Lampy przemysłowe LED – jak wykorzystywane są w praktyce?

Lampy LED są obecnie często wykorzystywane w przedsiębiorstwach, magazynach czy szkołach. Wielu przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę jakie zalety niesie ze sobą skorzystanie właśnie z tego rodzaju oświetlenia. Lampy tego typu pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponadto gwarantują wysokiej jakości oświetlenie, które ułatwi pracę nawet w pomieszczeniach bez okien. Jaka jest historia lamp LED? Dlaczego warto wybrać właśnie je?

Spora część osób wciąż nie wie jak dokładnie działa oświetlenie typu LED. Lampy LED są źródłem światła opartym na działaniu diody elektroluminescencyjnej  (ang. light-emitting diode, LED). Emituje ona światło w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Dioda elektroluminescencyjna wynaleziona została przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, a ich produkcja rozpoczęła się na dobre w latach sześćdziesiątych XX w. Co ciekawe, niektóre źródła za pierwszego twórcę uznają radzieckiego technika Olega Łasiewa, który podobno już w latach dwudziestych miał stworzyć pierwsze publikacje na ten temat.

Diody te są źródłem białego światła, mimo, że ich konstrukcja składa się z dwóch zasadniczych elementów: z niebieskiej diody i luminoforu. Ich działanie polega na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. Niebieskie światło pobudza luminofor, który emituje żółtozielone światło, co w połączeniu daje efekt białego oświetlenia. Uzyskany kolor może różnić się ciepłem barwy.

oświetlenie dla przemysłu

Oświetlenie LED ma wiele zalet, dlatego chętnie jest wybierane do firm, magazynów, szkół a także do domów. Podstawową zaletą tego typu lamp jest ich znaczna trwałość. W porównaniu z tradycyjnymi lampami żarowymi są one przystosowane do zdecydowanie dłuższego czasu pracy. Lampy LED obecnie mają trwałość sięgającą 50 tys godzin. W zależności od tego jak często będą wykorzystywane, mogą wystarczyć nawet na kilkanaście lat. Znaczącą zaletą oświetlenia typu LED jest jego znacznie  mniejsze nagrzewanie się. Żarowe lampy mocno nagrzewały powietrze co w okresie letnim sprawiało, że użycie klimatyzacji było wręcz obowiązkowe.

Lampy LED nie powodują nagrzewania się powietrza w takim stopniu. Nie zużywają one aż tyle energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Mimo, że większość osób kojarzy LED-owe lampy z zimnym, białym światłem, można nabyć również wersje emitujące dowolną, odpowiadającą nam temperaturę barwową. Przed zakupem koniecznie przyjrzyjmy się oznaczeniom na opakowaniu i wybierzmy wariant odpowiadający naszym oczekiwaniom. Warto wiedzieć także, że LED-owe lampy nie są wrażliwe na często powtarzające się cykle włącz/wyłącz, dlatego warto je zastosować w pomieszczeniach gdzie często i na krótki czas zapala się światło np. w toaletach. Ponadto cechuje je bardzo szybki czas rozpalenia do pełnej jasności. Przy ich zastosowaniu nie będziemy musieli czekać aż pomieszczenie zostanie w pełni oświetlone. Mimo, że lampy LED cechują się znacznie wyższą ceną, jest ona rekompensowana długą żywotnością oraz zmniejszeniem zużycia energii.

Lampy LED są bardzo często stosowane w biurach czy w firmach np. w magazynach. Zapewniają one bardzo dobrej jakości oświetlenie, komfort pracy i jednocześnie nie zużywają znacznej ilości energii. Dobrany rodzaj oświetlenia nie może być skutkiem przypadku. Współcześnie kiedy energia elektryczna jest coraz droższa warto w jak największym stopniu zadbać by zmniejszyć jej zużycie. Lampy LED są często stosowane również w szkołach i uczelniach, gdyż ze względu na ich trwałość działania, nie ma potrzeby ich częstego wymieniania, a niskie koszty eksploatacyjne są dodatkową zachętą by je stosować.

 

Related articles

Back to Top