Zobacz, jak zaoszczędzić na podwyżkach OC

Składki na polisę OC rosną w szybkim tempie. Ubezpieczenie aut mogło podrożeć bowiem nawet kilkukrotnie, co zmusiło wielu kierowców do sprzedaży pojazdów. Podpowiadamy, jak można zaoszczędzić na podwyżkach OC.

Czym jest OC?

Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jest ubezpieczeniem gwarantującym ochronę osób poszkodowanych w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC (ważność – 12 miesięcy). Polisa gwarantuje osobie poszkodowanej w wypadku otrzymanie odszkodowania za poniesione szkody. Czyli, inaczej mówiąc, w sytuacji zaistnienia wypadku, poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od firmy ubezpieczeniowej, której polisę wykupił sprawca stłuczki. W przypadku, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy, wówczas poszkodowany otrzymuje rekompensatę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który zwraca się do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania.

 

Kiedy ubezpieczyć pojazd?
Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Kary za brak polisy są bowiem wysokie, a otrzymać je można w trakcie kontroli, nałożyć ją może także UFG (sprawdza na bieżąco kierowców zarejestrowanych w bazie). Warto pamiętać, że kara może okazać się wyższa niż kwota składki ubezpieczeniowej. Każdy sprawca wypadku, który nie posiada ważnej polisy OC, musi sam pokryć koszty naprawy samochodu poszkodowanego. Firma ubezpieczeniowa ma także prawo zwrócić się do sprawcy wypadku o zwrot odszkodowania. Może mieć to miejsce w takich sytuacjach jak umyślne spowodowanie wypadku, prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających, ucieczka z miejsca zdarzenia czy kradzież pojazdu.

Podwyżki OC
W roku 2016 ceny polis OC skoczyły drastycznie w górę, co spowodowane jest rosnącą liczbą szkód powstałych na skutek wypadków samochodowych. Ubezpieczyciele wypłacali coraz więcej odszkodowań, co z kolei wpłynęło na ich decyzję o podwyższeniu składek. Wzrosły one nawet kilkukrotnie w porównaniu do roku 2015. Jak szukać zatem taniego ubezpieczenia OC? Najprościej zaoszczędzić na polisie, zmieniając miejsce zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym – najtańsze polisy są we wschodnich województwach. Ta sama polisa może kosztować tam nawet o połowę mniej. Zyskasz również kupując używane auto, którego poprzedni właściciel płacił niską składkę. Wraz z autem przejmiesz prawo do jego polisy, aż do momentu jej wygaśnięcia. Możesz zwrócić się także o poradę agencji współpracującej z wieloma firmami ubezpieczeniowymi. Jej pracownicy przygotują dla ciebie profesjonalną analizę. Dobrym sposobem jest również porównanie polis w kalkulatorze OC AC.

Wzrost cen ubezpieczeń OC dotknął wszystkich kierowców. Wciąż można jednak znaleźć niedrogą polisę lub postarać się zmniejszyć wysokość składki. Warto pamiętać przy tym, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i pomimo wzrostu jego ceny posiadacze pojazdów są zobowiązani je wykupić.

Related articles

Back to Top