Jak wykryć Covid-19 – rodzaje testów
Trwają prace nad wprowadzaniem usprawnień dotyczących przeprowadzania testów na COVID-19. Przykładowo, na wynik testu PCR czekamy dzisiaj nawet do kilku dni ze względu na przeciążenia polskich laboratoriów, lecz dążą one do skrócenia czasu oczekiwania. Alternatywą stają się testy antygenowe. Jak działają poszczególne rodzaje testów na koronawirusa i kiedy należy je wykonywać?
3 rodzaje testów na koronawirusa – różnice
Testy antygenowe
Ta forma badań to niedawno dopuszczona na równo z testami PCR metoda na sprawdzanie, czy ulegliśmy zakażeniu COVID-19. Polega ona na pobraniu wymazu z nosa lub nosogardzieli. Jej ogromnym plusem jest to, że neie wymagają zastosowania specjalistycznych technologii laboratoryjnych, a wyniki znamy już po upływie 15-30 minut, co przekłada się również na niższą cenę takiego testu. Na jakiej zasadzie działa test? W urządzeniu testującym znajdują się przeciwciała połączone ze złotem koloidalnym. Jeśli w próbce wymazu dodanej do mieszanki koloidalnej znajdzie się antygen COVID-19, dojdzie do reakcji. W jej wyniku wymaz dotrze do strefy testu, przez co pojawi się na niej różowa linia, wskazująca na pozytywny wynik testu.
Wracając do ceny testu, średnio wynosi ona ok. 150-160 zł. jednak, aby ją dodatkowo obniżyć, warto odwiedzić stronę sklep-testcovid19.pl, na której znajdziemy testy antygenowe Artron w cenie obniżonej nawet do 77 zł! Jest to duże odciążenie dla naszych kieszeni, zwłaszcza w czasie przedświątecznym, kiedy to mamy nieco więcej wydatków niż zazwyczaj. Pamiętajmy jednak, że testów antygenowych nie możemy wykonać samodzielnie.
Minusy testów antygenowych? Trzeba wykonać je w określonym czasie 3 do 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów, z uwagi na to, że jest to czas największego namnażania się wirusów. W późniejszych stadiach choroby ilość wirusa w organizmie spada, przez co test może go nie wychwycić.
Testy PCR
Jest to badanie określające reakcję łańcuchową polimerazy. Testy PCR wykorzystuje się w zakresie diagnostyki koronawirusa, lecz też i wielu innych chorób, np. nowotworowych lub pasożytniczych. Szeroka gama możliwości zastosowania przekłada się na jego cenę – może ona sięgać nawet 500 złotych. Jest to ogromnym minusem dla osób, które ze względu np. na rodzaj pracy, muszą często przechodzić badania na koronawirusa. Są one jednak najbardziej rekomendowane przez WHO, ze względu na to, że wykryją wirusa nawet wtedy, gdy będzie on w małej ilości.
Testy PCR opierają się na badaniu materiału genetycznego, pobranego z nosogardzieli. Wirus SARS-CoV-2 to wirus RNA, zatem po wyizolowaniu badana jest właśnie ta część materiału genetycznego. Wyróżniamy dwa główne rodzaje testów PCR: FRANKD oraz RT-PCR. Pierwsza z metod odbywa się w temperaturze stałej, co przekłada się na skrócenie czas analizy próbki do 30 minut, a wynik uzyskujemy już następnego dnia. Niestety jednak uzyskanie pozytywnego wyniku wymaga potwierdzenia testem metodą RT-PCR, a uzyskanie wyniku negatywnego nie daje pełnej gwarancji. Test potwierdzający wykonywany jest z tej samej próbki, wlicza się on w cenę.
Metoda RT-PCR jest formą testu pełnego, badającą dwie sekwencje genetyczne zamiast jednej, jak to się dzieje w przypadku testu FRANKD. Test ten odbywa się w temperaturze zmiennej, przez co analiza jednej próbki to nawet 3 do 4 godzin. Na wyniki na ogół czeka się do trzech dni roboczych, jednak nie wymagają one potwierdzenia już żadnym innym testem.
Testy kasetkowe
Opierają się one o badanie krwi lub osocza, wykonywane są w sytuacji, gdy chcemy sprawdzić, czy chorowaliśmy na koronawirusa i czy doszło do wytworzenia przeciwciał. Test wykonujemy w ciągu 7 do 14 dni od zakończenia choroby. Wynik testu, podobnie jak w przypadku testów antygenowych, znamy już po 15-20 minutach. Test kasetowy działa na podobnej zasadzie, jak antygenowy, z tą różnicą, że wyróżniamy trzy obszary testowe, oznaczone na kasetce: C (obszar kontrolny), G (przeciwciała IgG) i M (przeciwciała IgM). Różowa linia na wszystkich trzech obszarach, na obszarach C i M lub C i G to wynik pozytywny, linia jedynie na obszarze C to wynik negatywny, a inne formy wyniku oznaczają test nieważny.