Laserowe leczenie kręgosłupa – jak wygląda zabieg i kiedy jest stosowany?

ból pleców

 

Ponoć nawet połowa społeczeństwa polskiego narzeka na bóle w plecach. Częstą przyczyną takich bólów może być dyskopatia, która dotyka każdego odcinka kręgosłupa. Najczęściej jednak pojawia się dyskopatia lędźwiowa, która obejmuje nawet do 70% przypadków. Istnieją jednak także dyskopatie piersiowe oraz szyjne. Warto o dyskopatii wiedzieć także to, że może ona wywoływać nie tylko bóle kręgosłupa, ale także szereg innych dolegliwości! Są pacjenci, którzy skarżą się na bóle brzucha, nudności, czy też problemy żołądkowe. Na szczęście dyskopatię można leczyć.

Pierwszą próbą leczenia tego schorzenia, powinna być fizjoterapia. Nie każda dyskopatia jest równa, niektóre można uleczyć odpowiednimi ćwiczeniami i pracą z fizjoterapeutą. Dopiero gdy ta metoda leczenia zawiedzie, warto jest sięgnąć po inne sposoby, których jest sporo. Najbardziej polecane są jednak te sposoby, które są jak najmniej inwazyjne i jak najrzadziej powodują występowanie powikłań. Jednym z takich małoinwazyjnych zabiegów, jest laserowe leczenie kręgosłupa.

 

Leczenie laserowe kręgosłupa – jak wygląda zabieg?

Leczenie laserowe nie wymaga znieczulenia ogólnego, a zaledwie tego lokalnego. Pacjent, podczas trwania takiego zabiegu jest położony albo na boku, albo na brzuchu, dzięki czemu lekarz jest w stanie wykorzystać dostęp tylno-boczny. Ten dostęp pozwala na ominięcie struktur nerwowych, których uszkodzenie mogłoby się wiązać z późniejszymi powikłaniami po operacji. Leczenie laserowe jest więc całkiem bezpieczne, a rekonwalescencja przebiega bardzo szybko.

Co jeszcze warto jest wiedzieć o tym zabiegu? Przede wszystkim to, że polega on na tym, aby zmniejszyć ciśnienie wewnątrz dysku międzykręgowego. Robi się to za pomocą usunięcia fragmentu znajdującego się w centrum jądra miażdżystego. Następnie, pomału, stopniowo, odprowadza się stamtąd wodę, dzięki czemu część, która uciskała korzeń nerwu, cofnie się i przestanie go uciskać. Warto nadmienić także, że taki zabieg trwa zaledwie około 30 minut i jest niezwykle skuteczny – nawet do 90% pacjentów przestaje narzekać na ból pleców.

 

Laserowe leczenie kręgosłupa – kiedy jest stosowane?

Zabieg laserowego leczenia kręgosłupa to zabieg naprawczy. Oznacza to, że wykonuje się go w początkowych stadiach choroby, gdy nie jest ona jeszcze znacznie rozwinięta. U pacjentów musi jeszcze występować ciągłość z dyskiem macierzystym. Pacjenci przed zabiegiem laserowego leczenia kręgosłupem, muszą się poddać terapii konwencjonalnej, która przez okres 3 miesięcy nie może przynieść rezultatów. Chodzi tutaj o to, aby mniej inwazyjne metody były wykorzystywane najpierw i dopiero po tym, jak nie przyniosą one pożądanych rezultatów zacząć leczenie laserem.

 

chirurg

 

Do leczenia laserem są także kwalifikowani tacy pacjenci, którzy posiadają tzw. przepuklinę zamkniętą. Oznacza to, że nie mają oni znacznego zwężenia światła kręgowego. U takich pacjentów dysk nadal jest w pewnym stopniu sprężysty, a jego spłaszczenie występuje zaledwie w niewielkim stopniu.

Jak więc widać, do leczenia laserem kwalifikują się tylko ci pacjenci, którzy są w początkowych stadiach choroby, ale jednocześnie nie reagują na konwencjonalne metody leczenia. Do leczenia laserem nie nadają się osoby o znacznej dyskopatii kręgosłupa, która musi być leczona innymi, nieco bardziej inwazyjnymi metodami.

Podsumowanie

Leczenie kręgosłupa jest niezwykle istotne, ponieważ dyskopatia potrafi skutecznie utrudniać życie. Im wcześniej człowiek weźmie się za leczenie schorzeń kręgosłupa, tym mniej inwazyjne metody leczenia będzie mógł sobie wybrać. Leczenie laserem jest tylko jedną z wielu metod, jakie współcześni lekarze stosują i może być ona stosowana wyłącznie wtedy, gdy samo schorzenie jest niewielkie, a kręgosłup jest w miarę dobrym stanie.

Jak przy wszystkich zabiegach i metodach leczenia kręgosłupa, tak i w przypadku leczenia laserem, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który będzie posiadał odpowiednią wiedzę i dostosuje terapię do stopnia uszkodzenia kręgosłupa.

Nie trzeba się obawiać laserowego leczenia kręgosłupa, ponieważ jest ono małoinwazyjne, a co za tym idzie, nie wywołuje ono powikłań pooperacyjnych. Nie pozostają po nim ślady, nie ma krwawienia, ani nie występują też żadne infekcje.

Related articles

Back to Top