Z czego wykonana jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa najczęściej osiąga grubość od 18 do 35 cm, jest to uzależnione od ogólnej konstrukcji, powierzchni i przeznaczenia całego budynku. Największe znaczenie ma tutaj jednak grunt, w przypadku niewysadzinowego, płyta fundamentowa zazwyczaj osiąga grubość 18 cm. Natomiast w przypadku gruntów bogatych w glinę i iły, konieczne jest wykorzystanie dodatkowych składników przez co płyta dochodzi do grubości nawet 35 cm. Konieczne jest również zastosowanie specjalistycznego betonu pochodzącego z wytwórni, najlepiej B20, B25 lub też B30. Na dole i na górze płyty układane jest zbrojenie wykonane ze stalowej siatki. Zbrojenie nie może być ułożone bezpośrednio na podłożu, musi być położone w specjalnej otulinie około 3 cm od podłoża.
Płyta fundamentowa a izolacja przeciwwilgociowa
Taką izolację możemy zastosować w podpiwniczeniu domu, mowa tutaj o technologii „czarnej wanny”, która zalicza się do izolacji bitumicznych grubowarstwowych, układa się ją przy zastosowaniu tradycyjnego betonu, a warstwa zostaje wywinięta na ścianę. Na koniec układa się dodatkową powierzchnię, która następnie łączona jest z ta znajdującą się na ścianie, zazwyczaj wykorzystywana jest tutaj papa termozgrzewalna lub tez folia. Kolejną możliwością jest technika „białej wanny”, przy wykorzystaniu betonu wodoszczelnego. W tej sytuacji beton pełni role materiału nośnego i wodoszczelnego, a samo wykonanie piwnicy przebiega w bardzo łatwy sposób (przy zachowaniu odpowiednich warunkach atmosferycznych i poziomie wód gruntowych) Są to dwa sprawdzone sposoby na uchronienie podpiwniczenia od niechcianego zalania i wilgoci. W przypadku braku piwnicy, możemy również dokonać podobnej izolacji poprzez wylanie wodoodpornego betonu bezpośrednio na płytę fundamentową. W przypadku zakupu zwykłego betonu konieczne jest zastosowanie specjalistycznej folii lub też papy.
Zalety płyty fundamentowej
Największą zaleta płyty fundamentowej jest jej uniwersalność, gdyż można ją zastosować przy gruncie i budynku każdego rodzaju. Nie straszne są nam w tym przypadku grunty niejednorodne, oraz konstrukcje szkieletowe czy też domy z bala, płyta fundamentowa poradzi sobie w każdych warunkach. Kolejnym cenionym atutem jest znaczne przypieczenie budowy całego budynku. Po pierwsze – płyta fundamentowa schnie o wiele szybciej od tradycyjnych fundamentów i już po tygodniu można murować ściany. Po drugie – można w tym przypadku wykorzystać płyty fundamentowe grzewcze, co przyspieszy dalsze prace wykończeniowe, gdzie beton, tynk i farby wyschną o wiele szybciej. Konstrukcja przy wykorzystaniu tego rodzaju fundamentu okazuje się być o wiele solidniejsza, gdyż ciężar budynku jest lepiej i bardziej równomiernie osadzony. Taka płyta stanowi jednocześnie fundament jak i podłogę budynku.