Tkaniny dźwiękochłonne – przykłady zastosowania
Hałas stanowi ogromny problem XXI wieku. Podnosi poziom stresu i zakłóca wykonywanie codziennych obowiązków. Ma to znaczenie w wielu miejscach, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Gdzie najczęściej są wykorzystywane tkaniny dźwiękochłonne? Z czego są najczęściej wykonywane i jak je dobrze zaaranżować, by wpisywały się w przestrzeń?
Czy tkaniny dźwiękochłonne są praktyczne?
Tkaniny dźwiękochłonne są wyjątkowo przydatnym rozwiązaniem. Pierwszym z przykładów będzie zastosowanie w firmie, gdzie hałasy z poszczególnych pomieszczeń i stanowisk pracy przenikają się wzajemnie, utrudniając skuteczną komunikację zarówno między pracownikami, jak i z klientem. Oprócz zwiększonego poziomu komfortu liczy się także większy poziom prywatności. Często podczas prowadzonych w pracy rozmów dochodzi do wymiany informacji poufnych oraz przekazywania sobie danych osobowych. Zastosowanie dobrej jakości tkaniny dźwiękochłonnej pozwala zachować informacje tylko dla osób pożądanych.
Większa prywatność liczy się również w sytuacjach innych niż zawodowe. Może się zdarzyć, że w danym budynku powiedzenie „ściany mają uszy” nabiera wyjątkowo uciążliwego znaczenia lub też mamy po prostu do czynienia z osobą odbierającą dźwięki z otoczenia o wiele silniej niż inni. Zatem skutecznym rozwiązaniem jest montaż zasłon akustycznych, chociaż w prywatnych domach są one raczej rzadko spotykane.
Inne miejsca, w których spotykamy się z zasłonami akustycznymi to m.in. szkoły i teatry. W teatrach kurtyna z tkaniny dźwiękoszczelnej odgrywa ogromną rolę, dlatego, że dzieje się za nią bardzo dużo pomiędzy poszczególnymi scenami. Panuje duże zamieszanie, które mogłoby czasem zdradzić przed widzami ciąg dalszy oglądanej sztuki. Poza tym cisza przed kolejnym aktem podnosi napięcie i zainteresowanie odbiorców.
Tkaniny akustyczne – najpopularniejsze materiały
Tak naprawdę praktycznie każdy materiał ma zdolność pochłaniania dźwięków w pewnym stopniu, jednak w przypadku zazwyczaj spotykanych klasycznych zasłonek czy firan właściwości te są niewystarczające lub praktycznie żadne. Jakie są zatem przykłady najlepszych materiałów?
· Molton
Jest materiałem niepalnym, więc oprócz dźwiękoszczelności zapewnia także bezpieczeństwo w razie pożaru. Co poza tym? Jest całkowicie nieprzejrzysty, zatem nie daje możliwości podglądu tego, co dzieje się po drugiej stronie. Jest jednym z najlepszych materiałów, jeśli chodzi o tłumienie hałasu. Dodatkową zaletą jest ogromna łatwość pielęgnacji, a przy tym zasłony wykonane z moltonu się nie gniotą.
· Plusz
Dobrze sprawdza się w przypadku dużych pomieszczeń. Tłumi hałas i związane z nim wszelkiego rodzaju pogłosy. Jest to materiał o wyjątkowo dłużej wytrzymałości, który układa się wręcz idealnie. Wykonany jest z bawełny i ma właściwości oddychające.
Sposoby zaaranżowania zasłony akustycznej we wnętrzu
Najczęściej spotykane są one w biurach, zatem nie kładzie się raczej nacisku na zbyt fantazyjne sposoby jej ułożenia. Tkaniny dźwiękochłonne są wykonywane z nieco cięższych materiałów niż tradycyjne zasłonki, zatem mogą mieć przytłaczający wpływ na pomieszczenie, zwłaszcza jeśli metraż nie jest zbyt wielki. Aby tego uniknąć, warto stawiać na kolory jasne, które dodadzą tkaninie wizualnej lekkości. Unikajmy ciemnych barw, które przytłoczą nas dodatkowo, jeśli w pomieszczeniu takich barw jest zbyt wiele. Weźmy również pod uwagę poziom nasłonecznienia pokoju. Im mniejsze, tym bardziej starajmy się zaaranżować zasłonę tak, aby całkiem nie odcięła nas od światła naturalnego.