Zrozumieć depresję – jak pomóc bliskiej osobie?

Rozwój technologii, wyścig za lepszą pracą i atrakcyjnym życiem sprawia, że żyjemy intensywniej. Współcześnie wiąże się to również z częstszymi chorobami cywilizacyjnymi, a także problemami związanymi z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Silne emocje, przygnębienie, a także zniechęcenia mogą być pierwszymi objawami depresji. Warto znać inne symptomy, aby móc pomóc nie tylko sobie, ale również swoim bliskim.

Diagnoza depresji nie jest łatwa, zwłaszcza, że to słowo jest w dużej mierze nadużywane przez osoby, które są po prostu przepracowane. Jeśli jednak uczucie intensywnego smutku utrzymuje się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, nierzadko oznacza to początek depresji. W tym przypadku pomóc może zarówno doświadczony psychoterapeuta, jak i bliska osoba, która będzie podporą podczas długotrwałego procesu leczenia.

Czym charakteryzuje się depresja?

Depresja ma wiele twarzy i wiele przyczyn powstawania, dlatego tak trudno jest ją zdiagnozować. Może to być naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby, zaburzenie spowodowane niską samooceną bądź konsekwencją dużej, życiowej porażki. Depresja to stan, który utrudnia życie i codzienne funkcjonowanie. Długotrwały smutek może skutkować całkowitym zniechęceniem do wykonywania codziennych obowiązków, poczuciem braku przynależności do społeczeństwa. Nierzadko wpływa także na relacje międzyludzkie – zwłaszcza jeśli na depresję cierpi bliska nam osoba.

terapia grupowa

Depresja uważana jest za chorobę cywilizacyjną – współcześnie cierpi na nią jedna dziesiąta społeczeństwa. Wynika głównie z przepracowania, zmęczenia i prędkości, z jaką każdy zmierza ku lepszemu życiu. Nie zawsze z pozytywnym efektem.

Depresja to efekt długotrwałego przygnębienia i smutku. Nie pojawia się z dnia na dzień, podobnie jak nagle nie znika. Często osoba cierpiąca na depresje nie podejrzewa nawet, że dzieje się z nią coś niedobrego. Pierwsze objawy najczęściej zauważa bliska osoba – małżonek, rodzice, rodzeństwo czy bliscy przyjaciele. Do od nich nierzadko zależy, czy osoba chora podejmie leczenia i zwalczy depresje.

Na czym polega depresja?

Depresja z medycznego punktu widzenia jest kwalifikowana jako zaburzenia afektywne, czyli bezpośrednio związane z nagłą zmianą nastroju. Te zaburzenia odczuwania emocji wpływają na pogorszenie się jakości życia, a w efekcie – zniechęcenie do niego. Stąd wiele osób cierpiących na depresje rozważa samobójstwo.

Depresja dzieli się na przewleką i nawracającą. Pierwsza charakteryzuje się uczuciem pustki, częstymi wahaniami nastroju, a także szybkim pogorszeniem się stanu emocjonalnego. Osoba cierpiąca na przewlekłą depresję nierzadko płacze bez powodu, a w dalszej kolejności przestaje reagować na bodźce, popadając w odrętwienie. W przypadku depresji nawracające, objawy maja charakter epizodyczny. Pojawiają się z różnym natężeniem i raczej są efektem samodzielnych działań wyjścia na prostą. Dlatego tak ważne jest, aby skorzystać z pomocy doświadczonego psychiatry.

psychoterapia

Jak wyleczyć depresję?

Depresji nie można wyleczyć samodzielnie. Najskuteczniejszy sposób, aby zwalczyć wszystkie objawy, a następnie przygotować się na ewentualny nawrót choroby, jest zapisanie do dobrego psychiatry.

Indywidualne podejście psychiatry i jego obiektywne spojrzenie na problemy, pomoże lepiej zrozumieć pacjentowi wszystkie objawy i czynniki, które sprawiły, że cierpi na depresję. Jednostkowe podejście do pacjenta, a także ułożenie indywidualnego planu leczenia sprawi, że depresji będzie można pozbyć na stałe. Dodatkowo podczas sesji terapeutycznych pacjent jest przygotowywany emocjonalnie do innych trudności, które mogą stać się przyczyną nawrotu choroby. Terapia przeprowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę pomoże mu poradzić sobie ze wszystkimi troskami życia codziennego, a następnie przygotuje go do bezstresowego funkcjonowania zarówno w pracy, jak i w przestrzeni rodzinnej.

Podczas wizyt u psychiatry, specjalista znajdzie główny powód powstania zaburzenia, a w dalszej kolejności podejmie odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemu na stałe.

Depresja – jak pomóc bliskiej osobie?

W przypadku depresji trudne zadanie ma także rodzina osoby cierpiącej na tę chorobę. Niekiedy trudno jest zrozumieć postępowanie bliskiej osoby, czego efektem są liczne frustracje i pogorszenie się stanu chorego. Znając podstawowe objawy, a także przyczyny depresji, znacznie łatwiej jest postępować z bliską osobą. Szansa na to, że podejmie się leczenia u psychoterapeuty jest znacznie większa, niż gdyby sam miał radzić sobie z chorobą.

Related articles

Back to Top