Na czym polega praca operatora i programisty CNC?

Obróbka skrawaniem CNC – zapewne kiedyś dane Wam było słyszeć to sformułowanie. Jest to rodzaj pół-automatycznej pracy w przemyśle, która polega na zaprojektowaniu elementu,  następnie wycięciu go przez frezarkę bądź tokarkę CNC.

Na czym pracuje operator CNC?

Każdy projekt to komputerowa grafika 2D bądź 3D przygotowana przez programistę. Operator dostaje projekt, wrzuca go do pamięci maszyny, według rozpiski ustawia maszynę oraz narzędzia, a następnie uruchamia proces skrawania., Zwykła metalowa płyta – płaska i gładka – może zostać zamieniona w coś, co przypomina nóż, shurikena czy np. talerz. Wszystko uzależnione jest od zdolności programisty, który najczęściej wykonuje swoją pracę w takich programach jak CAD albo rzadziej ESPRIT. Obróbka CNC wydaje się być prosta, jednakże wymaga wielkiego skupienia i nieustannego kontrolowania procesu, aby żadna z kształtek czy części, które mogą być elementem większego urządzenia wycięte było równo i totalnie powtarzalnie. Obróbka CNC może zostać wykonywana na dowolnym twardym materiale – nie musi to być metal, może to być drewno, tworzywo sztuczne.

elementy frezowania CNC

Wymiarowanie 3D Szczecin – JLM MET

Praktyczne wykorzystanie skrawania CNC

Skrawanie CNC ma bardzo szerokie zastosowanie – może być wykorzystywane zarówno przemysłowo, jak i artystycznie i praktycznie. Przemysłowo obróbka CNC wykorzystywana jest w celu powtarzalnego stwarzania elementów, które są używanej jako podstawa do produkcji innych przedmiotów. CNC w sztuce może być wykorzystany np. w celu skonstruowania jakiegoś tworu, który składany jest z elementów metalowych czy drewnianych niczym klocki. Praktyczne zastosowanie CNC objawia się z kolei przygotowaniem elementów, które mogą być elementem wystroju lub czymś co będzie dla niego konieczne – mogą to być np. uchwyty, złączki, podpórki – możliwości jest cała masła, maszyna CNC zdolna jest wykonać właściwie wszystko to, co przyjdzie nam do głowy. Właściwie najbardziej problematyczne wydaje się przeniesienie żywych koncepcji na program komputerowy, jednakże jeśli jesteśmy rzeczywiści zainteresowani frezowaniem czegoś na nasze potrzeby, w sieci możemy znaleźć gotowe projekty. Ważne aby w zakładach wykorzystujących takie technologie stosowano

Gotowa obróbka metalu

Obróbka skrawaniem CNC jest stosunkowo prostą pracą z punktu widzenia operatora maszyny, jednakże trudniejszym zadaniem jest programowanie, gdyż wymaga ono dużej precyzji, zdolności manualnych, graficznych oraz obliczania różnego rodzaju wielkości. Skrawanie jest jedną z najczęstszych ofert na rynku pracy – dostając się na etat, najpierw należy przejść odpowiednie szkolenie (również w zakresie BHP), które trwać może kilka dni. Za 8godzin skrawania otrzymuje się około dwa tysiące polskich złotych jako pensję. Ta wzrasta wraz z doświadczeniem oraz przechodzeniem na kolejne etapy, np. programisty. Świadomość awansu jest ważnym motywatorem zwłaszcza dla młodych osób, które często kończą szkoły, w których prowadzone są praktyczne zajęcia ze skrawania. Zarobki należą raczej do atrakcyjnych, tym bardziej, że możliwości awansu są naprawdę szerokie. Podstawowym elementem awansowania jest jednak cały czas dokształcanie się i chęć współpracy z zaawansowanym oprogramowaniem do CNC.

Istotną kwestią jest korzystanie ze standardów ISO 45001.

Related articles

Back to Top