Stomatolog lekarzem medycyny estetycznej – czy to możliwe?
Stomatologia to dziedzina zajmująca się otaczaniem opieką naszej jamy ustnej — zębów i dziąseł. Tak więc zadaniem stomatologa jest dbanie o estetykę i zdrowy uśmiech swoich pacjentów. To właśnie stanowi pierwszy krok w kierunku medycyny estetycznej. Usta to bardzo ważny element twarzy. Stan, barwa układ uzębienia bezpośrednio wpływa na odbiór i wygląd całej twarzy, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest, kiedy stomatolog zajmuje się medycyną estetyczną.
Czym zajmuje się medycyna estetyczna?
Gałąź medycyny zwana medycyną estetyczną to bardzo dynamicznie rozwijająca się część nauki. Jej celem jest przede wszystkim zapobieganie, które koncentruje się na profilaktyce w celu zapobiegnięcia objawom starzenia. To właśnie medycyna estetyczna zajmuje się starzeniem się skóry oraz procedurami rekonstrukcyjnymi, które mają za zadanie odtworzyć stan znany sprzed okresu uwidocznienia się objawów starzenia. Zabiegi w ramach medycyny estetycznej są ulokowane pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są mało inwazyjne. Dodatkowo takie zbiegi mogą wykonywać jedynie lekarze, którzy posiadają prawo do wykonywania zawodu.
Holistyczność usługi medycyny estetycznej u stomatologa
Pacjent udający się do lekarza stomatologa, który jest lekarzem medycyny estetycznej, kompleksową usługę. Zgłaszając się wówczas do stomatologa w celu poprawy kondycji uzębienia, a co za tym idzie i wyglądu twarzy, ma możliwość zasięgnięcia porady interdyscyplinarnej. Pomoże to znacznie w procesie poprawiania atrakcyjności rys całej twarzy i pozwoli na stworzenie harmonii. Lekarz stomatolog, który zajmuje się medycyną estetyczną umożliwia pacjentowi otrzymanie synergicznego efektu. Właśnie dzięki wykorzystaniu technik z zakresu interdyscyplinarnej stomatologii oraz medycyny estetycznej. Właśnie dzięki tym cechom wykonuje się zabiegi w celu poprawy kondycji i jakości skóry właśnie podczas leczenia stomatologicznego. Pacjent w zależności od wieku może oczekiwać odmłodzenia lub korekty rysów twarzy.
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej u stomatologa
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet stomatolog może wykorzystać wiedzę z zakresu medycyny estetycznej do prowadzonego przez siebie leczenia. Często zdarza się, że zwykli stomatologowie odrzucają taką możliwość. Jednak właśnie w tej sytuacji znacznie zyskują stomatolodzy, którzy zajmują się medycyną estetyczną. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej, czyli zabiegi iniekcyjne z zastosowaniem toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego, umożliwiają stomatologowi określenie wcześniejszego leczenia z zakresu stomatologii estetycznej, ale też protetyki i ortodoncji. Oba typy zabiegów stanowią uzupełnienie stomatologii estetycznej.
Tak więc lekarz stomatolog może pomóc nam w korekcji tak zwanego uśmiechu dziąsłowego, który charakteryzuje się odsłonięciem lini dziąseł podczas uśmiechu na 3 mm i więcej lini dziąsłowej. Leczenie bruksizmu — bruksizm to bardzo popularne schorzenie, na które cierpi aż 7 na 10 osób. Zastosowanie przez stomatolog zabiegu iniekcyjnego pozwoli na skorygowanie wady. Chory oduczy się nawyku zgrzytania zębami, zaś mięśnie, które odpowiedzialne są za zgrzytanie zębami ulegną zmniejszeniu. Mięsień szeroki szyi, który odpowiada częściowo za wyraz twarzy.
Ów mięsień może mieć wcześniej nierozpoznawalny wpływ na przyczep dziąsłowy. Wspomniany mięsień szeroki szyi jest odpowiedzialny u osób starszych za tak zwany „naszyjnik Wenus”. Lekarz stomatolog może zredukować go korzystając z botoksu. Jednocześnie pozwoli on na pozytywne zmiany w kwestiach stomatologicznych, ponieważ mięsień szeroki szyi może doprowadzić do recesji dziąseł. Lekarz stomatolog może również wykonać korektę ust przy pomocy kwasu hialuronowego. Będzie to zarówno powiększenie, jak i zmiana kształtu lub podniesienie kącików ust, a także redukcja tak zwanych zmarszczek palacza.