Obniżenie kosztów firmy – zobacz co należy zrobić

Obniżamy koszty prowadzenia firmy

Prowadząc działalność gospodarczą narażeni jesteśmy na wiele różnych kosztów z tym związanych. Opłaty za lokal, prąd, telefon, internet, księgowość. Koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych i reklamowych. Wszystkie te mniejsze i większe wydatki wpływają na grubość Twojego portfela, a my dziś obniżamy koszty prowadzenia firmy.

Lokal firmowy

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, zastanów się, może akurat twój projekt nie będzie wymagać wynajęcia lokalu. Może wystarczy, przystosować pokój w mieszkaniu na siedzibę firmy. Innym sposobem są coraz popularniejsze tzw. wirtualne biura. Usługa ta polega na wynajęciu adresu dla firmy, zarządzaniu korespondencją, skanowaniem poczty, dokumentów, przekazywaniem poczty, obsługą poczty wychodzącej, obsługą telefonów, faksu, różnych powiadomieniach, wynajem pomieszczeń, sal konferencyjnych. Usługi takie można nabyć za mniej niż 100 zł brutto na miesiąc. Porównując to z ceną czynszu za wynajem lokalu, jest dużo taniej. Jeśli zadowoli Cię taka opcja warto zapoznać się z nią bliżej. I pamiętaj jeszcze, że w takim biurze odchodzą nam opłaty np. za prąd. Inną rzeczą, którą można zrobić, jeśli zdecydujesz się na wynajem lokalu, jest negocjacja czynszu. Ponieważ najemcą bardzo zależy na wynajmie, są oni skłonni obniżyć, bądź całkiem pominąć pierwszy czynsz. Kwestia negocjacji.

Koszty firmy

Księgowość

Ten temat poruszyłem w osobnym artykule „Doradztwo podatkowe przez internet”. Dziś jest to w zasadzie najtańsza, co wcale nie znaczy najgorsza opcja. Portale internetowe jest bardzo dobrze wykonane, oferują kompleksową obsługę. Deklaracje, księgi, ewidencje, wszystko samo się zlicza i wysyła do określonych urzędów. Koszt miesięczny to około 40 złotych brutto. To niski koszt gdy porównamy jak bogaty i funkcjonalny program otrzymujemy w zamian. Oszczędzamy na pracownikach, na zewnętrznej firmie, na naszych pomyłkach, oszczędzamy w ten sposób dużo czasu i pieniędzy.

Może nie brzmi to zbyt moralnie, ale na pracownikach również możemy zaoszczędzić.

Pracownik

Może nie brzmi to zbyt moralnie, ale na pracownikach również możemy zaoszczędzić. Chodzi mianowicie o utworzenie stanowiska pracy, na które fundusze dostaniemy z Urzędu Pracy i to nie mało bo aż, nawet 21 tysięcy złotych. Głównym warunkiem jest prowadzenie działalności co najmniej pół roku. Wystarczy pobrać wniosek ze strony UP, wypełnić i złożyć w pośredniaku. Pieniądze jak nazwa wskazuje wydajemy na utworzenie, wyposażenie stanowiska pracy, czyli: komputer, piec do pizzy, lustro, fotel i maszynkę do strzyżenia. Ważne, pracownika musimy utrzymać przez 24 miesiące w innym przypadku będziemy zobligowani do zwrotu przyznanych pieniędzy. Innym sposobem na obniżenie kosztów jest niepodpisywanie umów o pracę. Zamiast tego możemy zatrudniać na umowę zleceni, bądź co wychodzi najtaniej, umowę o dzieło.

ZAIKS

Nie musimy puszczać komercyjnej muzyki w naszym lokalu, istnieje coś takiego jak licencja Creative Commons, wiele niszowych muzyków tworzy właśnie na tej licencji. Dzięki temu, możesz zupełnie za darmo puszczać dobrą nutkę sobie i klientom. Sam ZAIKS kosztuje 90 złotych za miesiąc, chroni on prawa autorów, oprócz tego jest STOART, który zajmuje się prawami artystów, dla nas znaczy to po prostu dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Zakupy

Zakupy do firmy to często duże wydatki. Tutaj również pojawia się możliwość zaoszczędzenia. Zasada jest bardzo prosta, kupujmy rzadziej, ale za to za więcej. Jeżeli wydajemy naraz wyższe sumy, hurtownicy są nam w stanie zaoferować wyższe rabaty (mój hurtownik – chemia dla domu itp. zaoferował mi przy pierwszych zakupach, jeżeli wydam przynajmniej 3000 tys. złotych, 30% rabatu, To naprawdę sporo). Do tego w miarę możliwość róbmy zakupy w tych samych miejscach, hurtownie często prowadzą programy partnerskie. Dlatego ważne, by przeanalizować w co na bieżąco będziemy się zaopatrywać, przeszukać rynek pod kontem interesujących nas dostawców i wybrać tego najlepszego. Podsumowując, jest wiele źródeł gdzie można szukać oszczędności. Polecam także, stosować zasady, wyniesione z domu czyli, energooszczędne żarówki, listwa do zasilania, wyłączanie rzadziej używanych sprzętów, ograniczenie śmieci i zużycia wody.
Znasz skuteczne sposoby, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? Podziel się!

Related articles

Back to Top