Masaż klasyczny – kiedy NIE MOŻNA go wykonywać?

Masaż klasyczny ma bardzo wiele zalet – koi ból, relaksuje, odpręża zmęczony i przeładowany organizm. Seans masażu pozwala na wyciszenie swojego organizmu oraz wręcz oczyszczenie go poprzez usuwanie toksyn z ciała.

Wynika to z dosyć intensywnego oddziaływania na masowane mięśnie w czasie zabiegu. Stosowany jest w przypadku leczenia schorzeń nie tylko ortopedycznych, lecz również chorób i dolegliwości na tle neurologicznym. Ma on bardzo korzystny wpływ ogólny na organizm – może poprawiać ukrwienie, wspierać procesy regeneracyjne mięśni. Jest to jedna z najbardziej polecanych form terapii w procesie rehabilitacji narządów ruchowych. Zastosowanie technik masażu we właściwej kolejności, wraz z odpowiednią prędkością i naciskiem (pierwsze masaże wykonuje się delikatniej, celem wypracowania odpowiedniego nacisku oraz tempa), ma ogromny wpływ na zniwelowanie dolegliwości, z którymi się zmagamy.

Przy czym szczególnie ważne jest zastosowanie poszczególnych technik w odpowiedniej kolejności, wówczas masaż przynosi największe korzyści. Mimo jednak licznych zalet, istnieją sytuacje, w których należy stanowczo należy zrezygnować z masażu. Jakie to sytuacje i dlaczego należy zaniechać masażu?

Masaż klasyczny – przeciwwskazania

Na pewno oczywistym przeciwwskazaniem może być spożycie posiłku, zwłaszcza obfitego. Należy odczekać przynajmniej godzinę, (jeśli nie więcej), zanim będzie można wykonać zabieg.

Ciąża i menstruacja to kolejne przeciwwskazanie. Masaż to nie tylko relaks i oczyszczanie ciała, lecz również całkiem intensywny wysiłek. A ten w stanach szczególnie wyjątkowych dla organizmu, jakimi z pewnością są ciąża oraz miesiączka, jest stanowczo odradzany. Przy początkowych masażach z serii można odczuć pozorne, przejściowe pogorszenie stanu zdrowia. Wynika to z faktu, iż organizm musi przetworzyć obciążenie, jakim jest dla niego masaż. Dodatkowe obciążanie organizmu jest oczywiście w okresie ciąży oraz podczas miesiączkowania niewskazane.

masaż klasyczny przeciwwskazania

W wyniku rozgrzewania się mięśni pod wpływem masażu, naturalnie wzrasta ogólna temperatura ciała. W przypadku temperatury już podwyższonej, sytuacja ta może być niebezpieczna i prowadzić do komplikacji. Istotne jest również podwyższone tętno, na przykład po wysiłku fizycznym. Podczas masażu stosowane są między innymi metody uciskowe, polegające na chwilowym „wypompowywaniu” krwi z uciskanych miejsc, co mogłoby stwarzać zagrożenia krwotokiem wewnętrznym przy podwyższonym ciśnieniu. Podobne ryzyko istnieje u pacjentów z hemofilią, skazą naczyniową oraz zaburzeniami układu krzepnięcia.

Choroby a przeprowadzanie masażu

Choroby o podłożu bakteryjnym, pasożytniczym bądź zakaźnym to kolejne przeciwwskazanie. Wynika to z ogólnego osłabienia organizmu. Masaż to wysiłek, na który organizm musi być poniekąd przygotowany, w przeciwnym razie pogorszenie stanu zdrowia po początkowych masażach może być bardziej prawdziwe, niż pozorne.

Mitem jest, że masaż powinien boleć. Zatem jeśli w czasie jego wykonywania pacjenci odczuwają rosnący ból, skutkujący zwiększonym napięciem mięśni, co jest naturalną reakcją obronną organizmu na zastosowane techniki uciskowe oraz ugniatające, będące w tej sytuacji oddziaływaniem mechanicznym, pogarszającym stan obolałych mięśni.

Rany skórne w miejscu, jakie ma być poddane zabiegowi masażu również zaliczają się przeciwwskazań. Masaż ma być pomocą, nie zaś dodatkowym czynnikiem podrażniającym. Nie wolno zakłócać procesu gojenia się ran, ryzykując jej otwarcie od nowa, gdyż mogą wdać się bakterie.

masaż klasyczny kiedy

Inną przeszkodą jest zaawansowana osteoporoza. Przy intensywnym masażu stosunkowo łatwo jest o uszkodzenia. Stan po spożyciu alkoholu, narkotyków, silnych leków przeciwbólowych, to kolejne aspekty wchodzące w skład przeciwwskazań. Wszelkiego rodzaju stany zapalne lub choroby zakaźne po odbyciu zabiegu mogą jedynie zaostrzyć objawy.

Zaawansowane nadciśnienie i miażdżyca niosą ze sobą ryzyko nadmiernego wzrostu tętna. Masaż klasyczny jest również niewskazany, jeśli borykamy się z problemem jakimi są żylaki II i III stopnia oraz obecność krwiaków lub ryzyko wystąpienia krwawienia.

Wszelki ucisk na zmianę nowotworową oraz podrażnianie i tak już chorej lub uszkodzonej skóry jest bardzo ryzykowne. Przez to, nowotwory, zmiany i choroby skórne również stanowią zagrożenie podczas przeprowadzania masażu.

Podsumowanie

Jak widać, mimo licznych zalet masażu klasycznego, nie jest on zalecany dla wszystkich. Przeciwwskazania u poszczególnych pacjentów ustalane są na drodze szczegółowych wywiadów, połączonych z badaniami. Bezpieczne przeprowadzenie masażu klasycznego zapewnia gabinet fizjoterapii we Wrocławiu, Global Therapy, prowadzony przez Grzegorza Tokarczyka. Fachowa wiedza, rozwijana dodatkowo przez liczne kursy oraz szkolenia, daje gwarancję w pełni bezpiecznego masażu oraz innych zabiegów fizjoterapeutycznych, po uprzednim zbadaniu, czy nie występują przeciwwskazania.

Więcej o przeciwwskazaniach do masażu można przeczytać na blogu Body Travel.

Related articles

Back to Top