USG brzucha u dziecka – jakie zasady stosować przed badaniem?
Badania specjalistyczne u dzieci często bywają bardzo stresujące zarówno dla maluchów, jak i dla rodziców. Aby w trakcie USG wszystko poszło tak, jak powinno, należy dziecko odpowiednio do tego badania przygotować. Do jakich zasad należy się zastosować, aby w trakcie wykonywania USG obraz był jak najbardziej czytelny i żeby samo badanie przyniosło odpowiedzi na zadawane przez lekarza pytania?
Kiedy należy wykonać USG brzucha u dziecka i dlaczego?
Badanie USG obrazuje tkanki miękkie. Oznacza to, że za jego pomocą można dokładnie obejrzeć na specjalnym aparacie narządy wewnętrzne dziecka. Jest to badanie w pełni bezpieczne, które nie oddziałuje w negatywny sposób na zdrowie dziecka (w przeciwieństwie do np. badania RTG) oraz zupełnie nieinwazyjne. Dodatkowo USG jamy brzusznej nawet wykonywane w prywatnym gabinecie nie jest drogie.
O tym, kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej u dziecka, decyduje lekarz pediatra. Głównym powodem, dla którego wydawane jest skierowanie na takie badanie, są częste bóle brzucha. U małych dzieci mogą oznaczać one po prostu kolki, które są dość powszechne. Jednak coraz częściej lekarze decydują się na wykonanie specjalistycznych badań ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. O wykonaniu USG brzucha może zdecydować lekarz również w przypadku problemów z trawieniem lub wypróżnianiem u dziecka.
O czym pamiętać przed badaniem?
W momencie, gdy termin badania się zbliża, rodzic powinien odpowiednio przygotować dziecko do tej procedury medycznej. To, jakich zasad należy przestrzegać, jest uzależnione między innymi od wieku dziecka oraz specyfikacji badania. Odpowiednie przygotowanie pociechy na USG może znacznie ułatwić wykonanie całego badania oraz dodatkowo poprawić czytelność wyników, co przyczyni się do wykonania trafnej diagnozy przez lekarza. W przypadku nieodpowiedniego przygotowania badanie może być nieczytelne. Wtedy będzie trzeba je powtórzyć.
Najważniejsze podczas USG brzucha jest to, aby wykonywać badanie na pustym brzuszku. Dlatego u niemowląt powinno robić się je około 2-4 godzin po ostatnim posiłku i po wypróżnieniu. Z kolei u starszych dzieci badanie najlepiej wykonywać na czczo. Na dwa, trzy dni przed procedurą warto również zadbać o lekkostrawną dietę u pociechy, która pozwoli oczyścić układ pokarmowy i tym samym ułatwi dokładne sprawdzenie narządów wewnętrznych. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać podawanie leków ułatwiających wydalanie gazów.
Profesjonalne podejście do małego pacjenta kluczem do sukcesu
Odpowiednie przygotowanie dziecka to nie wszystko. Bardzo ważne jest też, aby na takie badanie wybrać się z pociechą do specjalisty, który ma odpowiednie podejście do dzieci i wie doskonale, jak USG u małych pacjentów wykonywać. Pozornie przebieg całej procedury niczym nie różni się od wykonywania USG u dorosłych, jednak odpowiednia atmosfera oraz umiejętność uspokojenia dziecka w tej stresującej sytuacji mogą mieć wpływ zarówno na komfort psychiczny malucha, jak i na czytelność wyników badań.
Szukając odpowiedniego centrum medycznego we Wrocławiu, warto zwrócić uwagę na przykład na ofertę Prywatnej Polikliniki Na Grobli. Dzięki temu, że posiadają oni poradnie specjalizujące się w leczeniu tylko dzieci, rodzice mogą mieć pewność, że lekarze tam pracujący mają doświadczenie i odpowiednie podejście do małych pacjentów. W innych miastach również można z łatwością znaleźć przychodnie i centra medyczne, które zajmują się przede wszystkim dziećmi. Pozwoli to zaoszczędzić sporo nerwów zarówno maluchowi, dla którego takie badanie jest dużym przeżyciem, jak i rodzicom, którzy martwią się o zdrowie swoich dzieci. Dopasowane do potrzeb dziecka usługi medyczne sprawią, że pociecha nie będzie miała obaw przed badaniami w przyszłości oraz pozytywnie wpłyną na jej komfort i samopoczucie psychiczne oraz na skuteczność diagnozy.
Badanie USG brzucha dziecka to bardzo popularny sposób na dokładne określenie stanu narządów wewnętrznych, między innymi w jamie brzusznej. Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na takie badanie ze swoim dzieckiem, musisz pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować je do tego wydarzenia. Bez przygotowania procedura może być niemożliwa do poprawnego wykonania, a wyniki badań niejednoznaczne.