Uzdrowiskowe miejscowości w Polsce

Polska obfituje w uzdrowiskowe miejscowości. Do najpopularniejszych należą kolejno: Ciechocinek, Świeradów – Zdrój, Szczawno – Zdrój, Duszniki – Zdrój, Lądek – Zdrój, Nałęczów, Szczawnica, Kołobrzeg, Krynica – Zdrój czy Kudowa – Zdrój. Jednak o tym, czy dana miejscowość uzyska status miejscowości uzdrowiskowej decyduje wiele czynników. Przede wszystkim z inicjatywą o nadanie takiego tytułu wystąpić musi wskazana gmina. Reszta należy już do rady ministrów i ministra zdrowia.
Nie ma tu oczywiście żadnych przypadków. Wymogi są jasno sprecyzowane. To czy miejscowość uzyska status uzdrowiska nie zależy bowiem od dobrych chęci jej włodarzy, ale od samej przyrody. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym kryteriom do spełnienia.

Jakie warunki musi spełniać miejscowość, aby posiadać status uzdrowiska?

rodzinny urlopO tym, że konkretne miasto będzie miało tytuł uzdrowiska decyduje szereg czynników. Decyzja należy do ministra zdrowia, a sam status nadaje rada ministrów w drodze rozporządzenia. Wymagania określa z kolei ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych. Do spełnienia pozostają bowiem kryteria takie jak: posiadanie złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimatu, który ma określone właściwości lecznicze. Poza tym, na terenie miejscowości muszą znajdować się zakłady i placówki lecznictwa uzdrowiskowego, które są odpowiednio do tych celów przygotowane. Miasto musi spełniać również wymagania co do środowiska, które określają przepisy o jego ochronie, a także infrastrukturę techniczną gospodarki wodno-ściekowej i energetycznej.
Jeśli dany obszar spełnia wyłącznie niektóre z podanych powyżej kryteriów, na przykład te dotyczące surowców leczniczych, środowiska i klimatu, ale nie posiada na swoim terenie odpowiednich zakładów leczniczych, może starać się o status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Tytułu uzdrowiska jednak nie otrzyma. Należy jednak wspomnieć, że po takowy zabiegać musi oczywiście gmina. To właśnie z jej inicjatywy obszar może uzyskać konkretny status.

Kudowa – Zdrój jako kierunek najbardziej uniwersalny

Miłośnicy uzdrowiskowych miejscowości z pewnością najbardziej cenią w nich mikroklimat, lecznicze właściwości wód dostępnych na miejscu oraz ogromną ofertę uzdrowiskowych placówek.
góryNie inaczej jest z Kudową – Zdrój. Przepiękny i ogromny Park Zdrojowy z pijalną w jego centrum stanowi doskonałe miejsce do długich spacerów. Liczne sanatoria, a także innego rodzaju placówki oferujące rehabilitacje i profilaktykę wielu chorób, to kolejna zachęta tego miejsca. To, co stanowi jednak o wyjątkowości Kudowy – Zdrój, to jej położenie u stóp Gór Stołowych. Takowe daje bowiem możliwość wędrówek i aktywności fizycznej połączonej z podziwianiem przepięknych krajobrazów! Labirynt w postaci Błędnych Skał stanowi kolejną atrakcję. Ten cudowny, naturalnie wyrzeźbiony ciąg skalnych korytarzy, to idealnie miejsce do odkrywania zadziwiających elementów przyrody. Z kolei Szczeliniec, a więc najsławniejszy szczyt, który wznosi się na 919 m n.p.m., to idealna okazja do wykazania się na górskim szlaku.
Jako że Kudowa – Zdrój ma do zaoferowania zarówno swoje prozdrowotne właściwości, jak i wiele form aktywności fizycznych – uważa się ją za jedno z najbardziej uniwersalnych miejsc tego typu. Wspaniale spędzą tu czas kuracjusze, jak i po prostu zwolennicy relaksu i aktywnego wypoczynku. Tym bardziej, że miejscowość oferuje również ciekawe miejsca zakwaterowania, w których możemy mieć możliwość skorzystania z wielu dostępnych na miejscu ofert. Majówkowa, jesienna czy sylwestrowa, to tylko przykłady. Wszystko zależy bowiem od tego w jakim okresie zdecydujemy się na wyjazd.

Related articles

Back to Top