Prawo jazdy na motocykl – jak je zdobyć?

Coraz chętniej decydujemy się na wyrobienie prawo jazdy kategorii A, A1, A2 lub AM, które uprawniają nas do prowadzenia różnego rodzaju motocyklów. Nic dziwnego, jazda motocyklem jest wyjątkowo ekscytująca, przynosi mnóstwo wrażeń i jednocześnie jest świetną zabawą. Jak zatem zdobyć prawo jazdy?

Gdzie zrobić prawo jazdy na motocykl?

Prawo jazdy na motocykl mogą zostać wyrobione niemal w każdym ośrodku szkoleniowym. Funkcjonują one niemal w każdym mieście, przeważnie jest ich kilka dzięki czemu kursant może swobodnie wybrać w najbardziej odpowiadającej ofercie. Istnieje kilka kategorii uprawniających do prowadzenia motocyklu. W zależności od rodzaju pojazdu prowadzi się kursy w kategorii AM, A1, A2 oraz najbardziej wszechstronnej A. Przed podjęciem wyboru odnośnie ośrodka szkoleniowego koniecznie należy zapoznać się z jego ofertą i sprawdzić czy możliwe jest uczestnictwo w kursie na interesującą nas kategorię.

Co trzeba zrobić przed podjęciem kursu?

Aby rozpocząć naukę niezbędne jest uzyskanie od lekarza orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Koszty badania w zależności od miejscowości i regionu kosztują w granicach 100-150 złotych. Konieczne jest również złożenie Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest to elektroniczny dokument generowany w systemie wydziału komunikacji starostwa powiatowego . Posiada on wszelkie dane i informacje na temat osoby, która stara się o zdobycie prawo jazdy. Do wykonania profilu niezbędne jest wykonanie odpowiedniego zdjęcia profilowego. Kursy szkoleniowe na prawo jazdy kategorii A wynoszą zazwyczaj od 1200-1300 złotych.

Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii A?

Szkolenie przeprowadzane w ośrodku szkoleniowym ma podobną formułę jak w przypadku wyrabiania prawo jazdy innych kategorii. Obowiązują dwie części kursu zarówno praktyczna jak i teoretyczna. Długość kursu jest zależna od kategorii A, A1,A2 oraz A. Obowiązkowymi zajęciami są wykłady na temat pierwszej pomocy. Podczas nich każdy z kursantów zdobywa zarówno teoretyczną jak i praktyczną wiedzę na temat pomocy poszkodowanym. Równie ważna jest praktyczna część kursu, która obejmuje ćwiczenia na placu manewrowym oraz na ulicy. W pierwszej kolejności instruktor zapoznaje kursanta z podstawami obsługi pojazdu w bezpiecznym miejscu jakim jest plac manewrowy. Dopiero po osiągnięciu pewnego stopnia sprawności w manewrowaniu motorem możliwy jest wyjazd w teren. Po zakończeniu obu części nadchodzi czas na zdanie egzaminu wewnętrznego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego rezultatu możliwe jest podejście do państwowego testu w ośrodku WORD.

Jak wygląda egzamin praktyczny na motocykl?

Egzamin praktyczny na motocykl odbywa się w dwóch częściach. Pierwsza z nich ma miejsce na placu manewrowym, a druga na drodze. Na placu manewrowym w pierwszej kolejności egzaminator sprawdza przygotowanie kursanta do jazdy, następnie wykonywana jest ósemka, slalom wolny, slalom szybki, ominięcie przeszkody, ruszanie z miejsca na wzniesieniu oraz hamowanie awaryjne. Zazwyczaj to ta część przysparza zdającym najwięcej trudności dlatego warto dobrze przygotować się do zaliczenia wszystkich zadań. Po zaliczeniu zadań na placu manewrowym osoba zdające egzamin wyrusza na miasto. Egzaminator, który będzie jechał autem za zdającym egzamin, porozumiewa się z kursantem przy pomocy komunikacji radiowej. Niestety wiele osób narzeka na słabą jakość przekazu. Minimalny czas trwania egzaminu wynosi 25 minut. W tym czasie sprawdzane są wszystkie najważniejsze umiejętności zdającego. Oceniana jest technika, poprawność wykonywania manewrów czy przestrzeganie przepisów drogowych.

Related articles

Back to Top