Metody przejściowe i nieoperacyjne w leczeniu otyłości

Otyłość jest uważana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię i stała się jednym z głównych problemów zdrowotnych w krajach nieuprzemysłowionych. Jeżeli ta choroba dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich to powinieneś wiedzieć, że nie musisz zostać z tym sam. Istnieje wiele przejściowych i nieoperacyjnych metod leczenia otyłości.

Otyłość to bardzo poważny problem

Dziś na świecie jest 300 milionów otyłych osób i miliard osób z nadwagą. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju osoby otyłe umierają pomiędzy 8 a 10 lat wcześniej niż ich rówieśnicy, którzy mają odpowiednią wagę. Szacuje się, że każde dodatkowe 15 kg wagi zwiększa ryzyko śmierci o 30%.

W Polsce to bardzo poważny problem. Wystarczy powiedzieć, że znajdujemy się w pierwszej 5 pod względem otyłości w Europie. Problem ten dotyczy połowy populacji w wieku pomiędzy 35 a 39 rokiem życia. Warto zwrócić uwagę, że przede wszystkim nadwaga dotyka mężczyzn i w tej grupie wiekowej stanowią oni aż 70% przypadków.

Biorąc pod uwagę te przerażające dane należy mieć w pamięci, że taka chorobliwa nadwaga odpowiada za bardzo wiele chorób. Jest to między innymi cukrzyca, nadciśnienie i choroby serca. Może ona skutkować zakrzepami krwi, w tym zakrzepicą żył głębokich, a także udarami. Zbyt wysoka waga wpływa też na nasz układ oddechowy i wywołuje obturacyjny bezdech senny, nadciśnienie płucne czy zatorowość płucną. To tylko część problemów zdrowotnych, które może wywołać otyłość. Nie należy więc zwlekać z jej leczeniem.

Nieoperacyjne metody leczenia otyłości

Przez lata przeprowadzano zabiegi chirurgiczne w celu leczenia otyłości, ale dzięki badaniom i rozwojowi technologii stworzono także metody niechirurgiczne, które mają na celu poprawę zdrowia i jakości życia osób z ciężką otyłością. Określa się tak chorych, których wskaźnik masy ciała, czyli BMI, wynosi powyżej 40, lub powyżej 35 i jest połączony z chorobami towarzyszącymi otyłości.

 

balon żołądkowy

 

Główną metodą leczenia nieoperacyjnego jest balon wewnątrz żołądkowy. Jest to rozwiązanie uważane przez specjalistów za skuteczne i bezpieczne. Polega na wprowadzeniu balonu silikonowego do żołądka pacjenta w celu wywołania natychmiastowego i długotrwałego wrażenia sytości. Uczucie pełności jest generowane, ponieważ urządzenie zajmuje dużą część żołądka. Balon jest umieszczany w żołądku przez lekarza endoskopowo, nie ma więc żadnych nacięć, które muszą się goić.

Balon żołądkowy może być założony na 6 lub 12 miesięcy. W tym czasie pacjent stosuje plan odchudzania i aktywności fizycznej.

Dla kogo przeznaczony jest zakładany endoskopowo balon wewnątrz żołądkowy?

W założeniu balon żołądkowy jest przeznaczony dla dwóch głównych grup osób. Pierwszą grupą są osoby, których wskaźnik masy ciała wynosi 27 lub więcej. Muszą mieć one za sobą próby zrzucenia nadwagi tradycyjnymi metodami, które się nie powiodły.

Druga grupa to chorzy ze wskaźnikiem BMI wynoszącym ponad 50 czy 60. W takich przypadkach mamy do czynienia z otyłością olbrzymią, a balon żołądkowy jest etapem przejściowym przed zabiegiem chirurgii bariatrycznej. Chodzi wtedy o to, żeby przed poważniejszą operacją pacjenci zrzucili część wagi, aby zmniejszyć ryzyko związane z takim zabiegiem.

Zalety balonów wewnątrz żołądkowych

Taka metoda leczenia otyłości ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to procedura odwracalna, którą w dowolnym momencie możemy cofnąć. Ta interwencja jest również szybka, prosta i bezpieczna. Chorzy zazwyczaj tracą od 15 do 35 kilogramów, co zwiększa ich poczucie własnej wartości i zmniejsza niepokój. Dzięki temu, że podczas wykonywania zabiegu nie ma nacięć to pacjenci nie mają żadnych blizn.

Zazwyczaj terapia skutkuje nie tylko zrzuceniem wagi, ale jednocześnie wykształceniem zdrowych nawyków żywieniowych i lepszego stylu życia. Dzięki temu po wyjęciu balonu pacjent ma nawyk zdrowego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że wypracowanie tych nawyków jest kluczowe, ponieważ po wyjęciu balonu żołądek ma wielkość sprzed zabiegu. Ważne jest więc utrzymanie dyscypliny po jego wyjęciu, co może być trudne. Jeżeli wrócimy do dawnych nawyków, lub będziemy jeść zdrowo, ale zbyt dużo, to możemy ponownie przytyć.

Related articles

Back to Top