Jaką przychodnię psychiatryczną dla dzieci wybrać?

W Polsce wzrasta odsetek dzieci i młodzieży, które cierpią na różne zaburzenia psychiczne. Niepokojące statystyki przekładają się na próby zapobiegania występowania tego zjawiska. Na pierwszym ogólnoeuropejskim kongresie suicydologicznym, organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia w 2018 roku, debatowano nad rosnącą ilością chorych na depresję oraz dokonywanych prób samobójczych wśród młodzieży.

We współczesnym systemie opieki zdrowotnej nie ma spójnego i efektywnego programu leczenia, a wybór oraz zapewnienie odpowiedniej terapii wcale nie jest takie proste. Co może zrobić rodzic, jak uchronić i pomóc własnemu dziecku?

Kiedy dziecko potrzebuje pomocy psychiatry?

Resort zdrowia od 2019 roku prowadzi prace nad nowym modelem opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. W polskim systemie panuje ogromna zapaść, na którą wskazują i sygnalizują coraz częściej Rzecznik Praw Dziecka, specjaliści oraz opiekunowie małych pacjentów. Pierwszym typem placówki, do jakiej może udać się zaniepokojony rodzic, jest poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Jednakże zatrudniona tam kadra nie posiada wykształcenia ani doświadczenia psychiatrycznego.

Psycholog nie jest w stanie wprowadzić leczenia farmakologicznego, jeśli indywidualny przypadek tego wymaga, przykładowo w wyniku cierpienia na depresję. Może jedynie wystawić diagnozę i na jej podstawie młody pacjent jest kierowany do dalszego, specjalistycznego leczenia. Niestety proces ten jest nieudolny, ponieważ coraz głośniej mówi się o braku kadry i odpowiednich miejsc do leczenia psychiatrycznego dzieci i młodzieży.

Samo oczekiwanie na poradę i diagnozę z placówki psychologiczno-pedagogicznej jest bardzo długie, a kiedy się je uzyskuje, następuje ponowne oczekiwanie na przyjęcie do ewentualnego psychiatry. Niestety w ten sposób cały proces leczenia się znacząco wydłuża, jest mało efektywny, a nawet niemożliwy do przeprowadzenia.

psycholog dla dzieci

Prywatna opieka psychiatryczna

Zanim zostanie zapewniony większy dostęp do podstawowych świadczeń oraz zadba się o standardy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, niestety trzeba się zdać na prywatną pomoc. Przy wyborze odpowiedniej placówki należy się kierować przede wszystkim rodzajem zatrudnionej kadry. Warto zwrócić uwagę, czy terapeuci posiadają wykształcenie z zakresu medycyny klinicznej, zdobywali doświadczenie na oddziale psychiatrycznym oraz korzystają z pomocy licencjonowanych psychoterapeutów.

Dodatkowym atutem wybranej przychodni będzie potwierdzenie istniejącej współpracy z pracownikami naukowymi i dydaktycznymi, którzy pochodzą ze znanych i renomowanych uczelni. Ze względu na niewydolność systemu państwowego, na rynku można znaleźć wiele ośrodków prywatnych, które z powodzeniem świadczą skuteczną opiekę psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną. Zazwyczaj każde większe polskie miasto powinno posiadać tego typu miejsce, tak jak jest w przypadku Wrocławia i przychodni Persona, która funkcjonuje już od trzydziestu lat.

Ważne jest, żeby placówka, poza zapewnioną opieką w postaci psychoterapii indywidualnej dziecka chorego i leczenia farmakologicznego u psychiatry, była w stanie wspomóc i pokierować całą rodzinę, w której przebywa dziecko dotknięte chorobą psychiczną. Wówczas bardzo dobrym pomysłem jest podjęcie rodzinnej psychoterapii. W bardzo trudnych przypadkach można również skorzystać z domowych wizyt. Wszystkie, dogodne dla pacjenta i rodziny formy leczenia są oferowane w dobrych przychodniach zdrowia psychicznego.

psychiatra dziecięcy podczas sesji

Zdrowie psychiczne jest bezcenne

Niestety koszty leczenia mogą być spore, ze względu na funkcjonującą opiekę zdrowia psychicznego przede wszystkim w sektorze prywatnym. Jednakże w przypadku leczenia farmakologicznego, zatrudnieni psychiatrzy mogą wystawiać recepty na leki refundowane oraz jeśli zaistnieje taka potrzeba, również zwolnienia lekarskiego. Warto wybierać tylko sprawdzone przychodnie psychiatryczne, które pracują bez długich terminów oczekiwania, mogą zagwarantować komfort i wysoką jakość opieki nad pacjentem.

Related articles

Back to Top