Operacja biodra – jak przebiega i ile trwa rekonwalescencja?

Operacja biodra obejmuje na ogół zastosowanie specjalnej endoprotezy, której zadaniem jest zastąpienie usuniętego fragmentu, sprawiającego wcześniej dyskomfort. Zabieg przeprowadza się w sytuacji, gdy metody zachowawcze już nie pomagają, a funkcjonowanie staje się mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Poniżej opisujemy wskazania do przeprowadzenia operacji biodra, a także objaśniamy, jak wygląda przygotowanie do zabiegu i rehabilitacja.

Operacja biodra – wskazania

Jeszcze do niedawna najważniejszym wskazaniem do wykonania operacji biodra był przede wszystkim ból odczuwany podczas wykonywania codziennych czynności. Sprawność mechaniczna biodra miała tu dużo mniejsze znaczenie. Obecnie jednak ilość wskazań jest nieco większa. Obecnie zabieg może być wykonywany nie tylko u osób starszych – również młodsi pacjenci mogą liczyć na pomoc z zakresu endoprotezoplastyki biodrowej, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Jakie czynniki podnoszą ryzyko konieczności wykonania operacji?

Na pewno nie sposób wymienić tutaj nadwagi i otyłości. Staw biodrowy pełni ważną funkcję przenoszenia ciężaru ciała na kończyny dolne. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem każdego dnia, przez długie godziny. Do tego dochodzą również takie czynniki, jak zbyt mała aktywność fizyczna, lub praca wymagająca zbyt dużego wysiłku. Czynnikiem ryzyka są również wcześniejsze urazy, a także niektóre choroby.

Jak wyglądają przygotowania do operacji biodra?

Jednym z pierwszych kroków jest wywiad zdrowotny. Musisz udzielić informacji m.in. na temat wszystkich zażywanych aktualnie leków, dlatego że czasem trzeba uzgodnić odstawienie ich na pewien czas przed zabiegiem.

Ważna jest także konsultacja z fizjoterapeutą – podczas wizyty dowiesz się, w jaki sposób przygotować mieszkanie, by korzystanie z niego było jak najłatwiejsze po zabiegu, a także jakich czynności należy unikać, by nie nadwyrężyć biodra. Możesz otrzymać także wskazówki na temat wzmocnienia mięśni przed wykonaniem zabiegu, dzięki czemu powrót do pełnej sprawności będzie przebiegał dużo szybciej. Konieczne będzie także rzucenie palenia, dlatego że zawarte w papierosach substancje spowalniają proces gojenia ran.

Ile trwa rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja zaczyna się na pewien czas przed zabiegiem – na tym etapie chodzi o wzmocnienie mięśni obręczy biodrowej pod okiem fizjoterapeuty. Po wykonaniu operacji ćwiczenia zaczynają się już nawet po upływie 24-48 godzin. Polegają one m.in. na uruchamianiu stawu biodrowego i ogólnej pionizacji pacjenta.

Pionizacja w rehabilitacji pacjenta odgrywa kluczową rolę, jako że zapobiega wystąpieniu odleżyn, przykurczy stawów czy też zaników mięśni. W kolejnych dniach rozpoczyna się tzw. reedukacja chodu, podczas której konieczne jest zastosowanie balkoników, kul i innego sprzętu rehabilitacyjnego, którego zadaniem jest ułatwić chodzenie. Pokonywany w ciągu dnia dystans wydłużany jest stopniowo.

Szczególnie ważne jest prawidłowe pokonywanie schodów, by nie przeciążać nadmiernie biodra – wchodząc na górę, zaczynasz od zdrowej nogi, potem dostawiasz drugą, a podczas schodzenia w dół stosujesz zasadę odwrotną. Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie https://www.x-reh.pl/pionizacja-w-rehabilitacji .

Przykładowe formy wsparcia rehabilitacji

Dochodzenie do siebie po operacji biodra może zająć nawet rok, przy czym rehabilitacja pełni tutaj kluczową rolę przyspieszającą. Można ją dodatkowo wspomóc poprzez zabiegi takie, jak laseroterapia, ekspozycja na działanie pola elektromagnetycznego, czy też kinesioterapię, polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi plastrami, których zadaniem jest odciążenie mięśni i znormalizowanie napięcia, jako że to one przejmują niejako funkcje przez nie pełnione.

Czy operacja biodra przekreśla pełną sprawność fizyczną?

Na pewno ten typ zabiegu nakłada na pacjentów pewne ograniczenia. Jednym z nich jest unikanie dźwigania i wykonywania nadmiernych skrętów, by nie doprowadzić do szybszego wyeksploatowania endoprotezy. Dużo tutaj zależy również od rodzaju zastosowanej endoprotezy. Modele cementowe i bezcementowe nakładają pewne ograniczenia, jednak już zastosowanie kapoplastyki (endoproteza powierzchowna, wykonana ze stopów metali), dedykowanej głównie młodszym pacjentom, pozwala na pełny powrót do sprawności fizycznej.

Related articles

Back to Top