Serwis sprzętu do nurkowania

Nurkowanie jest czynnością, która wymaga przede wszystkim zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Maska, fajka, płetwy czy sprzęt powietrzny – wszystkie te elementy muszą być odpowiednio dobrane. Oprócz tego, niezwykle istotne jest, by nasz sprzęt spełniał swoje zadania.
Sprzęt do nurkowania wymaga szczególnej dbałości. Zarówno maski, fajki oraz butle tlenowe muszą być sprawne podczas nurkowania. Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania prac lub realizowania hobby, należy regularnie serwisować sprzęt.
Obecnie, serwisy sprzętu do nurkowania wykonują liczne usługi, dzięki którym będziemy mogli pływać bezpiecznie w całym sezonie.
Po skończonym sezonie nurkowym, wielu z nas czyści i chowa całe wyposażenie do szafy. Trzeba jednak dodać, że każda część wyposażenia sprzętu nurkowego wymaga dokładnego przeglądu przed kolejnym sezonem. Należy więc zadbać o to, by jego stan był jak najlepszy przed nowym sezonem. Sprzęt musi być czysty, sprawny i odpowiednio zakonserwowany.

nurkowanie w parze

Serwisy oferują nam przegląd i naprawę sprzętu wielu producentów. Części naszego sprzętu są naprawiane z użyciem oryginalnych części od producentów. Dodatkowo, pracownicy serwisu zapewniają dokładne oczyszczanie każdej części sprzętu.
Konieczność przeprowadzania przeglądu sprzętu do nurkowania jest podyktowana naszym bezpieczeństwem.

Serwis sprzętu do nurkowania

Podstawowe czynności, jakie wchodzą w serwisowanie sprzętu do nurkowania to:

  • Oczyszczanie – wszystkie elementy zostają bardzo dokładnie wyczyszczone. Należy bowiem wyczyścić szybki na masce, zawory butli tlenowych oraz kamizelki. Dodatkowo, w przypadku częstego używania sprzętu, należy pozbyć się grzybów i pleśni. Każdy element jest czyszczony za pomocą specjalnych narzędzi i środków. Np. – automaty oddechowe są czyszczone za pomocą myjki ultradźwiękowej.
  • Przegląd – po kończonym sezonie nurkowym, należy dokonać bezpiecznego i dokładnego przeglądu. Trzeba sprawdzić szczelność pianki, masek i butli. Oprócz tego, konieczne jest potwierdzenie sprawności całego sprzętu. Jeśli w sprzęcie pojawiły się usterki, należy je naprawić lub wymienić. Przeglądy są rejestrowane w specjalnym systemie.
  • Naprawa – W przypadku kombinezonów, przeprowadza się testy szczelności. W razie potrzeby, są one uszczelniane. Dodatkowo, w serwisie można naprawić zamek od skafandra mokrego. Wymieniane zostają opaski uściskowe na kostkach, nadgarstkach i w kołnierzu. Częstą praktyką jest również wymiana zamków gazoszczelnych.
  • Stosowanie części zamiennych jest na porządku dziennym. Każdy serwis jest zaopatrzony w najlepsze części od znanych producentów. W maskach, butlach czy skafandrach, może zużyć się lub zepsuć kilka części. Czasem, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana tych części na nowe.
  • Legalizacja zbiorników ciśnieniowych, montaż i demontaż butli, naprawa zaworów butli oraz przegląd, to czynności wykonywane w przypadku sprzętu powietrznego.
  • Regulacja to czynność, która dotyczy automatów oddechowych czy butli. Badanie tych sprzętów przeprowadza się najczęściej poprzez użycie sztucznych płuc. Po wykonaniu go, otrzymuje się wydruk, na którym zawierają się wszystkie informacje, w tym nieprawidłowości.

rekin pod wodą

Przegląd powinno wykonać się od razu po zakończeniu się sezonu. Dzięki temu, unikniemy przykrych niespodzianek w następnym sezonie i zapewnimy sobie bezpieczeństwo. Poza tym, przed rozpoczęciem się nowego sezonu, będziemy mogli cieszyć się sprawnym sprzętem do nurkowania. Poza tym, serwisowanie sprzętu może zająć klika dni. Dlatego lepiej będzie, gdy oddamy sprzęt do serwisu pod koniec jesieni.
Wyżej wymienione czynności stanowią podstawę podczas serwisowania sprzętu do nurkowania.

Related articles

Back to Top