Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do psychologa?

Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Kiedy maluch choruje, reagujemy natychmiast i umawiamy się na wizytę do specjalisty. Zdarzają się jednak również i takie sytuacje, gdy niepokoi nas nie stan zdrowia dziecka, ale jego zachowanie. Co wtedy zrobić? Alarmującym sygnałem są zmiany w dotychczasowym zachowaniu dziecka. Jeśli stało się ono apatyczne, smutne, przygnębione, a do tego unika kontaktu z rodzicami i np. nie chce chodzić do szkoły, może to być oznaką, że dzieje się coś, z czym sobie nie radzi. Powodem do niepokoju jest też agresja (również autoagresja), długotrwałe moczenie się, a także lęki. Niekiedy zdarza się, że dziecko cofa się w rozwoju. W tych sytuacjach może nie wystarczyć najtroskliwsza nawet opieka rodziców i będzie konieczna wizyta u specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy oraz rozwikłać problem. Do psychologa warto się z dzieckiem wybrać również wtedy, gdy ma ono problemy z kontaktami społecznymi, a także gdy np. nie radzi sobie z nauką mówienia.

 Jak przebiega wizyta?

Aby w pełni rozpoznać przyczyny problemów, psycholog musi jak najwięcej dowiedzieć się o rozwoju dziecka, sytuacji w domu, relacjach pomiędzy członkami rodziny, a także – o przebiegu ciąży i porodu. Wszystko to, a także metody wychowawcze stosowane przez rodziców, pomogą postawić trafną diagnozę. Wizyta u psychologa dziecięcego w dużej mierze polega więc na wywiadzie przeprowadzanym z opiekunem, a także na obserwacji małego pacjenta. Badanie odbywa się poprzez zabawę – uczestniczy w nim nie tylko dziecko, ale również rodzice, dzięki czemu psycholog może zaobserwować relacje pomiędzy członkami rodziny. Zazwyczaj potrzebnych jest kilka wizyt, aby w pełni i trafnie rozpoznać przyczynę problemu.

psycho2

Psycholog przydaje się nie tylko w stresowych sytuacjach

 Wielu rodziców z niechęcią myśli o wizycie z dzieckiem u psychologa. Obawiają się oni, że zostaną negatywnie ocenieni przez specjalistę czy skrytykowani za stosowane wobec dziecka metody wychowawcze. Często też odwlekają skorzystanie z profesjonalnej pomocy myśląc, że sami poradzą sobie z problemem. Tymczasem psycholog z całą pewnością nie będzie oceniał kompetencji rodzica czy tego, w jaki sposób wychowuje on swoje dzieci. Jako osoba spoza rodziny i najbliższego środowiska specjalista może obiektywnie spojrzeć na całą sytuację, a tym samym – postawić trafną diagnozę i znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów.

Related articles

Back to Top