Korzystne programy logopedyczne

Mowa jest niewątpliwie jedną z najważniejszych umiejętności człowieka. Nacisk na jej prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat życia dziecka pozwala na zapewnienie mu odpowiedniego przygotowania do życia szkolnego, ale także na umiejętność skutecznego porozumiewania się z otoczeniem.

Problemy logopedyczne, a więc wszelkie zaburzenia mowy nie są jednak problemem rzadko spotykanym i dotykają naprawdę dużego odsetka dzieci. Wczesna diagnoza jakichkolwiek problemów logopedycznych pozwala na skuteczną walkę i niwelowanie kłopotów zanim dziecko zacznie regularnie uczęszczać do szkoły.

Rodzice wysyłają więc dzieci do logopedów, by ci opracowali specjalny program żmudnych zadań mających na celu ćwiczenie aparatu mowy i poprawę umiejętności werbalnych. Do niedawna jednak dzieci nie były chętne do współpracy z logopedami. Dziś na pomoc przychodzą więc ćwiczenia w formie zabawy, które rodzic może z powodzeniem wykorzystać we własnym domu. Na czym polegają korzystne programy logopedyczne i co wchodzi w ich skład?

Leczenie przez zabawę

Dzieci uwielbiają zabawę i to właśnie dzięki niej uczą się najwięcej. Korzystne programy logopedyczne powinny więc być opracowywane tak, by poprzez zabawę uczyć dzieci zasad poprawnej wymowy głosek. Zabawa wpleciona w proces terapii zaburzeń logopedycznych redukuje stres i niechęć dziecka do nauki, a tym samym motywuje dziecko do mówienia. Wielu logopedów opracowuje swoje programy na podstawie konkretnych problemów danego dziecka, co sprawia że rezultaty osiągnięte przez dziecko mogą być bardziej satysfakcjonujące niż klasyczne ćwiczenia. Terapia poprzez zabawę jest znacznie skuteczniejsza, niż tradycyjne metody powtarzalnych i monotonnych ćwiczeń aparatu mowy. Wybór programu logopedycznego jest oczywiście uzależniony również od wieku dziecka – im później, tym ćwiczenia są bardziej skonkretyzowane i wymagające.

Do logopedy zgłaszają się bowiem nie tylko rodzice małych dzieci, ale również młodzież czy osoby dorosłe. W ich kontekście gry karciane nie będą przynosiły wymiernych rezultatów. W przypadku dzieci jednak zabawa jest istotnym elementem programów logopedycznych, bo to właśnie dzięki niej dzieci nie czują się znudzone i zniechęcone. Zdarza się wręcz, że dzieci oczekują kolejnego zadania i są ciekawe nadchodzącej zabawy, nie koniecznie zdając sobie sprawę ile dobrego zyskują dzięki takim ćwiczeniom.

Zachęcanie dziecka do rozwoju i poprawy mowy poprzez zabawę może skutkować tym, że dziecko samo podejmie się ćwiczeń w domowym zaciszu. Sprawdzenie, czy program został faktycznie dobrze dopasowany do charakteru danego dziecka jest niezwykle proste – jeśli zabawy powtarzane w gabinecie logopedy przypadną dziecku do gustu, rodzic będzie mógł zaobserwować w domu znacznie większą aktywność mowy dziecka. W gabinetach logopedycznych pojawiają się więc coraz częściej gry planszowe, książeczki edukacyjne oraz karty logopedyczne, które przyciągają uwagę dziecka i zachęcają je do pracy ze specjalistą.

Dodatkowym atutem w gabinetach jest też coraz szerzej stosowany system programów komputerowych, które dzięki elementowi interaktywnemu zachęcają dziecko do zabawy. Na rynku logopedycznym pojawia się dziś coraz więcej pakietów służących do diagnozowania i leczenia problemów wymowy, w których skład wchodzą między innymi programy logopedyczne wykorzystywane do diagnozy i terapii zaburzeń wymowy poszczególnych głosek czy zlepków dźwiękowych. Programy komputerowe w wersji graficznej są doskonałym rozwinięciem manualnych gier logopedycznych i w równym stopniu angażują umysł i uwagę dziecka.

Czy zabawki mogą stać się podstawą dobrego programu logopedycznego?

Oczywiście, że tak! Bogata oferta gier logopedycznych dostępnych na rynku pozwala na zbudowanie korzystnych z punktu widzenia dziecka programów logopedycznych, dzięki którym dziecko może trenować umiejętność poprawnego wymawiania dźwięków bez przeszkód i niechęci.

Wybór zabawek logopedycznych jest dziś na tyle szeroki, by umożliwić logopedom tworzenie programów dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego dziecka oraz etapu leczenia, na którym się znajdują się pacjenci.

Warunkiem dobrze przeprowadzonego leczenia logopedycznego jest jednak nie tylko praca dziecka ze specjalistą, ale i pomoc rodziców w procesie kształtowania poprawnych modeli wymowy. W tym też celu bardzo często elementem programu jest udostępnienie rodzicom gier i pomocy logopedycznych, z których dziecko może korzystać w domu. Gry logopedyczne nie odbiegają jakością i wartościami edukacyjnymi od tradycyjnych zabawek, więc dziecko będzie traktować naukę jak zabawę.

 

Zaktualizowano: 12.12.2022 r.

Related articles

Back to Top