Safari w Afryce – gdzie najlepiej jechać? Top 5 miejsc

podróż po Namibii

 

Safari jest jednym z głównych i zdecydowanie najciekawszych punktów obowiązkowych podczas wycieczki do Afryki. Ci, którzy za cel wybierają sobie Namibię i Botswanę zdecydowanie mogą liczyć na niezapomniane wrażenia i wiele wspomnień ze spotkań z dzikimi zwierzętami. Ten obszar słynie z niezwykłych rezerwatów i parków przyrody, których nie sposób nie odwiedzić planując wycieczkę objazdową po Afryce. Jaką formę zwiedzania Safari wybrać i które parki i rezerwaty odwiedzić?

Safari w Afryce: z kierowcą, czy self drive?

Jeśli wybierasz się do Afryki po raz pierwszy, nie czujesz się pewnie w samodzielnym nawigowaniu po nieznanym terenie lub zwyczajnie lubisz wycieczki z przewodnikiem – safari z kierowcą będzie najlepszym i zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Dostępne opcje pozwalają na wynajem samochodu na 2 lub 4 osoby, z zapewnionymi noclegami w stałych obozowiskach na terenie parków narodowych. Zakwaterowanie w ramach wycieczki objazdowej z przewodnikiem możliwe jest w różnej klasy namiotach, z pełnym wyposażeniem i na obozowiskach w pełni ogrodzonych i bezpiecznych. Z przewodnikiem zobaczysz najlepsze miejsca parków w odpowiednich porach, choć minusem jest brak możliwości zboczenia ze szlaku i zwiedzania na własną rękę.

Ci, którzy lubią przygodę i planują dłuższe wakacje w Namibii mogą pozwolić sobie na zwiedzanie Safari w trybie self-drive, wynajmując samochód odpowiedni do zwiedzania tutejszych terenów i kierując nim samodzielnie. W pakiecie z samochodem otrzymuje się nawigację i miejsca godne odwiedzenia, a noce spędza najczęściej w namiocie rozbitym na dachu samochodu, na terenie zamkniętego kempingu. Wybierając wynajem samochodu na własną rękę trzeba oczywiście pamiętać o międzynarodowym prawie jazdy i tym, że sami odpowiadamy tu za bezpieczne dotarcie na każde kolejne miejsce noclegowe.

5 najlepszych miejsc na safari – to warto odwiedzić w Afryce

Wybierając się na safari zawsze doświadczysz kontaktu z naturą, jakiego nie spotka się na żadnych wakacjach w Europie. Jest jednak klika kluczowych punktów na mapie turystycznej, które podczas pobytu w Afryce zdecydowanie warto odwiedzić. W poniższym zestawieniu przedstawiamy 5 najlepszych. Czy trafiły już na Twoją mapę podróży?

Park Etosha – Namibia

Zdecydowanie najpopularniejszy w tej okolicy i największy w Afryce park narodowy, w którym spotkasz wiele dzikich zwierząt, niezwykłą naturę, ale i wielu turystów. W parku Etosha możesz liczyć na spotkanie z lwami, słoniami, nosorożcami, bawołami i lampartami, a także na piękny widok flamingów gromadzących się wokół jeziora/solniska zlokalizowanego w centrum parku.

Pustynia Namib

Kolejny ogromny rezerwat przyrody w okolicy Namibii to oczywiście pustynia Namib, rozciągająca się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i bogata w piękne widoki, o których wiele osób zapomina przywodząc na myśl klasyczną pustynię. Na miejscu spotkasz nie tylko największe wydmy świata czy Dead Vlei pełny wyschniętych drzew akacjowych, ale też wiele zwierząt i typowej dzikiej natury afrykańskiego safari.

deadvlei Namibia park narodowy pustynia

Park narodowy Bwabwata

Trzecie miejsce na naszej liście zajął park narodowy Bwabwata, przez który co roku odbywa się migracja słoni afrykańskich wędrujących z Botswany do Angoli. Oprócz tego, podobnie jak w parku Etosha można podziwiać tu tzw. Wielką Afrykańską Piątkę oraz antylopy, krokodyle, zebry, hieny, czy gepardy, wszystko oczywiście z bezpiecznej odległości.

Delta Okavango

Największa na świecie delta śródlądowa zlokalizowana w Botswanie to doskonały punkt turystyczny dla osób zwiedzających afrykańskie safari. Przez obecność wody gromadzi się tu wiele gatunków ptaków i zwierząt, a sam obszar jest też bogaty w niezwykłą faunę. Podczas rejsu deltą – dość nietypowej jak na Afrykę formie safari, spotkasz m.in. bawoły, słonie, lamparty, lwy i hipopotamy.

Park Narodowy Chobe

Ostatnim punktem na naszej mapie safari jest duży Park Narodowy Chobe w Botswanie, zlokalizowany na rzece więc doskonały do obserwowania przeróżnego ptactwa. Podczas wycieczki można spotkać tu m.in. bieliki afrykańskie i żurawie koralowe, a dodatkowo bawoły oraz słonie których żyje tu kilkadziesiąt tysięcy i które każdego roku przemieszczają się przez obszar w poszukiwaniu pożywienia i najlepszych warunków do życia.

Related articles

Back to Top