W jaki sposób szukać przodków i członków rodziny?

Szukanie dalszych członków rodziny oraz przodków, jest czynnością dokonywaną na wiele różnych sposobów. My, żyjący w dobie komputerów i Internetu, potrafimy załatwić dziś dosłownie KAŻDĄ sprawę za pośrednictwem Internetu. Dlaczego by nie spróbować poszukiwać krewnych właśnie za użyciem stron internetowych?
Pomimo przewagi, jaką stanowi wykorzystywanie Internetu do tworzenia drzewa genealogicznego, nadal możemy korzystać z szukania, które dotąd przeważało – różne sposoby, które pomagają nam wyszukać przodków i członków rodziny, mogą pomóc nam zdobyć istotne informacje z różnych miejsc. Np.:

  • Księgi parafialne z różnych miejscowości,
  • Archiwa miejskie,
  • Odwiedzanie cmentarzy,
  • Pozyskiwanie informacji z rodzinnych albumów i ewentualnych notatek i wzmianek,
  • Dokumenty rodzinne,
  • Zdobywanie wiedzy od najstarszych członków rodziny,

są jedynie niektórymi, lecz najbardziej popularnymi sposobami na dowiadywanie się różnych informacji na temat członków rodziny. Wymienione sposoby, które pozwolą nam na wyszukanie przodków i stworzenie drzewa genealogicznego, najczęściej łączą się ze sobą w momencie poszukiwań. Warto pamiętać, że wykorzystując wszystkie lub większość sposobów na znalezienie rodziny, mamy znacznie większe szanse na zdobycie informacji.

genealogy tourism

 

Tworzenie drzewa genealogicznego

Znalezienie wszystkich członków rodziny, nawet tych najdalszych, nie jest prostym zadaniem, jednak warto pamiętać, że członkowie rodziny którzy znajdują się w Centralnej lub wschodniej Europie, to osoby, które znajdują się stosunkowo ‘blisko’ nas. Drzewo genealogiczne jest przydatne w przypadku, gdy chcemy za wszelką cenę odnaleźć zaginionych członków rodziny. Równie często, za cel służy poznanie historii naszej rodziny oraz zdobycie informacji na temat naszych przodków, ich zwyczajów oraz miejsc zamieszkania, które możemy odwiedzić.
Jeśli chodzi o samą procedurę tworzenia drzewa genealogicznego, nie jest to czynność trudna i skomplikowana. Konieczne jest zebranie informacji na temat dat i miejsc urodzin i śmierci. Warto dołączyć zdjęcia rodziny, które mogą pomoc w zidentyfikowaniu członków rodziny. Istnieją specjalne strony internetowe, które znacznie ułatwiają wykonanie drzewa genealogicznego.

Obecnie, coraz więcej osób zajmuje się tworzeniem drzew genealogicznych. Może się to udać dzięki możliwościom, jakie dziś posiadamy – przede wszystkim warto tu wspomnieć o Internecie. Jednak na wielu internetowych stronach mamy możliwość jedynie stworzyć drzewo genealogiczne oraz poszukać przodków lub osób o tym samym nazwisku, jeśli nie jest ono zbyt popularne i znane. Warto jednak wiedzieć, że niektórych informacji nie znajdziemy w Internecie, lecz w księgach różnego rodzaju. Np., są to księgi parafialne – w każdym kościele prowadzone są księgi chrzcin, zawartych ślubów i innych sakramentów oraz księgi zgonów. Takie informacje często bywają unikatowe i bezcenne. Warto jednak pamiętać o tym, że najstarsi członkowie naszej rodziny również posiadają ogromną wiedzę o dawnych członkach rodziny i przodkach, o których my nawet nie mamy pojęcia.  Jest to nie dość, że ciekawe, ale i pożyteczne. Uzyskiwanie wiedzy na temat swojej rodziny oraz jej dalekich członków czy przodków, może nam również pozwolić na poznanie historii naszej rodziny oraz dotarcie do naprawdę interesujących faktów. Wykorzystywanie odpowiednich środków do poszukiwań członków rodziny może nam ułatwić zadanie. Wszelkie informacje, jaki zawarte są w księgach parafialnych, archiwach miejskich czy nawet w gazetach lub kronikach, stanowią podstawę w momencie, gdy dość długi czas zajmujemy się poszukiwaniami. Tworzenie drzewa genealogicznego nie jest prostą sprawą, jednak warto poświęcić większą ilość czasu na zdobycie wszelkich informacji.

 

 Related articles

Back to Top