Najważniejsze legendy warszawskie

Warszawa to największe i tym samym najważniejsze miasto w Polsce. To w stolicy mieści się gmach sejmu i senatu, pałac prezydencki oraz kancelaria rady ministrów. Architektura tego miasta jest nowoczesna, lecz odrobinę też chaotyczna. Warszawa w czasie II Wojny Światowej została doszczętnie zniszczona.

Warszawa – miasto z wielowiekową tradycją

Powojenna odbudowa miasta trwała wiele lat, a wszelkie projekty architektoniczne były tworzone według socjalistycznych wzorców, zaczerpniętych ze wschodu. Z tego właśnie powodu architektura miasta jest niespójna, ponieważ zabudowa lat 50/60/70 nieco “gryzie się” z nowoczesnymi biurowcami i apartamentowcami. Są jednak dzielnice, które mimo wojny przetrwały i tym samym zachowany został wielowiekowy dobytek architektoniczny. Historia Warszawy sięga bowiem średniowiecza. Przez wiele wieków Warszawa była centralnym ośrodkiem Polski, gdzie prężnie rozwijała się kultura, sztuka i nauka. Średniowieczną, renesansową i klasycystyczną zabudowę można ujrzeć na warszawskiej starówce, która doskonale obrazuje historię i tradycję tego miasta. 

Legendy – jakie mają znaczenie dla Warszawy?

Legendy są skarbnicą wiedzy, ponieważ z nich można bliżej poznać historię, tradycję i najważniejsze dla społeczeństwa wartości. Z warszawskich legend można bowiem wiele dowiedzieć się o dziejach tego miasta. Z tych wielowiekowych historii można zaczerpnąć wiele informacji, które kształtują również tożsamość narodową i wpływają na jedność pokoleniową. Legendy o Warszawie są niezwykle ciekawe, ujmujące i zaskakujące, dlatego nie ma się czemu dziwić, że nawet najmłodsi słuchają ich z zainteresowaniem.

Najważniejsze legendy warszawskie

Do najważniejszych legend warszawskich można zaliczyć Legendę o Syrenie, Legendę o Złotej Kaczce, Legendę o Bazyliszku oraz Legendę o Warsie i Sawie. Pierwsza z nich stała się wręcz ikoną tego miasta, a jej bohaterka znajduje się nawet na warszawskim herbie. 

legendy warszawskie

Legenda o Syrenie głosi, że przed laty w rzekach i morzach żyły syreny o złotych włosach. Jedna z nich postanowiła wyruszyć z Morza Bałtyckiego na południe Polski. Syrena zmęczona wielogodzinnym pływaniem, zdecydowała się na odpoczynek na brzegu Wisły, niedaleko warszawskiej starówki. Miasto spodobało się syrence tak bardzo, że osiadła się w rzece na stałe. Bohaterka płatała jednak figle warszawskim rybakom, którzy mieli syrenkę za szkodnika. Przestraszona zaczęła śpiewać pieśń o Wiśle, która ujęła mężczyzn tak bardzo, że wybaczyli syrence jej dotychczasowe przewinienia. W mieście był jednak człowiek o złych zamiarach, który pragnął wykorzystać śpiew syreny do wzbogacenia się. Mężczyzna porwał syrenę i uwięził ją w skrzyni. Bohaterka swoim płaczem ściągnęła uwagę syna rybaka, który wraz z kolegami ukradł skrzynię i uwolnił syrenę. Legenda podaje, że syrena do dziś pływa w Wiśle i patrzy na piękne miasto, które z każdym rokiem zyskuje na swoim wdzięku. 

Gdzie można dowiedzieć się o innych warszawskich legendach?

Doskonałym opracowaniem, z którego można poznać wiele innych warszawskich legend jest wybór opowieści o Warszawie, umieszczony na stronie internetowej Muzeum Warszawy. W zbiorze znajduje się bowiem wiele legend, zarówno tych znanych, jak i tych mniej powszechnych – np. Legenda o królu strażniku, Legenda o spełnionym marzeniu, Legenda o błękitnym płaszczu i wiele innych! Zbiór przybliża wszystkim małym czytelnikom tajemniczą przeszłość stolicy, łącząc fakty z elementami fantastycznymi. Wszystkie warszawskie legendy opowiadają niezwykłe historie, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Do każdej legendy załączone jest zadanie, które bez wątpienia zainteresuje każdego małego pasjonata historii. 

Related articles

Back to Top