Back to Top