Na jakie badania lekarz rodzinny może wydać skierowanie?

Podstawowa opieka zdrowotna jest częścią systemu opieki zdrowotnej.

Ma ona decydujący wpływ na stan zdrowia pacjenta i jego rodziny, dzięki działaniom ukierunkowanym na profilaktykę i promocję zdrowia, diagnostykę schorzeń, ale także na leczenie, zapobieganie chorobom, a także zapobieganie niepełnosprawności.

Znaczenie prawidłowej diagnozy w leczeniu pacjenta

Profilaktyka jest niezwykle ważnym elementem zapewnienia pacjentowi właściwej opieki medycznej, dlatego regularne wykonywanie badań ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom lub ich wykryciu  na wczesnym etapie rozwoju. Badania w wielu przypadkach mogą okazać się pomocne w leczeniu różnych dolegliwości.

Lekarz pierwszego kontaktu decyduje o potrzebie zlecenia szeregu badań na podstawie rozporządzenia  ministra o świadczeniach gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Ich koszt pokrywa przychodnia z pieniędzy, które otrzymuje co miesiąc w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak długo ważne jest skierowanie na badania i do poradni specjalistycznej?

Skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, mające na celu objęcie pacjenta dalszym leczeniem specjalistycznym, jest ważne dopóty, dopóki istnieje konieczność objęcia osoby chorej takim leczeniem. Nie ma żadnych podstaw prawnych, które uzasadniałyby ograniczenie ważności takiego dokumentu do jakiegoś konkretnego terminu, na przykład miesiąca czy roku. Należy pamiętać, że nie do wszystkich lekarzy trzeba mieć skierowanie. Chodzi tu o specjalistów takich jak:

  • dentysta,
  • ginekolog i położnik,
  • onkolog,
  • wenerolog,
  • psychiatra.

Nie wymagają skierowania pacjenci znajdujący się w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia, a także osoby chore na gruźlicę i zarażone wirusem HIV.

Dlaczego należy systematycznie wykonywać morfologię?

Na podstawie morfologii lekarz określa ogólna kondycję organizmu, dzięki wskazaniu poziomu elementów składowych krwi pod kątem ich ilości, objętości, kształtu i zawartości hemoglobiny w czerwonych krwinkach, odpowiedzialnych za transport tlenu.

Na podstawie wyników morfologii lekarz określa, czy w organizmie pacjenta pojawił się stan zapalny, czy nie ma anemii i czy istnieją wskazania do przeprowadzenia szerszej diagnostyki.

Do badania pacjent nie musi się w szczególny sposób przygotowywać. Należy pamiętać, że na 12 godzin przed badaniem można spożyć ostatni posiłek. Niektórzy lekarze zalecają wykonanie morfologii krwi w celu wykrycia jej nowotworów, a szczególnie białaczki.

Dlaczego należy systematycznie wykonywać badanie moczu?

Badanie moczu należy do podstawowych badań. U osób powyżej 50 roku życia powinno być wykonywane raz w roku, a profilaktycznie co dwa lata. Dostarcza ono informacji o parametrach takich jak: odczyn ph, barwa, obecność glukozy, białka i czerwonych lub białych krwinek, ciał ketonowych oraz ilości bakterii. Na podstawie badania moczu wykrywa się choroby nerek, dróg moczowych, tocznia, powikłań cukrzycy. 

Dlaczego należy poddać się badaniu hormonów tarczycy?

Niezwykle istotnymi badaniami, szczególnie dla kobiet jest badanie tarczycy, ponieważ wiele ich problemów zdrowotnych ma związek z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą, odpowiedzialną za funkcjonowanie różnych układów. Podstawową procedurą jest określenie poziomu hormonu tyreotropowego, czyli TSH, wydzielanego przez przysadkę mózgową, odpowiedzialnego za jej pracę. Stymuluje on tarczycę do wydzielania trójjodotyroniny – T3 i tyroksyny – T4. Materiałem do badań jest krew.

Dzięki oznaczeniu poziomu TSH możliwe jest wykrycie problemów z tarczycą na bardzo wczesnym etapie, tym bardziej, że choroby tarczycy mogą nie dawać żadnych objawów. W jej badaniu oznacza się również poziom hormonów FT3 i FT4 w powiązaniu zawsze z wartością TSH.

Jednakże przy chorobie hashimoto, określanej jako przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy poziom FT3 i FT4 nie odbiega od normy. Lekarz w takiej sytuacji zleca USG tarczycy, biopsję aspiracyjną cienkoigłową, a także anty-TPO lub anty-TG.

Dlaczego należy poddać się badaniu neurologicznemu?

Badanie neurologiczne pozwala ocenić stan układu nerwowego pacjenta. Duże znaczenie odgrywa tu dokładny wywiad lekarski, informacja o pojawiających się dolegliwościach, trybie życia, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, dzięki czemu lekarz będzie mógł postawić prawidłową diagnozę. 

Choroby neurologiczne mogą mieć poważne skutki takie jak: udar mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera, nerwice, migreny, rwa kulszowa, zwyrodnienia kręgosłupa, a także guzy mózgu, dlatego warto systematycznie poddawać się badaniu neurologicznemu.

okulista

Dlaczego należy poddać się badaniu okulistycznemu?

Badanie wzroku jest niezwykle ważne, dlatego osoby dorosłe powinny poddawać się badaniu co dwa lata, a dzieci co roku. Oczy są wyjątkowo wrażliwym i delikatnym narządem, narażonym na działanie różnych czynników, dlatego badania diagnostyczne mają ogromne znaczenie dla zachowania wzroku w jak najlepszej kondycji.

Przebieg wizyty zależy od potrzeb pacjenta. Lekarz najczęściej sprawdza widzenie z daleka i z bliska, widzenie peryferyjne, obuoczne, ruchy oczne, ocenia struktury oka w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

Badania profilaktyczne – gdzie je wykonać?

W celu przeprowadzenia badań i konsultacji specjalistycznych warto zgłosić się do przychodni w Jeleniej Górze, która oferuje swoim pacjentom możliwość wielu konsultacji w specjalistycznych poradniach.

Related articles

Back to Top