Najważniejsze legendy warszawskie
Warszawa to największe i tym samym najważniejsze miasto w Polsce. To w stolicy mieści się gmach sejmu i senatu, pałac prezydencki oraz kancelaria rady ministrów. Architektura tego miasta jest nowoczesna, lecz odrobinę też chaotyczna. Warszawa w czasie II Wojny Światowej została doszczętnie zniszczona.
Warszawa – miasto z wielowiekową tradycją
Powojenna odbudowa miasta trwała wiele lat, a wszelkie projekty architektoniczne były tworzone według socjalistycznych wzorców, zaczerpniętych ze wschodu. Z tego właśnie powodu architektura miasta jest niespójna, ponieważ zabudowa lat 50/60/70 nieco “gryzie się” z nowoczesnymi biurowcami i apartamentowcami. Są jednak dzielnice, które mimo wojny przetrwały i tym samym zachowany został wielowiekowy dobytek architektoniczny. Historia Warszawy sięga bowiem średniowiecza. Przez wiele wieków Warszawa była centralnym ośrodkiem Polski, gdzie prężnie rozwijała się kultura, sztuka i nauka. Średniowieczną, renesansową i klasycystyczną zabudowę można ujrzeć na warszawskiej starówce, która doskonale obrazuje historię i tradycję tego miasta.
Legendy – jakie mają znaczenie dla Warszawy?
Legendy są skarbnicą wiedzy, ponieważ z nich można bliżej poznać historię, tradycję i najważniejsze dla społeczeństwa wartości. Z warszawskich legend można bowiem wiele dowiedzieć się o dziejach tego miasta. Z tych wielowiekowych historii można zaczerpnąć wiele informacji, które kształtują również tożsamość narodową i wpływają na jedność pokoleniową. Legendy o Warszawie są niezwykle ciekawe, ujmujące i zaskakujące, dlatego nie ma się czemu dziwić, że nawet najmłodsi słuchają ich z zainteresowaniem.
Najważniejsze legendy warszawskie
Do najważniejszych legend warszawskich można zaliczyć Legendę o Syrenie, Legendę o Złotej Kaczce, Legendę o Bazyliszku oraz Legendę o Warsie i Sawie. Pierwsza z nich stała się wręcz ikoną tego miasta, a jej bohaterka znajduje się nawet na warszawskim herbie.
Legenda o Syrenie głosi, że przed laty w rzekach i morzach żyły syreny o złotych włosach. Jedna z nich postanowiła wyruszyć z Morza Bałtyckiego na południe Polski. Syrena zmęczona wielogodzinnym pływaniem, zdecydowała się na odpoczynek na brzegu Wisły, niedaleko warszawskiej starówki. Miasto spodobało się syrence tak bardzo, że osiadła się w rzece na stałe. Bohaterka płatała jednak figle warszawskim rybakom, którzy mieli syrenkę za szkodnika. Przestraszona zaczęła śpiewać pieśń o Wiśle, która ujęła mężczyzn tak bardzo, że wybaczyli syrence jej dotychczasowe przewinienia. W mieście był jednak człowiek o złych zamiarach, który pragnął wykorzystać śpiew syreny do wzbogacenia się. Mężczyzna porwał syrenę i uwięził ją w skrzyni. Bohaterka swoim płaczem ściągnęła uwagę syna rybaka, który wraz z kolegami ukradł skrzynię i uwolnił syrenę. Legenda podaje, że syrena do dziś pływa w Wiśle i patrzy na piękne miasto, które z każdym rokiem zyskuje na swoim wdzięku.
Gdzie można dowiedzieć się o innych warszawskich legendach?
Doskonałym opracowaniem, z którego można poznać wiele innych warszawskich legend jest wybór opowieści o Warszawie, umieszczony na stronie internetowej Muzeum Warszawy. W zbiorze znajduje się bowiem wiele legend, zarówno tych znanych, jak i tych mniej powszechnych – np. Legenda o królu strażniku, Legenda o spełnionym marzeniu, Legenda o błękitnym płaszczu i wiele innych! Zbiór przybliża wszystkim małym czytelnikom tajemniczą przeszłość stolicy, łącząc fakty z elementami fantastycznymi. Wszystkie warszawskie legendy opowiadają niezwykłe historie, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Do każdej legendy załączone jest zadanie, które bez wątpienia zainteresuje każdego małego pasjonata historii.