Na co zwracać uwagę przy wyborze woreczków na psie odchody?

Posiadanie własnego zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale także ogromny obowiązek, który spoczywa na właścicielu czworonoga. W przypadku przyjaciela, jakim jest pies należy nie tylko dbać o jego zdrowie, samopoczucie oraz pełny żołądek, ale także o prawidłowe i zgodne z przepisami sprzątanie podczas spacerów na świeżym powietrzu. Według przepisów każdy właściciel psa, który wyprowadzany jest w przestrzeni publicznej musi posiadać specjalne woreczki na odchody, które koniecznie muszą być sprzątnięte.

Dlaczego należy sprzątać po własnym psie?

Obowiązek do wykonywania tego typu czynności nakłada w kraju prawo o ochronie środowiska i czystości publicznej. Każda osoba wyprowadzająca psa na terenie wspólnym musi brać odpowiedzialność za jego działania, a także zobowiązać się do sprzątnięcia odchodów zwierzęcia
w przypadku wypróżnienia. Istnieją specjalne punkty, w których można pobrać często za darmo woreczki na odchody oraz kosze przeznaczone właśnie do odpadków z odchodami zwierzęcymi. Warto jednak nosić przy sobie zawsze własne woreczki, ponieważ w przypadku kontroli np. straży miejskiej można spotkać się z nieprzyjemnością jaką jest mandat karny. Obowiązek sprzątania po własnym psie został nałożony głównie ze względu na chęć utrzymania większej czystości w przestrzeni publicznej oraz brak wcześniejszego reagowania przez mniej odpowiedzialnych właścicieli czworonogów.

Zakup woreczków do zbierania psich odchodów – na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu woreczków na odchody warto zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. W przypadku mocno plastikowych worków można liczyć na dobrą izolację, nieprzemakalność oraz nieprzepuszczalność zapachów. Tego typu worki produkowane są jednak z materiałów ciężko rozkładających się w przyrodzie, a więc nie są pro-ekologiczne. Warto więc wybierać produkty, które pochodzą z naturalnych składników oraz woreczki biodegradowalne, dzięki którym oprócz utrzymania czystości po psie można także dodatkowo zadbać o środowisko naturalne, które z pewnością odwdzięczy się czystszym powietrzem.

sprzatanie po psie

Istotna jest także jakość woreczków, które można zakupić. Zdecydowanie najlepsze są nieco droższe, biodegradowalne woreczki renomowanych producentów, które występują w wersjach w rolce lub dystrybutorze. W zależności od zapotrzebowania można dobrać także ich rozmiar. Woreczki na odchody psa powinny także cechować się wysoką wytrzymałością, nie powinny też przemakać i przepuszczać zapachów. Istotne jest, aby woreczek nie porwał się z czasem, ponieważ mógłby pobrudzić np. torebkę, w której aktualnie znajduje się pojemnik wypełniony odchodami. Biodegradowalność również jest istotną cechą woreczków dla psich właścicieli, ponieważ wybierając taki produkt można mieć znaczny wpływ na zmniejszenie produkcji plastiku, który w środowisku naturalnym praktycznie nie mam możliwości rozkładu. Oznacza to więc, że przechowując odchody w plastikowym woreczku stanowią one zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Sprzątanie odchodów po psie – odpowiedzialność czy przykry obowiązek?

Każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż zbieranie odchodów nie należy do najprzyjemniejszych czynności związanych ze spacerami z czworonogim przyjacielem. Jednak, aby zachować jak największy poziom czystości np. w parkach i terenach zielonych należy podporządkować się do zaleceń i sprzątać po własnym zwierzęciu. Warto więc przemyśleć decyzję o nabyciu psa kilka razy i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw tak, aby zbieranie kup podczas spaceru nie było dla właściciela tylko i wyłącznie przykrym obowiązkiem. Ma to na celu uchronić środowisko przed zmniejszaniem ilości zanieczyszczeń oraz utrzymaniu porządku w przestrzeni publicznej. Należy także pamiętać, że obowiązek posiadania woreczków na psie odchody jest egzekwowany przez prawo polskie i organy porządkowe.

Related articles

Back to Top